Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • paunalina24

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna,

Am un opel meriva pe care mi l-am achizitionat de curand second hand, motor 1.7 CDTI 2004. Am fost cu el la mecanic pentru ca se aude un zgomot sacaietor din dreptul volanului atunci cand este in mers. Mi s-a spus ca am probleme cu cutia de directie si o varianta mai ieftina ar fi kitul de reparatie.
As dori sa stiu daca stiti cumva unde pot gasi acest kit si ce ar trebui sa contina el, eventual si un pret aproximativ.

Multumesc.
Skip ads

  • sciss

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna! Am si eu aceeasi problema la un Opel Meriva din acelasi an cu al tau... Din nefericire, dupa indelungi si aprofundate cautari, am aflat ca acel faimos Kit de Reparatie pentru problema zgomotului din habitaclu ....tadaaaam...nu se mai comercializeaza! Asadar, nu ne ramane decat sa ne impacam cu ideea sau sa schimbam coloana de directie (de acolo e zgomotul, eu am schimbat caseta si tot se aude), care nu costa decat 1000 eur. Daca vrei, contacteaza-ma pentru mai multe detalii
  • punga ionel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Este cred ca de la caseta de directie, eu am avut aceeasi problema si am strans un pic "calaretul" de la caseta si sa rezolvat, e ok, si cred ca am facut cam 30 mii pana acum!.
  • dj_ovi

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut baieti ..am un opel meriva din 2005 1.4 la dezmembrat masina este aproape completa nu mai am faru stang si spoilarele amandoua in rest am toate piesele pe ea ...masina are 55000km demonstrabil...daca va intereseaza vreo piesa 0742485660 ....salut
Skip ads

  • vladomv

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut.am un meriva din 2003, 1.6 16 valve.
am si eu joc in caseta de directie,pe partea dreapta.
se gaseste bucsa la caseta?se poate inlocui?
  • Yulyan18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Meriva 2004 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
unde se afla ,,calaretul"?
  • Yulyan18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Meriva 2004 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
As dori sa-mi spuneti daca stiti un service bun in Bacau! Am o problema la un Opel Meriva cu directia si as vrea s-o rezlov!

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

2011-06-27 16:10:05
  • bigbobo

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 Z17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor colegilor !
atentie la urmatoarele :
1. caseta de directie de la meriva este caseta simpla , mecanica , servocomandarea facandu-se cu ajutorul unui motor electric care se gaseste pe coloana volanului si care actioneaz ca un aplificator de forta. nu este o solutie foarte buna ca tip de servo dar nici casetele nu se strica chiara asa din senin! acel faimos "kit de reparatie" este defapt o bucse de teflon care este aproape similara cu cea de la dacia 1300! daca aveti nevoie in bucuresti va pot indrepata catre un mecanic care repara casete la un pret decent.
2. zgomotele din habitaclu care vin de la timonerie nu au legatura cu caseta! timoneria este compusa dintr-o tije intre volan si motorul de servo, apoi intre motor si caseta este un cuplaj format din doi cilindri care intra unul in altul ( ca un piston) si care au la capete doua cruci cardanice cu rulmenti pe ace. in cazul in care aveti jocuri in volan si zgomote metalice la denivelari , controlati surubul de fixare intre crucea de jos care vine prinsa de axul casetei de directie. acesta se desurubeza si creaza joc si zgomot in timonerie. daca acesta este oki atunci trebuie controlate cele doua cruci cardanice, se sparg acei mici rulmenti pe ace si acest lucru duce la joc si zgomot . din pacate acesta piesa nu se poate repara ( eu nu am gasit acele cruci la marimea necesara , am gasit dar alte marimi care nu se potrivesc)
codul piesei este GM 93321769 . daca dati un serch pe goagle o s-o gasiti de vanzare la SH in jur de 50 eur. noua e vreo 600 lei.
atentie mare : sunt mai multi l......gii pe net si pe diverse forumuri care va ofera caste de directie , asa zis refurbish , aduse din germania! adica va cer caseta voastra plus vreo 200 eur ca sa va dea una reparta in germania! nu puneti botul la prostiile astea ca aruncati banii degeaba!

daca aveti nelamuriri sau alte intrebari , cu placere!

bafta tuturor si drumuri fara incidente!
Skip ads

  • aditzus

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am o Meriva din 2003 1,6 8 valve. Are un zgomot, un tracanit metalic si nu foarte puternic, care vine din partea stanga fata, de undeva de sub volan, dupa simturile mele, acesta apare numai la denivelari mici si multe (de ex ciment cu ceva zgrunturi). Senzatai mea este aceea ca si cum ceva ar fi slabit din suruburi......... este vorba de coloana de directie? Daca misc brusc si puternic stanga, dreapta de volan pe loc se aude un "tup". Mentionez ca nu am joc in directie, cea mai fina miscare de volan se regaseste la roata. Ce parere aveti?
  • bigbobo

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 Z17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut! posibil sa fie, controleaza acel surub la care faceam referire mai sus ( citeste toate discutiile) dar trebuie controlata toata directia, articulatiile si suspensia. personal am mai avut surpriza sa descopar un zgomot metalic la roata stanga fata provenit de la etrier ! din greseala cand am schimbat placutele nu am pus bine inapoi arcurile care tin etrierul , unul a scapat si ..... .....
toate bune si bafta !
  • Drondu Krysty

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cum scot bucsa aia de teflon din caseta ,sa o schimb?
  • Drondu Krysty

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am reusit , am schimbato, dar imi sta volanu putin stramb spre dreapta, ce pot sa ii fac , eu zic ,ca am pus niste semne si in caseta am pus axu mecanic cum l-am scos sa fi pus o tur in plus la crucea de sub volan , imi dati si mie niste ideii ceva
Skip ads

  • bigbobo

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 Z17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
adica rotile sunt drepte si volanul e stramb? verifica unghiul si bieletele de directie. pune volanul la mijloc si numara cate ture faci dreapta tot si stanga tot , trebuie sa fie egale cam o tura si tei sferturi in ambele parti. ai grije cu volanul cand umbli la caseta sa fie fixat , sa nu rasucesti airea de el ca ai rupi spira !
  • Drondu Krysty

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut , am luat o caseta de directie de la magazin lauber si capete de bara trw ,, am montat tot la service ,iar dupa am fost sa fac unghiu si surpriza , regleaza filete egal la bieletele de directie si imi sta volanu stramb spre stanga adica in loc sa stea asa --- ---- , imi sta | , si daca regleaza unghiu dupa volan imi ia mult viraj stanga si putin dreapta , a zil ala de la geometrie ca imi atinge roata si risc sa-mi sara planetara , el zice ca e din caseta nu a fost reconditionata bine sau cev a de genu , vreu sfat , nu stiu ce sa-i mai fac Crying or Very sad Crying or Very sad , cel de la magazit a sunat la iei si au zis ca la iei nu iese nicio caseta pe usa fara sa fie verificata CTC , un sfat de unde mai merge reglata , sau e din caseta si trebuie sao schimbe
  • Drondu Krysty

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daca stie careva cum se regleaza sau din ce cauza sunati la nr 0752117989 , vamultumesc
  • Liviugugu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut, asa arata bucsa de la Meriva din 2006 si se potriveste si la corsa c, singura diferenta consta in faptul ca arata diferit in rest au aceleasi cote.

  • psyk3

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut!

Confirm faptul ca se potriveste bucsa de caseta de directie de la Dacia 1300 la 8 lei bucata.
Am reparat caseta de directie cu ajutorul a doua bucse de Dacia 1300.
Au intrat doua bucsela fix in locul celei vechi.
Bucsa uzata a fost singurul motiv pentru care aveam zgomote la directie.

Inainte sa repar caseta aveam zgomote foarte mari la directie ca de bielete uzate.
In acest moment nu mai am niciun zgomot la directie.

Toata reparatia cu manopera m-a costat 250lei.
  • Tinelus

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2015

  • Mesaj Privat
bigbobo a scris:salutare tuturor colegilor !
atentie la urmatoarele :
1. caseta de directie de la meriva este caseta simpla , mecanica , servocomandarea facandu-se cu ajutorul unui motor electric care se gaseste pe coloana volanului si care actioneaz ca un aplificator de forta. nu este o solutie foarte buna ca tip de servo dar nici casetele nu se strica chiara asa din senin! acel faimos "kit de reparatie" este defapt o bucse de teflon care este aproape similara cu cea de la dacia 1300! daca aveti nevoie in bucuresti va pot indrepata catre un mecanic care repara casete la un pret decent.
2. zgomotele din habitaclu care vin de la timonerie nu au legatura cu caseta! timoneria este compusa dintr-o tije intre volan si motorul de servo, apoi intre motor si caseta este un cuplaj format din doi cilindri care intra unul in altul ( ca un piston) si care au la capete doua cruci cardanice cu rulmenti pe ace. in cazul in care aveti jocuri in volan si zgomote metalice la denivelari , controlati surubul de fixare intre crucea de jos care vine prinsa de axul casetei de directie. acesta se desurubeza si creaza joc si zgomot in timonerie. daca acesta este oki atunci trebuie controlate cele doua cruci cardanice, se sparg acei mici rulmenti pe ace si acest lucru duce la joc si zgomot . din pacate acesta piesa nu se poate repara ( eu nu am gasit acele cruci la marimea necesara , am gasit dar alte marimi care nu se potrivesc)
codul piesei este GM 93321769 . daca dati un serch pe goagle o s-o gasiti de vanzare la SH in jur de 50 eur. noua e vreo 600 lei.
atentie mare : sunt mai multi l......gii pe net si pe diverse forumuri care va ofera caste de directie , asa zis refurbish , aduse din germania! adica va cer caseta voastra plus vreo 200 eur ca sa va dea una reparta in germania! nu puneti botul la prostiile astea ca aruncati banii degeaba!

daca aveti nelamuriri sau alte intrebari , cu placere!

bafta tuturor si drumuri fara incidente!
. Daca te rog imidai si mie un nr de tel de la un mecanic bun din uc
  • Tinelus

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu un opel meriva 2004 si are un zgomot sub volan doar la denivelari nu am joc la volan am fost in autovit la un service si mia zis ca nu are ce face ca e in interiorul unei cutii capsulate sa ca sa o schimb e 4000 lei daca stiti pe cineva care ma poate ajuta va-s multumi ca ma supara zgomotul s respectiv va multumesc nr meu 0762101891
  • bigbobo

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 Z17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare Tinelus!
Cum ziceam , stai in banca ta ! mai intai de toate caseta nu costa 1000 eur, este o caseta simpla mecanica , poate dacca schimbi motorul electric care o actioneaza dar nu cred ca e cazul pentru ca ....daca nu mergea asistul electric trageau de volan ca la batrana Dacie iar tu zici ca directia merge, asa ca...citeste ce am postat acum cativa ani si verifica , daca nu te descurci da-mi un telefon.
Bogdan 0723292075
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR