Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • alexgalatzi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara! Am cumpãrat recent o meriva a an 2008 1.3d 120.000km la care am sesizat si eu problema de mai sus: pe loc daca mișc volanul st-dr se aude țãcãnit metalic iar in mers zdrãngãne de te scoate din sãrite. Nu am joc la direcție, in schimb am sesizat ca la cea mai mica luare de volan nu se mai aude( de ex când schimb banda sau in curbe, zdranganitul înceteazã).
Deci se aude doar in linie dreapta.. Șurubul de la crucea de jos am pus cheia pe el si pare a fi strâns.
Ma puteți ajuta daca se aude de la motorul de servo sau de la ansamblul cu cruci? Mulțumesc anticipat!
Skip ads

  • bigbobo

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 Z17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Seara buna! De ajutat din pacate nu te pot ajuta , doar sfatui! Daca esti absolut sigur ca nu este prinderea de jos ( eu am pus un surub mai lung si piulita cu frana pe partea cealalata ca sa fiu sigur ) posibil sa fie din crucile cardanice ale cuplajului dar asta numai tu poi vedea sau daca ai ceva prieteni pe la un service sa o dea jos sa verificati rulmentii pe ace.
Multa bafta sa gasesti "buba" si s-o stapanesti sanatos! ( masina nu ...buba! )
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Dai jos de sub volan masca si desfaci cele doua suruburi de la motoras unde vei gasi o bucsa dintata care face legatura intre motoras si axul volanului.Este uscata si sigur si ruginita,se greseaza cu vaselina foarte vascoasa ca un clei ii spune glue grease pentru ca e lipicioasa dar poti folosi si ceva mai comun .
  • cri0401

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare.Am si eu aceeasi problema legata de coloana.La Ramnicu Valcea nu am reusit sa gasesc un mecanic care sa rezolve, toti ziceau sa schimb coloana.La inceputul lunii noiembrie ajung la Bucuresti si vreau sa rezolv.Pot apela la un coleg pentru a ma indruma catre un mecanic competent?
Multumesc
Skip ads

  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
treaba este simpla,se desfac plasticele de sub volan se dau jos cele 2 suruburi ce prind motorasul de coloana si veti gasi o bucsa canelata care face legatura intre coloana si motoras (esp)acea bucsa se greseaza cu vasilina cat mai vascoasa se cheama glue grease ceva de genul eu am gasit de la crc dar nu e neaparat,cred ca merge si de asta mai banala dar sa fie ceva mai groasa.La fel tacanea si la mine si acum e liniste doar ca au aparut alti greierasi care nu se auzeau de la tacaneala aia enervanta.Bucsa este initial gresata din fabrica dar o gasesti uscata ptr ca nimeni nu umbla acolo sa vada ce e cu ea. bafta,torxuri si rabdare sa aveti ptr ca e cam incomoda pozitia de dat jos.
  • micutzul01

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Atentie la ce spun. Orice zgomot provenit in habitaclu de sub volan va indica sa mergeti imediat in service. Eu auzeam zgomot metalic de sub volan , adica in dreptul pedalelor si gandind romaneste am zis ca o sa merg candva la service ca sigur e vreo bucsa de la volan. Acum cateva zile zgomotul s-a amplificat apoi s-a auzit o trosnitura si ATENTIE brusc volanul se invartea singur fara nici o actiune asupra directiei. Norocul meu ca s-a intamplat cand vroiam sa plec de pe loc. Ce faceam daca aveam zeci de km. pe ora? Eram fiul ploii , nu?
Deci la partea inferioara a coloanei de directie exista o imbinare , nuca, la cre legatura se asigura cu un surub. Acel surub s-a desfiletat incet, incet , tot mai mult pana a permis nuturilor de la imbinare sa se imbine incorect ceea ce a facut praf imbinarea .
Concluzie .... Orice zgomot venit din zona coloanei de directie de sub volan va poate omora. URGENT LA MECANIC...
Eu am avut noroc si am gasit coloana second buna la 800 ron. Una noua este in jur de 1500 Eur, sau 4500 ron reconditionata. Merita un surub atatia bani?
Drum bun...
  • JamalOpel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu, iti face in cap sunetul ala. Am fost la service, chiar la 3, si au zis ca e caseta de directie fapt pt care am schimbat-o degeaba, altii ca e coloana de directie si ca e foarte scumpa.......... Am desfacut plasticele, nu se vede niciun surub, totul e capsat.
Daca poate sa puna cineva ceva poze cu locul unde sunt acele suruburi minune ca sa ajung la acea bucsa...
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Este foarte simplu urmareste link-ul : https://youtube.com/watch?v=OMUucu3h3Ec
Skip ads

  • JamalOpel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc! Am sa incerc zilele astea. Trebuie sa desfac si surubul de jos de la furca? ca nu-mi dau seama din filmulet.
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nu cu ala nu ai treaba desfaci doar torxurile de sus si gresezi .... trebuie vaselina lipicioasa se mai cheama heavy duty grease cauta pe la piese auto sau marketuri .
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat, la mine se aude un zgomot cand virez stanga dreapta si numai cand rotile sunt pe asfalt, am ridicat masina pe rampa la o reprezentanta opel si mi-au zis ca trebuie gresat motorasul de coloana. Dar eu am unele dubii, cu rotile in aer nu se aude nimic. Am schimbat cam tot ce era la directie in afara de caseta,iar din ce am inteles caseta este o simpla caseta mecanica, doar actionarea se face prin acel motor electric. Zilele astea o sa demontez motorasul sa vad ce e pe acolo.
  • iulic

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Confirm cã gresarea bucsii de la motoras face minuni. Au dispãrut si zornaielile si trosnelile in viraje. Treaba este foarte simpla si dureazã destul de putin. Exact cum au descris colegii mai sus.
Mi am fãcut timp si am introdus si la casetã o bucsa de dacia 1300, intra la marele fix.
Zici ca e alta mașinã!
Mulțumesc colegilor de informație!
Skip ads

  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am uns si eu motorasul, problema a ramas, si nu inteleg de ce face zgomote numai cand este cald afara, cand este rece nu se aude nimic. Colegul detaliaza un pic cum ai montat bucsele, ce ai demontat, eu m-am bagat sub masina si in afara de cele 2 burdufuri nu gasesc nimic de demontat. Ms.
  • iulic

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Desfaci burduful de pe dreapta, desfiletezi bieleta din casetã. Te uiti in casetã și o sa ti dai seama unde intra bucsa. O împingi usor pe axul casetei si o indesi cu ajutorul unei țevi de diametrul potrivit, te ajuți de ciocan.
Spor la lucru!
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca se umbla la bieleta nu se modifica ceva pe la geometria rotii? O sa fac si treaba asta, daca nu merge nu imi ramane decat sa schimb caseta ca altceva nu mai am ce schimba. Ms de info.
  • iulic

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Desfaci bieleta din casetã, nu din capãtul de bara. Deci nu se modifica nimic!
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pe pagina anterioara psyk3 zice ca intra 2 bucse in locul cele vechi, tu zici ca ai rezolvat numai cu una, bucsa veche originala a iesit usor?
  • iulic

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Bucsa veche nu am scos-o. Mai este loc de una fara sa o scoti pe cea veche. Nu vad cum as putea sa o scot pe cea veche fara sa demontez caseta. Rezultatul e super si cu una singurã.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deci, mic tutorial. Se demonteazã roata dreapta, înainte se asigura mașinã nu o lãsați doar pe cric. Se da roata jos, se deșurubeazã șurubul de la capãtul de barã (eu nu am fãcut asta și am înjurat 2 ore) capatul de barã nu se lovește direct cu barosul puneti o bucatã de lemn sau orice altceva ( ca sã nu mai înjurați încã o ora cã s-a deformat filetul și nu mai intra piulita. Se taie colierele de la burduf, se retrage burduful, virați de volan maxim dreapta sa fie mai ușor de deșurubat bieleta. Eu am tãiat în 2 o cheie de 32 cã sa îmi fie mai ușor. Bucsa de Dacia 1300, 7 lei am umblat ceva pânã am gasito. o ungeți cu vaselina și se introduce pe tija casetei de direcție, cine are o țeavã de dimensiunea bucșei e norocos cine nu are improvizeazã, eu am folosit o pila groasa cu capãtul drept, și bãtut ușor în ea pânã a intrat pe poziție. Nu incap 2 , nu vad unde a bãgat colegul de mai sus 2 bucãți. Poate a fãcut treaba asta și la bieleta din stânga ( eu ma-am saturat poate vrun coleg sa uitat sã vadã care e treaba și în stânga). Faceți probã dupã ce montați înapoi bieleta, altfel o sã iasã bucsa ( mie mi-a ieșit, tija casetei face o cursã mai lungã când bieleta nu e montatã și la revenire agata bucsa și o împinge afara). Se monteazã totul in ordine inversã, nu uitați protecția de plastic care vine peste filetul bieletei. Revin cu info când scot mașina la drum mai lung. Strângeți bine bieleta și șurubul la capãtul de barã, cu direcția nu e de joaca și nu stricã o verificare la câteva zile. Spor.
  • iulic

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2016

  • Mesaj Privat
M am uitat si in stanga si am renuntat la idee. Aici axul casetei este zimtat si exista riscul sa scoatã bucsa afarã. De intrat ar intra asa mi s a parut, ar fi loc. Dar nu am riscat sã se blocheze ceva pe acolo.
Pe partea stângã exista un reglaj dar nu este loc sa ajungi la el fara casetã data jos. Cel puțin la mine nu este loc, mai ales fara elevator.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR