Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • BabaLulu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
acu ii acu.. cei de la Fiat au o oferta cu o reducere de vreo 700 de euro la Grande Punto Active de 1.4 77 CP cu dotari similare cu Opel Corsa Enjoy de 1.2 80 CP; adica as iesi cu vreo ~400 de euro mai ieftin
imi plac amvele la modul cum arata la exterior cat si interior desi as tinde spre Opel...si tot spre Opel as tinde dat. faptului ca e o masina germana, cu toate ca am inteles ca impart platforma de constructie..
Acum nush ce sa zic, parca asa avea incredere mai mare in germani decat in italieni la cap. asta...
Pareri pro contra? Smile
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am vazut zilele trecute in Carrefour Orhideea Grande Punto expus. Motor 1.4 16v Starjet 95 CP, (atentie) cutie manuala 6(sase)+1 trepte, 5 stele euroncap, CLIMATRONIC, jante de aliaj, rosu metalizat, geamuri+oglinzi electrice, inchidere centralizata, radio cd cu mp3....mama ei de masina. 10500 euro.......nush daca fara sau cu TVA. Oricum, la ce dotari si motorizare are, eu zic ca merita. Pare`mi`se ca e si mai mare putin decat Corsa.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu poti compara corsa cu grande punto, in sensul ca este mult peste.
Am mers cu punto si nu am sesizat mare diferenta fata de cel vechi, ma refer la feelingul de la volan.
5 stele la euroncap are doar daca masina este dotata cu numarul de airbaguri cu care a fost testata.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am condus ambele masini Grande Punto 1,4L , 77CP si Corsa D 1,2L , 80CP .

Desi impart aceeasi platforma , GPunto pare mai confortabil la condus , mai simplu in utilizare , toate comenzile merg extrem de usor , interior mare si placut , finisare buna , design exterior pur italian - micul maseratti este lovitura de piata a lui Fiat .

Corsa D este o masina cinstita si datorita faptului ca si generatia anterioara , Corsa C , a fost o masina buna din toate punctele de vedere .
Corsa D sta bine pe strada , confort bun la volan , finisare buna , materiale bune , totusi aspectul de masinuta-maimutica-cumintica nu prea o prinde bine .

Daca vrei Maseratti iei Fiat(intoarce destule capete) , daca vrei nemtoaica iei Corsa D .
Skip ads

  • tzupak

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 16LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Fi serios man, grande punto nu intoarce nici 50% din capele pe care le intoarce corsa D.
  • razvanc

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si eu sunt de parere ca la design (cel putin exterior ca interior nu prea am vazut) punto este cu destul peste corsa. si eu astept corsa dar trebuie sa fiu realist Very Happy
trasaturile maseratti nu pot sa treaca neobservate.
nu cred ca este cazul sa comparam la design modelele opel cu cele maseratti.
m-am uitat si la punto inante da comand corsa dar erau mai scumpe. oricum pentru mine fiat nu inspira deloc incredere si nu ascund faptul ca punto este printre singurele modele care imi plac. dar ramane doar placutul. nu stiu in coditiile actuale as preferat fiat. cred ca pretul acela era fata tva oricum.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ce legatura este intre maserati si fiat!? Rolling Eyes Cu exceptia catorva elemente de design, masinile astea nu au nimic in comun. De la a incerca sa vinzi o curca in pene de paun si pana la a pretinde ca fiat are lagatura cu maserati, e cam mult.
Tu, cel care astepti corsa si spui ca punto este mai bun, cred ca nu cunosti masina pe care ti-ai comandat-o.
Si posesorii de alfa cred ca au un mic ferari dar din fericire nu este asa. Inca odata, ca si finisaje, eu raman la parerea ca corsa sta mai bine. Poate aspectul este comentat cu subiectivism.
Despre fiabilitate nu cred ca are rost sa spunem pentru ca iar, opel s-a dovedit in timp mai fiabil decat fiat.
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si eu am condus un gp full option de 1,3 90 cp 6 trepte, dar nu se compara cu noul corsa, fapt recunoscut si de proprietarul fiatului, care de cand l-a luat are numai probleme cu el, o bataie la suspensie pe care a avut-o inca de nou, cei din service dau din umeri bineinteles, iar mie personal nu imi place cum se aseaza la drum, e mai usor ca si corsa si nu are asa stabilitate .
Skip ads

  • razvanc

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
lover4cars:
1) este o asemanare de design (fata) pe care nu te poti face ca nu o vezi.
2) nu am spus ca "fiat este mai bun decat corsa" si am spus ca fiat este "peste corsa" si daca te uiti mai atent ma refeream la design.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Tu ai spus ca nu poti compara opel cu maserati. Daca tu vezi in punto un mic maserati, deja ma retrag din discutie. Daca comparam opel cu real maserati, este logica ordinea, ideea era ca nu ma las pacalit de cei de la dacia sa le cumpar masina pentru faptul ca scrie pe ea by renault.
Fiecare o gandeste in felul lui, important este ca ti-ai luat corsa Very Happy
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... legatura , hm , intre Fiat si Maseratti este ca Maseratti face parte din concernul Fiat ca dealtfel si Ferari , Lancia ...

@love4cars nu mai fi asa patimas visavis de Opel sau schimba'ti nic-ul in love4opel , amical vorbind . Wink
  • razvanc

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si continui sa sustin ca la DESIGN (cum de altfel si tu ai sustinut) fiat punto seamana cu maseratti (partea frontala), are niste trasaturi specifice (cum de altfel si la peugeot 407 sunt niste trasaturi comune.). Daca nu ma insel a fost si un proces cu peugeot pe tema asta. Nu cred ca trebuie sa dezvoltam si la "real maseratti" sau alte comparatii.
Eu zic ca trebuie sa fii rau intentionat sa nu vezi asemanarea.


Ultima modificare facuta de razvanc la Vin 01 Jun, 2007 9:18 am
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu sunt patimas fata de opel dar nici nu pot sa recunosc ca fiat ii este superior, pentru ca nu este. Faptul ca sunt in acelasi concern este egal cu fix pix. Eu pretind ca am un mic saab, un mic subaru...?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... asta e , vrei nu vrei seamana cu Maseratti , daca urmaresti revistele de specialitate ai fi vazut ca toti jurnalistii auto au denumit Grande Punto drept - Micul Maseratti si au observat si saltul calitativ pe care Fiat l'a facut in ultima vreme . Desi si eu as' cumpara tot Corsa D daca ar trebui sa fac alegerea ... din motive necunoscute . Wink
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
atata timp cat motoarele sunt aproape la fel .. mai ales dizel ... atata timp cat impart aceeasi platforma si atata timp cat s-au folosit aceleasi materiale ... difernta mare nu are cum sa fie intre cele 2 masini. Intradevar de design... dar aici tine de gust .. si nu se discuta. Unora le place ceva altora le place altceva Smile iar asemanarea cu maseratti orice s-ar zice este evidenta la fiat


http://www.stiriauto.ro/fil...nto_frontale1.jpg fiat

http://www.actua-auto.com/p...tti_spider_02.jpg
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Motoarele nu sunt chiar la fel,Opel si Fiat impart aceasi platforma la motorul de 1.3cdti,dar turbo,injectia,etc sunt diferite totusi.Nu e ca si cum,Fiat impacheteaza motoarele le pune intr-un tir cu destinatia Opel Germania.Diferenta se poate vedea la motorul 1.9cdti de la Opel care dezvolta 150cp si cel de la Fiat care dezvolta 140cp,deci este o mica diferenta.
P.S:Eu prefer Noul Opel Corsa,si refuz sa cred ca Fiat Grande Punto e un ,,mic Maseratti,,.


Ultima modificare facuta de Y-GreK la Mar 21 Aug, 2007 12:34 pm, modificat de 3 ori in total
  • Yira

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Ascona 1987 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Fiecare isi lauda masina, e normal,pana la un punct; daca tii capul in pamant ,ca strutul,nu mai e normal; la capitolul design, GP-ul este peste noul Corsa ( nu mai stiu in ce revista auto am vazut concursul/punctajul)

La motoare, nu stiu /nu vorbesc de benzina,DAR, MOTORUL DIESEL , ESTE CUMPARAT DE LA FIAT ; probabil, inginerii nemti au fost in vacanta,cand se rezolva problema asta Smile
Redevenind seriosi, multijetul asta e motor premiat,folosit si de alte firme( adica cumparat de la Fiat, cum au facut si cei de la Opel,ca doar nimic nu e moca ) Suzuki Ignis, de exemplu...
Raspunsul se v-a vedea in vanzarile respectivelor modele; mi se pare f corect asa; de altfel,cand iti iei masina, te informezi cat mai bine,faci un drive test, etc ...
Ca x e muuult peste y, doar pt am eu una modelul ala in fata blocului, suna ca la copii mici, cu " stop a mea " Smile
E ipocrizie sa cumperi ceva de la x si apoi sa spui ca e mai frumos/bun ce ai tu, nu credeti ?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Frumos este ce-ti place tie, altuia ii place altceva... Pentru performantele si abilitatile unei masini este bine sa te iei dupa date clare. In cazul designul, acesta nu are unitate de masura si indiferent ca o masina a castigat premii pe tema asta, cu siguranta se gasesc oameni carora sa nu le placa. Cel mai indicat este sa spui ca, "o masina este mai frumoasa ca alta, din punctul meu de vedere." Eu ca posesor de gtc, desi as putea sa fiu subiectiv, inca nu am putut estima care masina este cea mai frumoasa, dintre gtc, c4 coupe. new civic si leon, toate facand parte din categoria masinilor cu forma de supozitor.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am platit avansul la un Fiat Grande Punto si il astept sa vina in Aprilie. Am comandat un GP cu motor 1,3 MJT (Diesel). Asta este singurul motor absolut identic si pe Corsa. Restul au diferente. Deci 1,3MJT se fabrica in Polonia si pleaca direct la fabrica Opel unde se pune pe masina. Si da, la ora asta MJT-ul de la Fiat e cel mai performant/fiabil motor diesel de pe planeta.

Mai am si un Opel Corsa B de care sunt exagerat de multumit si prima vizita in showroom a fost la Opel. Din pacate pretul mai mare, timpul de livrare mai mare si faptul ca nu imi aduceau masina cu volan pe stanga (eu sunt in Cipru) au inclinat balanta in mod decisiv in favoarea lui GP. Adevarul este ca am avut in trecut experiente placute cu Fiat Punto Clasic cu motorizari diesel.

Alta optiune a fost Mazda 3 dar aia nu au vrut sa auda de importat Diesel in Cipru.

Deci a ramas GP. O sa va impartasesc impresiile cand o sa vina masina.
  • muzas007

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
so....in mai 2007 am cumparat un fiat g.punto nou.......stiti oare cine vindea grande punto in august 2007...tot eu.
cea mai mare teapa posibila de pe piata.Daca o luam din targ nu aveam pe cine sa ma supar....dar sa o iei noua de la showroom si sa ai atatea bele in 5000 km nu cred ca iti mai revii psihic.
acum va punctez doar cateva pl care au aparut in primii 5000 km:
1) usile spate nu se deschideau de afara
2) torpedoul se inchidea doar ca la dacia lui bunicu din 70'
3) pasla de la motor s-a desfacut si a cazut pe motor
4) martorul de la bord al benzinei nu mai functiona
5) zgomotote ciudate cand mergeai pe un drum neasfaltat
6) la un caca de pasarica s-a luat si vopseaua
7) frana de mana nu tinea

Cam astea au fost in primii 5000 km ....asa ca am fost la mare si cand am revenit am si dat-o(bineinteles dupa ce am facut un circ la showroomul din ploiesti) dupa ce am remediat multe defectiuni la ea
Cea mai tare a fost explicatia celor de la showroom:"Drumurile din Italia nu sunt ca in Romania si loturile pentru romania sunt pentru romania!"
asa ca cu banii dupa grande punto am ajuns la vb lui taicamiu:"opelas gogule ca-i masina care tine cu saracu!''
si asa mi-am luat astra g cu toate fitele pe ea si nu mai sunt asa de traumatizat!
Cascati ochii bine ..... nu tot ce arata bine inseamna ca e si bun !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR