Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
fiecare cu parerea lui , doar pt asta e forumul. Dar eu ti-am explicat , ca nu am facut liniute. Nu ma pricep prea mult la mecanica , dar nu vad ce as fi putut sa-i fac . Si beleaua e ca platesc acum si peste 2-3-4 luni se poate strica iar.
Skip ads

  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
spre norocul tau sa fi fost doar un simplu ghinion dar daca nu atunci vezi ce ai de facut pe viitor
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cristi17dti a scris:tovarasu bogdanr cum adica ma rogi sa citesc mai sus?adica eu nu stiu ce scriu?vezi ca esti cam obraznic,si in legatura cu trotineta voastra turbo nu mai bateti campii cu defecte de fabricatie sau montaj gresit sau eu stiu ce.proprietarul mai mult ca sigur e un pustan si a presupus ca cine stie ce lamborghini are.a mai zis un coleg mai sus in ce cazuri cad discurile.deci mai usor cu liniiutele sau tineo tot asa dar comanda mai multe discuri.


Stii cum lucreaza un disc de ambreiaj si o placa de presiune? Iti explici de ce o pedala tare de ambreiaj poate insemna un montaj defectuos? Ai desfacut vreodata cu mana ta un ansamblu complet?
Te sfatuiesc sa te mai informezi si mai ales sa inveti sa ii respecti pe ceilalti de pe forum. Ti-am mai spus ... trotineta asta turbo face de rusine multe bemvee dealea de care ai avut tu ... Gandeste logic si asa cum a spus un coleg mai sus 180hp sunt tot 180hp indiferent de ca sunt dati de 1.6 benzina sau 3.0 diesel.
  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
bai baiatule cred ca esti un dobitoc.altfel nu mai am cum sa vorbesc cu tine.si inca ceva incapatanatule tiam spus de masina aia ca printre altele avea si 15 ani vechime dar tu tot un dobitoc esti.nu mai am ce discuta cu tine.si inca ceva o matocicleta are 200 de cai doar voi ati sput iar un un cap de tir are 400 ce zici trage totocicleta jumatate de tir?astra aia sigur trage ca are turbo si aproape 200 cai
Skip ads

  • bogdan3l

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.4XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cristi, motocicleta nu poate trage un tir pentru ca nu are o transmisie adecvata si chiar daca ar avea nu poate sa "puna puterea la pamant" pentru ca nu are apasare pe roata de tractiune.
In schimb daca pui un motor de motocicleta de 200 de cai cu o transmisie calculata nu are nici o problema sa il traga. Ca o sa mearga la sarcina mare ceea ce ii afecteaza performantele de consum si fiabilitatea nu discutam aici pentru ca ar insemna ca suntem prea prosti pentru secolul asta.
Ca fapt divres , un autocamion cu masa totala de 16 tone are nevoie de ~140 kW pentru a rula cu 100 km/h
  • _bogdanr_

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cristi17dti a scris:tovarasu bogdanr cum adica ma rogi sa citesc mai sus?adica eu nu stiu ce scriu?vezi ca esti cam obraznic,si in legatura cu trotineta voastra turbo nu mai bateti campii cu defecte de fabricatie sau montaj gresit sau eu stiu ce.proprietarul mai mult ca sigur e un pustan si a presupus ca cine stie ce lamborghini are.a mai zis un coleg mai sus in ce cazuri cad discurile.deci mai usor cu liniiutele sau tineo tot asa dar comanda mai multe discuri.


1. Obraznic nu cred ca am fost eu dar in fine...nu stau sa fac educatie nimanui pe forum
2. Iti recomand sa te inscri la o facultate de inginerie poate ai noroc si prinzi ce inseamna motor aspirat natural si ce inseamna "turbocharched" si ma gandesc ca poate ai citit pe undeva de "forced induction" si randament aferent, dar deja cred ca cer cam multe.
3. Cineva a cerut ajutorul si niste sfaturi aici si daca nu ai nimic constructiv de spus mai bine ne lasi
Imi cer scuze pentru off-topic dar de unii chiar nu se leaga bunul simt. Sper sa-si arunce vreun moderator un ochi pe aici.

@mariusy: Nota de intrare in service de la primul eveniment (cand ti-a mirosit a ferodou) o mai ai? Ei trebuie sa fi facut nota de intrare si nota de iesire cu defect reclamat si concluzia. Te-ai putea lega de faptul ca tu ai semnalat problema dar ti s-a spus ca-i ok. Indiferent cum o dai, un disc de ambreiaj nu are voie sa arate in halul ala dupa 8000 km decat daca "te-ai trage" cu toti nebunii pe la semafoare si chiar si atunci ar trebui sa fie uzat uniform. Cred ca am mai zis...uzura accentuata pe jumatate de disc arata ca debraierea se facea gresit.
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@bogdanr: nu stiu sigur daca s-a facut fisa de intrare/iesire pt ca doar a mers baiatu` de la garantii cu masina putin , si mi-a aratat ca nu patineaza , si ca o sa dispara mirosu` in cateva zile... si am lasat-o asa. O sa verific totusi. Momentan astept sa vad ce raspuns dau cei de la GM , luni.
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am vorbit azi cu cei de la service si mi-au zis ceva ciudat.
or sa-mi plateasca ei piesele ( mi-au zis ca mi le fac ca si client fidel si nu platesc eu nimic(nu pe garantie) ) , si ca o sa trebuiasca sa platesc doar manopera vreo 3 milioane. Ca cei de la GM nu vor sa-mi faca pe garantie din ce am inteles eu de la ei , dar s-au "oferit" ei sa le plateasca? foarte ciudat.
Skip ads

  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Vrajeala! Daca cineva de la GM , daca s-a ajuns acolo zicea ca nu se plateste ca e defect de exploatare, astia de la service mureau cu tine de gat si nu plateau..Daca e garantie, e si pentru manopera. Ca doar cand platesti masina noua o platesti asamblata, ca un tot. nu platesti piesele separat de manopera..Smile))
ce oameni!in ce tara traim!
  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am vorbit mai devreme cu o doamna de la GM Ungaria. Pana la urma s-a constatat ca tot eu sunt de vina , "dar ca directorul general de la radacini a decis sa faca o fapta de bunavointa si sa ma satisfaca pe mine ca si client" si a fost de acord ca sa plateasca serviceul piesele , urmad ca eu sa platesc o parte din manopera( care nu o sa fie facturata) ( 3 milioane)+ trebuie sa semnez o declaratie( nu stie despre ce declaratie este vorba. Ma gandesc ca e faza ca eu sunt vinovat). Treaba cum ca nu mi se ofera garantie pe montaj nu a reusit sa mi-o explice si mi-a zis sa vorbesc cu cei de la radacini mai in detaliu. Cam asa sta treaba... Nici nu stiu ce sa mai cred.
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
in ce c...t de tara traim...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Le lasam masina acolo cu un mare afis pe ea pe care scriam "s-a stricat in 8000 km". Din poze se vede clar ca ambreiajul a avut ceva defecte de fabricatie si este uzat neuniform. Daca ai fi cumparat o masina la mana a doua fara garantie ar mai fi fost ce ar mai fi fost, insa ai cumparat o masina noua, cu garantie, pe care ai folosit-o pentru uzul personal.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Auzi la ei, utilizare defectuoasa. Am remap la 200CP de 65mii de km, i-am si dat de cate ori am avut ocazia, si nu a crapat nici un ambreiaj. Mananca aia de la GM rahat cu linguritza...
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu zic sa pui masina in fata sediului de la Radacini si sa scrii mare pe ceva : "Masina in garantie , ambreiaj cazut la 8000 km. Radacini motors nu vor sa inlocuiasca piesele pe garantie" sau ceva de genul , te descurci tu. Poate sa chemi si vreo televiune , vreun ziarist. Am vazut genul asta de "protest" cu o masina care avea leasing la Tiriac si nu au vrut sa-i dea dauna totala. In 2 zile a primit omu' banii pe masina + ceva in plus si a ramas si cu epava. Asa trebuie procedat cu jegurile astea , e clar ca e defect de fabricatie. Succes !

LE : uite aici povestea cu allianz tiriac : http://forum.softpedia.com/...?showtopic=416623
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sustin ideea ! pune pe interior ditamai afisu ... Nu au ce sa faca si sigur o sa iti repare tot si mai repede si mai bine. Am mai scris si inainte, e clar vina producatorului.
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cristi17dti a scris:nu ma intelege gresit.o masina peternica e una cu motor pe masura,nu un 1,6 cu o sfarleaza si ne culcam pe o ureche ca are 180 cai.am avut bmw 320i 24v 150cp si cand imi venea pandaliile mergeam numai la 5000-6000 de ture si nu tusea nu se inrosea albastrea si avea si 15 ani.


Smile) de unde ai aparut si tu ma? din lanul de porumb cu un biemvie' ?
Oricum esti depasit rau - in ziua de azi toti producatori BMW, AUDI, MERCEDES schimba motoarele de capacitate mare (3 litrii...etc) pe motoare supraalimentate de capacitate mai mica.
Dar te-ai dat de gol cand ai spus ca avea 15 ani...un second-hand rebegit...poate daca spuneai ca e noua aveam si eu respect pentru tine.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am aflat si eu, de la sursa, de "gestul comercial" facut colegului cu 1.6T. "Ei" spun ca ambreiajul a fost clar distrus de utilizator. Eu as mai adauga ceva. Felul in care este implementat mai nou ambreiajul la Astra j, este ciudat. Tine "sus" si se simte pe o cursa foarte scurta. Practic incearca sa reduca patinarea din tranzitia cuplat-decuplat. Lucrul asta ii pune pe multi in situatia sa schimbe gresit. Adica e ca si cum ar da brusc drumul la ambreiaj, concentrand tot transferul de energie intr-un interval foarte scurt de timp.
Am observat treaba cu ambreiajul pe un Astra J, 1,7cdti, de 4000km parca!
  • calllin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
clar problema de subdimensionare a ansamblului ambreiaj.
  • Azrael

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu e o problema de subdimensionare... daca ar fi asa atunci cam toti posesorii de 1.6T ar avea probleme, insa aceste cazuri sunt izolate ( cel putin momentan ).
  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare .. tocmai ce-am venit de la GTT dupa ce-am facut o programare pentru marti pentru un control la ambreiaj si sunt curios daca mai are cineva problema asta sau e doar la mine Very Happy.
I-am intrebat pe baietii de acolo daca garantia acopera ambreiajul si mi-au spus ca daca am pana-n 30.000km nu e nicio problema Smile buuun
Problema este urmatoarea .. de fiecare data cand schimb viteza se aude un "click" suparator de la pedala .. prima data am crezut ca a agatat ceva.. acum sper sa nu fie ceva grav..
De mentionat ca ambreiajul nu patineaza .. merge impecabil doar ca ma sacaie click-ul acela ..
A mai avut cineva problema asta ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR