Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • andrey16

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salutate ,

Deschid un topic nou pentru acest subiect deoarece am avut aceasta problema si oricat am cautat nu am gasit un topic usor de gasit sau vreo rezolvare .
Se pare ca Opel Astra J cam are o problema cu sistemul de climatizare , mai exact cu ventilatorul de habitaclu (cel care baga aer cald sau rece , in functie de nevoie , in interiorul masinii).
La inceput mi s-a spus ca este un defect de design al masinii cum ca apa de la ploaie sau cand speli masina se prelinge pe bratul stergatoarelor de parbriz si este posibil ca apa sa picure exact la ventilaror. Rezolvarea este punerea un colier de plastic pe acel brat exact inaintea cutiei pe unde trage aer acest ventilaror .
La mine s-a spus ca aceasta este problema si ca e posibil sa fie deja prea tarziu , apa facandu-si treaba si deteriorandu-mi ventilatorul .
Nu prea imi suradea ideea sa cumpar unul nou la vreo 2000 de lei sau 600 lei second, care nu puteam sa stiu cat va merge . Asa ca am asteptat pana a cedat de tot .
In ultima perioada ventilatorul de habitaclu pentru clima a inceput sa functioneze din ce in ce mai rar , iar la turatii mari se auzea cateodata ca mergea cu intreruperi . Pana la urma s-a oprit de tot . L-am demontat impreuna cu un prieten electrician care a desfacut apoi ventilatorul . Problema era ca s-au blocat periile. S-a curatat interiorul motorului , s-au deblocat periile si merge mult mai bine si uniform de atunci . Mentionez ca nu avea nici urma de apa in interior. Ii sfatuiesc pe cei care mai au asemenea probleme sa nu se grabeasca sa schimbe ventilatorul . Sa verifice mai intai si poate raman cu banii in buzunar Smile .
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Multumim pentru imaprtasirea experientei avute, cu siguranta ne va fi de folos.
  • GHIUR

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut, nu stiu cum e la voi, dar la mine pe partea soferului se degaja o caldura din pertea de jos nesuportabila atunci cand nu folosesc clima...la voi la fel este...ceva sfaturi...multumesc.
  • GHIUR

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut, nu stiu cum e la voi, dar la mine pe partea soferului se degaja o caldura din pertea de jos nesuportabila atunci cand nu folosesc clima...la voi la fel este...ceva sfaturi...multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR