Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-108570

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
poate sa posteze cineva doua poze din caietul de service si garantie cu intervalul de inlocuire pentru antigel si inregistrarile aferente trecute de catre cei din serviceurile autorizate Opel la revizia anuala?

Eu am gasit pe net doar manualul pentru Astra J in care apare ca masuratorile trebuiesc notate in caietul de service:




Pe cei cu Astra H au uitat sa-i mai notifice in legatura cu intervalul de schimb sau cu masuratorile ce trebuiesc efectuate, informatia e minima in caietul de service iar in manual ne linistesc spunind ca e LongLife si nu necesita inlocuire:



Skip ads

  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nu cred ca exista perioada la care trebuies schimbat . atat timp cat este la -X grade e ok

numai bine
  • deleted-108570

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2016

  • Mesaj Privat
ei.. partea cu nu cred... nu o cred Smile
America e foarte mare... despre ce crezi ca vorbeste tipul din postul asta al meu... oare acolo sint multi nemultumiti de Dex Cool?

https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#1877687
  • deleted-108570

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2016

  • Mesaj Privat
... dar asta e site-ul meu favorit in materie de Dex Cool:

http://www.sancarlosradiator.com/dex-cool.htm

ce sa mai spun de faptul ca si acolo scrie ca e portocaliu dar la noi in tara e rosu.
Nu e evident ca Dex Cool e registred mark si ar trebui sa fie acelasi produs peste tot?
Pina si Shell-ul il produce corect: http://rolandjrobertdistrib...files/Dexcool.pdf
Doar asta care se vinde la noi e facut pe vaporul UE.

Posteaza cineva caietul personal de service si garantie... sa stim si noi ce trec cei din serviceurile autorizate Opel acolo?
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
daca au trecut 2-3 ani il schimbi si gata.... de stricat nu strica, iar 200 ron odata la 2-3 ani nu cred ca e un capat de tara.

la fel si cu lichidul de frana si cu uleiul din cutia de viteze...... longlife my ass

va cramponati de niste sume imfime pe langa cele platite pe masina, da-o dracu
  • deleted-108570

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Imi dau seama ca nu stii de fapt despre ce e vorba aici.
Cei mai multi utilizatori auto cred tot ce scrie in manual si tot ce li se spune in serviceul autorizat Opel.
Mie personal nu mi-a schimbat nimeni antigelul la masina in 9 ani pina nu a explodat un furtun in timp ce eram in trafic. Abia apoi am inceput sa analizez situatia. Eu am facut toate reviziile anuale la acelasi service autorizat Opel, am dovada facturile emise si email-urile trimise in care ceream sa mi se faca revizia anuala.

La Astra H se verifica doar nivelul in vas si atit.

Din cite vad la Astra J serviceul are obligatia sa noteze in caietul de service niste valori: daca nu o face inseamna ca e superficial, nu respecta normele Opel.

Sa stii ca e normal ca noi sa avem pretentii de la ei pentru ca si ei au avut pretentii de la noi: cind am cumparat masina de la ei cu aproape 15.000EUR au avut pretentia sa le platesc in ron la un curs valutar vechi de 1 an doar ca sa poata sa cistige ei cit mai mult.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ce zice la subsolul 2 ? ca vad ca verificarea aia are si o nota lanaga ea ?

utilizatori auto tre sa invete pe pielea lor daca nu au bun simt (comon sense) ca nu tot ce zboara se mananca.

Asa in fisa aia de service vad ca reviziile sunt la 30mii km .... tu ca om normal la cap te risti sa mergi 30mii cu un schimb de ulei ? Smile
  • deleted-108570

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Te rog sa nu fii brutal Smile
Manualul ala eu l-am luat de pe siteul opel.ro - poti sa vezi singur acolo.
Eu am impresia ca tii cu ei,

In ceea ce priveste schimbul de ulei nu au uitat sa ma notifice si sa ma puna sa semnez ca sint de acord ca se injumatateste numarul de kilometri.
Despre antigel e vorba aici....
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
De unde de pe site opel e luat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR