Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salut, as vrea sa stiu care e exact procedura de verificare a unei masini , sa zicem adusa din Olanda. Cum pot verifica eu ca nu a fost furata de-acolo ? In baza seriei de la sasiu sau cum ? Stiu ca se poate face online kestia asta, parca ...
Nu as vrea sa ies din tara si sa vin cu trenul, nu de alta Embarassed
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ai apucat inca sa dai banii pe ea... ii ceri actualului proprietar sa binevoiasca sa dea o fuga pana la RAR si sa vina cu certificatul de atenticitate (parca asa se cheama), in dinti.

Nu bag mana in foc, dar parca te cam obliga astia sa faci autentificarea la RAR de fiecare data cand se schimba proprietarul.... Rolling Eyes
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Hehe, nu am dat nimic Razz . Nu cred ca ala o sa binevoiasca sa faca asta, se stie ce nebunie e la RAR. Ma gandesc daca pot sa fac eu singurel si online asta , cu datele de pe talon sau cu seria de la sasiu ...
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cata nebunie e in Olanda la RAR.
Dar altfel nu se poate.
Mai poate reiesi ca e masina furata la vama.
Da nu e indicat sa ajungi pana acolo ... Laughing
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca ai seriile si cunosti pe cineva la politie poti ruga sa verifice pentru tine.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca o cumperi in strainatate (UE), ai interesul sa-ti faci acte provizorii (talon) pe numele tau, verificarea daca e furata sau nu este implicita...
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:daca ai seriile si cunosti pe cineva la politie poti ruga sa verifice pentru tine.

Asa am facut eu.
I-am dictat politistului seria de sasiu si mi-a zis totul despre ea:
nume proprietar, culoare,etc.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dgxshpe a scris:Nu stiu cata nebunie e in Olanda la RAR.
Dar altfel nu se poate.
Mai poate reiesi ca e masina furata la vama.
Da nu e indicat sa ajungi pana acolo ... Laughing


mie tot nu imi este clar ceva: masina e in olanda sau in ro ???

daca masina e in olanda treaba este mult mai simpla, ca sa o cumperi te duci la POSTA si la un singur ghiseu se fac toate actele inclusiv AUTENTIFICAREA. daca e data in urmarire nu poti sa o cumperi :p

daca e la noi... vrei nu vrei tot treci cu ea pe la RAR pt autentificare... daca vanzatorul nu vrea sa se duca cu ea la autentificare te vei duce tu cand ai numerele rosii (parca Rolling Eyes ) dar eu unu mi-as pune niste Question Question Question foarte mari, de ce nu vrea oare. procedura de autentificare la RAR e simpla si dureaza cam o ora, nu se uita decat la serii, in rest nu-i intereseaza nimic.
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Masina este in Ro, intrata in tara din febr 2006, din Olanda. Este primul proprietar, si nu prea pare samsar ca masina nu a fost la vanzare pana acum. Dar stiti cum e, dupa cate am citit suflu si in inghetata, darmite iaurt ! Very Happy
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:Masina este in Ro, intrata in tara din febr 2006, din Olanda. Este primul proprietar, si nu prea pare samsar ca masina nu a fost la vanzare pana acum. Dar stiti cum e, dupa cate am citit suflu si in inghetata, darmite iaurt ! Very Happy


te cred... eu am luat-o de la un prieten care trecuse cu ea pe la RAR cand a luat-o... si tot mi-a tatati nitel pipota Embarassed .... draq stie cat de bine stie garcea sa foloseasca un PC Razz

eu raman la parerea mea... punel sa vina cu autentificarea in dinti Cool , problema este ca e cam hos pe la RAR si te programeaza cam intr-o luna. daca zice ca nu are timp de mers la RAR propunei sa te duci tu, nu pierzi decat cateva ore... mai bine decat cateva mi de euroi... eu unu asa as face
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
identificarea masinii la RAR se obtine NUMAI dupa ce s-a facut contractul de vanzare-cumparare...cu actele aferente (mai ales cu cartea de identitate)se obtine o programare telefonica sau locco...e logic ca identificarea sa se faca dupa vanzarea masinii, pt ca noul proprietar va fi inregistrat in documentele RAR ca noul proprietar al autovehiculului respectiv, si se va elibera acel certificat de autenticitate pt inregistrare la politie...asa pot sa iau si eu masina lu mama sau lu' pretenu' lu tata, sa ma duc cu ea la RAR si sa zic ca vreau sa-i fac identificarea Twisted Evil
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris:e logic ca identificarea sa se faca dupa vanzarea masinii...asa pot sa iau si eu masina lu mama sau lu' pretenu' lu tata, sa ma duc cu ea la RAR si sa zic ca vreau sa-i fac identificarea Twisted Evil


Nu contest ca asta o fi procedura, dar cu siguranta nu este logica. Ti se pare chiar atat de logic sa afli ca masina este furata numai dupa ce ai dat banu'? Si care ar fi problema daca ai face identificarea la masina lu' mama sau a pretenului lu' tata? Atata timp cat te prezinti cu o masina si platesti serviciul respectiv, nu vad unde ar fi problema... Este ca si cum ai merge la benzinarie si nu ti-ar baga benzina decat in masina ta.
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@eduard33
imi dai voie sa te contrazic Question

Nu stiu ce e logic si ce e nu este logic in RO, DAR eu am facut identificarea INAINTE de a face actele de vanzare cumparare... si asta pt A EVITA perioada de numere rosii.

Daca imi mai aduc bine aminte in formularul pe care ti-l dau baieti cand intri pe poarta la RAR, exista o rubrica in care se scriu datele PROPRIETARULUI si una in care se trec datele CELUI CARE SE PREZINTA LA AUTENTIFICARE.

Ziceai ceva de luat masina altei persoane si a te duce cu ea la RAR... asa si Shocked ... care e problema Shocked , din moment ce persoana respectiva ti-a dat TALON, CARTE DE IDENTITATE, COPIE A ACTULUI DE IDENTITATE Question
Exista deja o afacere in domeniu, sunt persoane care se ocupa de actele masini, in caz de vanzare / cumparare, de la A la Z (inclusiv autentificare RAR).
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
acceptati scuzele mele...aveti dreptate Embarassed ...eu am facut invers...intai am cumparat masina si pe urma identificarea...vad ca se poate si invers...uitati aici explicatii de la politia romana...
http://64.233.183.104/searc...=3&lr=lang_ro

toate bune
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Aduc in actualitate acest subiect, poate va ajuta cu ceva.
http://www.politiaromana.ro...uto/furtauto.aspx
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR