Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna,

Cum zice si titlul vreau sa-mi cumpar un caine (shar pei). Stiti cumva o canisa/crescator decenta, una in care nu chinuie caini si ii cresc asa cum ar trebui? Stiu ca in majoritatea caniselor cainii sunt ca la inchisoare si totul se resimnte asupra puilor care au tot felul de probleme de comportament ...

As prefera de la undeva 'mai cu acte' decat din ziar. Stiu cazuri in care au murit caini ca nu aveau vaccinurile facute, etc (2 pudeli de la acelasi proprietar), cu toate ca pe acte le aveau.

Mersi,
Cristi.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ia tu un pui de caine de oriunde, chiar si maidanez, fai acte si vaccinuri si o sa fie ok. Cainele creste si invata totul de la stapanul lui. Poti sa il inveti sa fie agresiv cand cineva strain intra pe proprietatea lui (a ta de fapt) si daca nu e "de rasa".
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am unul adoptat pe la sat, are multi ani, de genul 7-8kg, cioc si mustati albe, etc, banuiesc ca are mai mult de 10 ani. Acuma ... sunt in urmarirea visului de 6-7 ani, un pui de shar pei.

Noul catelus ... Thas, nascut pe 01.09.2013 ... Shar Pei Traditional (adica nu aia corciti cu foarte foarte multe riduri).

L-am luat pana la urma de la un petshop, ei mi-au aratat la randul lor acte de achizitie de la crescator. Este o persoana din Iasi care vinde undeva la 30 pui/an, in sensul ca are cerere mai mare decat productia, dar nu face rabat de 'calitate'. Garanteaza lipsa bolilor genetice (febra specifica shar pei, din cauza corcirilor la un moment dat cu alti caini pentru a avea mai multa blana) si la cerere, contra ceva extra bani dovada de Pedigree cu linia genetica a parintilor pe ultimele 6 generatii. Pret ... cam ca si la ziar, 1200lei.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Acum daca l-ai luat, sa-ti traiasca si sa se faca asa cum l-ai vrut, dar ca idee, pentru tine si pentru altii care mai citesc pe aici... Un crescator din ala de care ziceai la inceput, care-si creste cainii ca pe copii lui, nu produce 30 de pui pe an, nu-si vinde puii la petshop si nu-i trimite prin curier. La petshop te pot vraji aia cu povesti, din moment ce n-ai vazut parintii acolo unde traiesc ei nu poti fi sigur de unde provine puiul.
Pedigree-ul contine 4 generatii, e o hartie care costa intre 50 si 120 ron si se elibereaza de asociatia chinologica in urma unor formalitati.
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da, stiu de pedigree, de aia s-a oferim sa-mi arate pe 6 generatii (in pedigree sunt obligatorii numai 4), iar un crescator cu 30pui sa stii ca nu e nush ce, incearca la o canisa sa vezi acolo inghesuiala Smile
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu iti spun ca si posesor de caini, am 3 labradori, 2 adulti si unul din puii lor, astia de aici http://imageshack.us/g/1/10218301/. Nu mi-am pus problema sa-i vand la petshop, am tinut sa vina viitorii stapani ai cainilor sa vada personal parintii si puii in mediul lor, sa le vada temperamentul si sa-i vad si eu ce fel de oameni sunt.
Un caine are nevoie sa stea in preajma stapanilor, nu intr-o cusca sau tarc pentru ca se tampeste. La inghesuiala din canisele alea cainii aia sunt crescuti ca animalele de ferma. Nu poti sa cresti 10 caini si sa le acorzi atentie la toti. O catea ar trebui sa fete o data la 1,5-2 ani si doar intre varstele de 1,5 si 8 ani pentru a se reface si a produce pui sanatosi. Fa un calcul sa vezi cam cate catele trebuie sa ai sa produci 30 de pui pe an in conditii bune.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
inspectoratul a scris:Am unul adoptat pe la sat, are multi ani, de genul 7-8kg, cioc si mustati albe...



Anii se masoara in kg?
Cred ca tu ai un pokemon, nicidecum caine, n-am vazut in viata mea caine cu cioc.


Sar peiul il tii in casa?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
UNHleaSHD a scris:Cred ca tu ai un pokemon, nicidecum caine, n-am vazut in viata mea caine cu cioc.

Am ras de era sa cad jos de pe scaun ... Very Happy Laughing

CristianTM.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cristidb are dreptate. Cei care intradevar iubesc rasa si participa la concursuri cu 1-2 perechi din rasa respectiva nu scot 30 de pui pe an ca-i cerere. Poate maxim o tura de pui pe an, cu verificare intensa viitorilor proprietari si abia dupa ce implinesc cateva luni bune.
Crescatorii au, de fapt, fabrici de pui si nu-i intereseaza sanatatea sau caracteristicile psihice sau fizice a catelandrilor. Am auzit de un asemenea specimen de om ce vinde ciobanesti germani cu displazie de sold (masculul are displazie de sold).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR