Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:Firma la care lucrez eu a realizat toate aceste sisteme de urmarire a masinilor pentru rovigneta. Va asigur ca veti primi amenzile acasa! Chiar daca nu le ridicati le veti regasi la impozite si taxe.


schimba-ti job-ul!Smile
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:
Popey500 a scris:se pare ca nu este suficient sa platesti rovineta dar trebuie sa o ai si lipita pe parbriz

Nu! Conform noilor reglementari, nu se mai lipeste pe parbriz. Trebuie doar pãstratã chitanþa cu care s-a platit taxa.


Ce prostie si asta! Ar trebuie sa avem chitantele si pentru masina, benzina, haine, chiloti dupa noi ca sa dovedim ca sunt platite?
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
De cand au facut tronsonul timisoara lugoj, in fiecare sapt sunt cu astfel de 'fotografi' pe la remetea pe la iesire din belint, io am rov o fac pe un an cand o fac, cei cu jmekeria la cap sa-si ieie amenda.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Camerele nu detecteaza rovignetele,ci citesc placutele de inmatriculare,apoi coreleaza numarul de inmatriculare cu baza lor de date,daca ai platit rovigneta la acel moment sau nu.
Eu nu am rovignetele in geam,dar le-am platit la ambele masini si nu am nicio amenda de plata.
Poate pe viitor sa avem si noi tehnologie mai avansata sa citeasca direct rovignetele....atunci va trebui sa stam cu ele lipite in geam obligatoriu.
Skip ads

  • danniscos

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 z112xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
din cite stiu eu au inceput sa foloseasca tot mai mult pe cele mobile, care sunt in legatura cu baza de date si automat daca nu gasesc un numar de inmatriculare de pe drum ii semnaleaza automat sii..amenda..
  • bushy

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:
alex_arhire a scris:

Rovigneta lipita in parbriz este o mare prostie; ce te faci daca tb schimbi parbrizul?



Ti-o lipesc aia care schimba parbrizul pe cel nou.


Cei de la parbrize mi-au zis sa tin factura de la montarea parbrizului ca sa le dovedesc.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Au inceput sa apara "victimele" rovinietei electronice:
http://www.gandul.info/news...rovinieta-8115791
Oare cum o fi sa pierzi o mica avere pentru ca ai scutit cateva sute de lei?
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Aceste camere citesc si ITP ul? sau doar rovignete? Cat costa pe 2 saptamani rov, stie cineva? Multumesc
Skip ads

  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pentru rovigneta tocmai am primit eu amenda,in conditiile in care am dar nu este electronica(este de anul trecut),dar cititi cu atentie pe cele electronice,scrie clar(a se pastra un AN dupa expirare)deci sa ne asteptam la amenzi,ca cine tine un am ceva ce nu mai folosesti?
  • crysty83

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
domnilor,am si eu o nelamurire...daca eu am cumparat masina in septembrie 2010 si proprietarul a avut rovigneta platita pina in iulie 2011,eu schimband numerele cind am inscris-o,mai trebuia sa o platesc si eu ?!?!sa fie pe numerele mele?ma puteti lamuri? Exclamation Exclamation
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai schimbat numerele trebuie sa platesti din nou. Pe noile numere nu figureaza taxa platita, deci in cazul in care te "filmeaza" te trezesti cu "postasul la usa". Desigur ai putea incerca sa dovedesti pe baza VIN ca s-a platit taxa, dar nu cred ca vei avea castig de cauza. Pentru 3 luni nu se merita sa risti o amenda mult mai mare decat txa in sine Rolling Eyes
  • crysty83

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
25 RON am platit taxa de modificare in baza lor de date! Mad pe noile numere si pe noul proprietar(adica eu)
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Judecãtorii anuleazã amenzile pentru cã procesele-verbale au semnãtura electronicã a CNADNR ºi nu semnãturã olografã. În legea din 2001, nimeni nu se gândise la noile cuceriri ale ºtiinþei.
CNADNR are camere mobile sau fixe care înregistreazã automat numerele de înmatriculare
Un nou fenomen se propagã în instanþele din România: anularea amenzilor pentru neplata rovinietei, motivul fiind cã procesele-verbale trimise prin poºtã nu sunt semnate. Gãselniþa a apãrut în ultimele sãptãmâni, fiind folositã de câþiva avocaþi din Cluj, iar judecãtorii încep sã anuleze pe bandã rulantã aceste amenzi. Încã o datã, niºte juriºti isteþi speculeazã o micã scãpare a legii.
Amenzile sunt generate automat, printate ºi trimise prin poºtã având semnãturã electronicã. Însã legea spune cã documentele pe hârtie trebuie sã aibã semnãturã olografã. Cealaltã este valabilã doar pentru actele în format electronic.
Amenzi usturãtoare pentru lipsa rovinietei
În ultimele luni, mii de români care nu ºi-au cumpãrat rovinieta pentru a putea circula pe drumurile publice au primit acasã procese-verbale de sancþionare emise de Compania Naþionalã de Autostrãzi ºi Drumuri Naþionale din România (CNADNR). Amenzile sunt usturãtoare, între 250 ºi 500 de lei, la care se adaugã un tarif de despãgubire de 28 de euro (118 lei).
CNADNR identificã numerele de înmatriculare ale maºinilor ºi le comparã cu cele din baza de date naþionalã, unde sunt identificaþi cei care n-au plãtit rovinieta.
Avocaþii celor care contestã amenzile în Justiþie au sesizat cã pot invoca lipsa unei semnãturi oficiale pe fiecare proces verbal în parte. Din cauza numãrului mare de amenzi aplicate, acestea sunt tipãrite ºi ºtampilate de Centrul pentru Studii Tehnice Rutiere, nemaifiind semnate.
Nimeni nu s-a gândit în 2001 la semnãtura electronicã
Existã însã o prevedere în Ordonanþa 2/2001, privind regimul de aplicare a contravenþiilor pe teritoriul României, care obligã semnarea acestor procese-verbale, sub sanþiunea nulitãþii absolute. Oficialii CNADNR susþin cã documentele sunt valabile pentru cã au semnãtura electronicã a agentului constatator. Aici intervine o altã lege (445/2001) care spune, pe scurt, cã "înscrisul în formã electronicã este destinat pentru a fi citit prin intermediul unui program informatic". Aici e hiba: ºoferii prinºi fãrã rovinietã spun cã amenzile le primesc pe hârtie ºi nu "printr-un program informatic".
Gafa ar putea fi speculatã în întregul sistem judiciar pentru cã, în 2001, când s-a publicat Ordonanþa privind regimul contravenþiilor în România nimeni n-a prevãzut posibilitatea folosirii semnãturii electronice, aceasta nefiind inclusã în textul legii. În acest moment, la Cluj, sunt zeci de amenzi anulate tocmai din acest motiv.
Norocoºii care au obþinut anularea în instanþã
Judecãtorii pretind în instanþã ca procesul-verbal de contravenþie sã conþinã obligatoriu o serie de date legate de instituþia care l-a emis, sancþiunea aplicatã, numele ºi prenumele agentului constatator ºi semnãtura acestuia. Dacã lipseºte un singur element, conform Ordonanþei 2/2001, procesul-verbal este nul de drept (conform articolului 17). Judecãtorii au început sã dea dreptate contestatarilor.
"Analizând textul proceselor verbale de constatare ºi sancþionare a contra venþiei, adresate de CNADNR, se constatã cu uºurinþã cã semnãtura agentului constator ce atrage nulitatea procesului verbal lipseºte cu desãvârºire, ceea ce antreneazã automat sancþiunea nulitãþii absolute", se aratã într-unul de la Judecãtoria Cluj Napoca.
De exemplu, un clujean norocos este Ioan Cornea, care a fost susprins de camerele companiei de drumuri în localitatea Gilãu, judeþul Cluj, circulând fãrã rovinietã. ªi în cazul acestuia procesul verbal nu a fost semnat. În cazul lui Cornea, judecãtorul a decis cã procesul verbal este lovit de nulitate absolutã deoarece nu cuprinde printre altele ºi semnãtura agentului constatator. ªi astfel Ioan Cornea a câºtigat procesul.
"Se constatã cã semnãtura agentului constator ce atrage nulitatea procesului verbal lipseºte cu desãvârºire.“
JUDECÃTORIA CLUJ NAPOCA, pasaj din sentinþa prin care o amendã a fost anulatã.
  • crysty83

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ma bucur nespus ca nu ne mai pot jecmani!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Uluitor, dar proprietarii de maºini nu au mai încasat de douã luni nicio amendã pentru lipsa rovinietei. Motivul e unul pur românesc: Ministerul Transporturilor a creat un organism de control, fãrã a-i oferi ºi cadrul de funcþionare.
S-a creat o instituþie nouã, fãrã dotãri ºi fãrã cadru legal de funcþionare efectivã

Inspectoratul de Stat pentru Controlul Transportului Rutier (ISCTR) trebuia sã cumuleze atribuþiile Registrului Auto Român (RAR), ale Autoritãþii Rutiere Române (ARR) ºi ale Direcþiei Regionale de Drumuri ºi Poduri. În atribuþia ISCTR ar fi trebuit sã intre ºi urmãrirea achitãrii taxei de drum.

"Noi funcþionãm de la 4 decembrie, dar au fost probleme cu actele normative care ne reglementeazã activitatea. Nu putem spune cã nu fun­cþio­nã, dar nu am avut toate atribuþiile prevãzute în lege încã de la înfiinþare", declarã Florin Homniuc, ºeful teritorial al ISCTR pentru zona Moldova. Inspectorii angajaþi în decembrie la noua instituþie s-au vãzut în imposibilitatea de a face controale efective, pentru cã le lipsea cadrul legal de a aplica sancþiuni. Cel mult, ei puteau atrage atenþia ºoferilor cã încalcã legea.

Abia la jumãtatea lui februarie a fost emisã HG 69/2012 pentru aplicarea sancþiunilor. Dar nu au preluat încã aparatura de depistare a lipsei rovinietelor. ªoferii încã pot profita.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Atatia bani f... aiurea , in Serbia la intrare pe autostrada ti se da un tichet la iesire in functie de km facuti platesti . PUNCT . Cel mai bun sistem , parerea mea . Si au drumuri destul de bunicele nationale . Noi avem 3 bucati de autostrada si nspeee mii de taxe + 6 lei benzina . Ultimul sa stinga lumina ca e scumpa.
  • hunter_cs1

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:Atatia bani f... aiurea , in Serbia la intrare pe autostrada ti se da un tichet la iesire in functie de km facuti platesti . PUNCT . Cel mai bun sistem , parerea mea . Si au drumuri destul de bunicele nationale . Noi avem 3 bucati de autostrada si nspeee mii de taxe + 6 lei benzina . Ultimul sa stinga lumina ca e scumpa.


Si in Spania e lafel cu tichet cand intri pe autopista si platesti cand iesi in functie de numarul de km facuti si drumurile nationalele sunt foarte ok numai ca sunt limitele de viteza... Germania nu are nici taxa lu' tatamare, Franta are taxa de autostrada cu tichet fara vigneta...

"Traim in Romania....."
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nemtii, din ce am vazut, considera autobahn-urile ca un bun national pentru care au muncit si trebuie sa se bucure toti. De aceea, o masura de introducere a unei taxe de orice fel pe autobahn ar fi considerata de toti ca fiind inacceptabila. Noroc ca ne bucuram si noi "adoptatii" de ele.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La nemti taxa se regaseste in pretul carburantilor din cate am intele.
Nu ca nu am avea si noi asemenea taxa in carburant,dar mai platim si taxa de rovigneta,in curand si taxa de autostrada.
Ca ne place, ne place, ne place ,place, place!
  • hunter_cs1

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel au avut intr-un an vigneta bagata si pentru turisme apoi au scos-o, sper sa nu gresesc dar parca asa imi aduc aminte. Acum au taxa de drum, dar doar pt masinile mari .
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR