Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
va salut ,

"Începând cu sezonul de încãlzire 2010-2011 repartizarea consumurilor de energie termicã
în condominiile unde sunt montate repartitoare de costuri se va face conform Normei
tehnice aprobate prin Ordinul Preºedintelui A.N.R.S.C. nr. 343/2010, publicat în M.O. nr. 501
din 20 iulie 2010." .....
(restul il gasiti pe net sau dand click pe linkul de mai jos apoi iar click pe "descarcati" )

http://www.anrsc.ro/index.p...mp;catid=51:stiri


e cineva pe aici care s-a lovit de problema generata de acest ordin ? ...obligatia de a plati o suma de bani lunar pe motiv , ca te-ar incalzi tevile , peretii ... celor care sunt bransati la sistemul de incalzire centrala.

e cineva care a facut un demers inpotriva acestui ordin?
Skip ads

  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine in bloc a fost aceeasi problema. Toti locatarii trebuiau sa plateasca o suma catre distribuitorul de caldura local pe motiv ca trec tevile pe la subsol si sunt pierderi de caldura. Nimeni nu a platit nimic iar cei de la CET trimiteau somatii ca vor actiona in judecata pe administrator ca persoana fizica pe motiv ca nu se ocupa sa stranga sumele respective.
Solutia norocoasa care a fost gasita in cazul nostru a fost ca toti sa-si monteze centrale de apartament si asa au scos si tevile de la subsol. Acum pierderi de caldura nu mai sunt si in consecinta nu mai au ce sa ceara.
In cazul tau nu stiu ce masuri se pot lua, dar atata timp cat tu nu ai contract cu ei de prestari servicii nu cred ca iti pot cere ceva. S-a duca tevile prin alta parte daca nu le convine asa.
Bafta!
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E un abuz ca multe altele din tara asta. Mad
Poti cere si tu la randul tau sa ti se plateasca chirie pe tevile care trec prin apartamentul tau.
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Smile

eu nu sunt in situatia de a plati acea "taxa" , am pus intrebarea fiindca eram curios daca a gasit cineva rezolvare la "problema" asta.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am platit vreo 2 luni. luna trecuta parca nu a mai aparut. la asociatie nu am cu cine vorbi.niste babe comuniste, una imi spunea "da cand ne-am folosit de ele era bine". am hotarat sa nu ma mai enervez ca ma costa mai mult.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
legea e facuta in asa hal incat sa nu ai nici un drept ci doar obligatii...
nu le poti cere chirie pe faptul ca trec tevile alea pe la tine prin casa
nu le poti taia pentru ca ii grevezi pe ceilalti vecini de dreptul la caldura
trebuie sa platesti cota parte din caldura care intra in scara, chiar daca tie iti trec prin casa 2 tevi subtiri iar ceilalti au ditamai caloriferele...
de exemplu pe luna decembrie eu am platit cu centrala proprie 150 RON la gaz, dar ce e drept am si avut caldura din plin pentru ca am un copil mic si 60 RON pentru ca imi trec tevile alea prin casa
ce caldura imi dau tevile alea de am platit 60 RON?
ceilalti care beneficiaza de caldura platesc 120 RON si chiar se folosesc de ea...

acum colac peste pupaza imi opresc si apa rece pentru ca sunt datorii pe asociatie. eu nu am nici un leu datorie, ba chiar m-am uitat azi pe lista aia si am platit 3 lei in plus fata de cat aveam de platit...
va dati seama ca eu nu am nici apa rece, nici apa calda si daca scap din greseala robinetul de umplere a instalatiei de caldura deschis nu mai am nici caldura...
nu e problema pentru mine ca ma imbrac gros dar cu copilul ce fac?
se rezolva si asta cat se poate de repede pentru ca o sa-mi pun si teava individuala de apa rece si o sa ma doara in pix de restul vecinilor...

intr-o tara civilizata erau debransati daca nu isi plateau datoriile...
dar in romania nu ai la ce sa te astepti...
in concluzie e o tara de 2 lei...
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema si la asociatia de la mine.
Am doua tevi de jumate care trec prin camera fiicei mele. Deasupra este uscatoria. In rest nu mai am nici o alta teava straina prin casa. Toti cei care locuiesc deasupra mea si-au montat centrala proprie, asa ca tevile se opresc cu un etaj mai jos.

Mama lor de hoti Evil or Very Mad
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Problema se poate rezolva la nivelul asociatiei. La noi pe scara, suntem doar 4 cu centrale. In toamna s-a facut un recensamant al suprafetelor radiante iar printr-o hotarare de asociatie s-a stabilit ca cei care nu au centrale sau sunt debransati sa nu plateasca nimic. Toti cei care avem centrale am schimbat acele tevi care traverseaza apartamentele cu unele multistrat (Henco, Pexal sau alt producator de genul) care au coeficient mic de radiere si le-am izolat cu mansoane de burete. Este adevarat ca nu avem spatii comune incalzite.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
poti sa-mi spui si mie daca e vreo lege care sa permita chestia asta?
ca la noi administratorul asociatiei e cam obtuz si nu vrea sa inteleaga
zice ca legea nu-i permite asa ceva
eu vreau sa inlocuiesc tevile alea care trec prin casa si sa le izolez cu material de-ala special si sa nu mai platesc nici un leu caldura.

ideea la mine e alta
tevile alea stau reci in permanenta pentru ca vecinii care nu au contoare de gaz se incalzesc de la aragaz si caldura nu platesc decat partea aia comuna...
opresc de tot caldura si repartitoarele alea de cost nu inregistreaza nimic.
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Va transcriu o parte dintr-o actiune (cerere de chemare in judecata) ce are ca rol : "Nelegalitatea ordinului nr. 343/13.07.2010 al ANRSC si pana la solutionarea in fond a prezentei actiuni , sa se dispunai "suspendarea executarii acestuia"


"Ordinul nr. 343/2010 al ANRSC este nelegal si prin prisma dipozitiilor art. 11 din Codul Consumului (Legea 296/2004 - cu modificarile ulterioare ) in sensul ca , citam : "orice vanzare fortata este interzisa . Expedierea unui produs sau prestarea unui serviciu catre o persoana se face numai in baza unei comenzi prealabile din partea acesteia" . Ori subsemnatii , avand apartamentele debransate si necomandand nici un alt serviciu catre societatea "ENET" , nu putem fi obligati la plata unui serviciu inexistent si necomandat."

"Toate apartamentele de domiciliu si evidentiate in tabelul nominal atasat la prezenta sunt debransate de la sistemul centralizat de incalzire , avand centrale individuale de apartament . La montarea acestora, raporturile contractuale cu SC. ENET SA. - Focsani , au incetat si nu este admisibil ca in lipsa oricarei obligatii contractuale care da nastere la drepturi si obligatii in sarcina partilor sa fie emis un act normativ general obligatoriu si in lipsa vointei noastre."

doua bucatele din actiune (inca nu e gata 100%) . poate va ajuta in demararea unui demers impotriva acestui ordin.

poate aduceti si o completare ceva , o idee.... Smile
reclamantii sunt membri a unei asociatii de locatari...
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:E un abuz ca multe altele din tara asta. Mad
Poti cere si tu la randul tau sa ti se plateasca chirie pe tevile care trec prin apartamentul tau.


Nu poti cere chirie pe tevile care trec prin casa ta. Tevile de incalzire , apa calda , apa rece si canalizare sunt proprietate comuna. Cand ai cumparat apartamentul le-ai vazut acolo si ai acceptat sa cumperi proprietatea asa cum este.

jgyprime a scris:poti sa-mi spui si mie daca e vreo lege care sa permita chestia asta?
ca la noi administratorul asociatiei e cam obtuz si nu vrea sa inteleaga
zice ca legea nu-i permite asa ceva
eu vreau sa inlocuiesc tevile alea care trec prin casa si sa le izolez cu material de-ala special si sa nu mai platesc nici un leu caldura.


Nu poti sa modifici tevile alea pur si simplu , iti trebuie hotarare de la asociatia de proprietari. De retinut este ca tevile din bloc nu sunt ale furnizorului de caldura , proprietatea lor se opreste la nivelul subsolului.

Nu platesti taxa aceea doar pentru tevile care iti trec prin apartament...caldura se pierde si la subsol , incalzire spatii comune , uscatorii etc.
In alta ordine de idei...se poate scapa de "taxa" aia idioata numai printr-o hotarare de asociatie , asta daca ai un administrator ok...ceea ce intampla foarte rar. Intrebati la administratie de teava de recirculare a apei calde , sa vedeti cum o sa strambe administratorii din nas. Majoritatea administratorilor din Romania da parte de o nesimtire imensa...babe si mosi comunisti cu idei fixe si gandire inapoiata( daca asa zice legea , atunci asa facem Shocked )
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in concluzie solutia ar fi sa-mi fac vila si sa nu mai am vecini lipiti de locuinta mea...
apropo de vecini, azi dimineata la ora 7:30 un vecin dadea gauri prin pereti ca sa-si monteze teava de gaz...
asa putin offtopic...
i-am zis sa astepte pana la 8 el nu betmen...
l-a durut in pix de mine si de lege...
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai la asociete este cheia repartizarii costurilor. Eu m-am inteles cu ei chiar daca initial au fost reticenti. I-am amenintat ca daca ma pun sa platesc acea cota parte, ii oblig sa defalce factura de incalzire pe suprafete pentru ca nu e normal ca eu sa platesc pentru spatiile comune 1/2 din cat plateste total cel ce se incalzeste in sistem centralizat si in plus sa imi plateasca si ei mie atunci cand ii incalzesc eu. Avand in vedere ca la mine nu se opreste centrala decat in lunile care nu contin litera "r" in denumire, au acceptat.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
si la mine au bagat 80ron la factura pe motivul acesta
in cazul in care eu ma incalzesc cu aer conditionat si a venit factura la curent 200 RON
ma gandesc sa ma razboiesc cumva cu ei.
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asta nu este nimic, sa vezi la anul cand nu o sa mai fie subventie la gigacalorie si o sa vezi daca ai centrala ca o sa platesti parti comune la incalzire mai mult decat gaz pentru centrala(probabil si gazul va fi mai scump cu cel putin 20%).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu la 2 camere toti peretii exteriori mai putin unul bacatarie+hol care da la un apartament nelocuit, fara izolatie mai putin 2 pereti dormitor (extrudat de 20mm pe interior dar e minune nu alta), cu consum de apa calda imens, aragazul nu este 'mobila' platesc 200-220lei pe gaz. Am crono-termostat reglat la 19gr cand sunt plecat si 22 cand stau acasa. Bolocul este beton monolit unul dintre cele mai friguroase posibil. Din 44 locatari pe scara mai sunt doar 7 sau 9 fara centrala si la astia noi le incalzim apartamentele de fapt chit ca platim cota de vreo 10lei ca trec tevile pe la noi. Tevile comune nu depasesc 45grdC nici prin vis, ei stau cu caloriferele pe minim sau inchise.
Foarte importanta este izolatia blocului, economia de energie poate ajunge si la 50%.
Cei care nu au centrala sunt :
-cei comozi ca nu vor mizerie cu instalarea
-pensionarii cati or mai fi
-cei care inchiriaza dar deja si astia monteaza ca altfel nu au musterii

Ca o comparatie casa de caramida izolata cu extrudat de 50mm, suprafata de cel putin 3 ori mai mare ca apartamentul meu, centrala care merge non-stop maxim 500lei gazul.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aici ai foarte mare dreptate
eu am izolat tot apartamentul pe peretii verticali cu polistiren expandat (normal) de 100 mm
deiferenta e ca peretele de la dormitor l-am izolat la vreo 2 ani de restul peretilor (era mai complicat pentru ca trebuiau aduse schele speciale, etc)
cat timp a fost neizolat peretele acela era rece bocna
dupa ce l-am izolat nu se mai simte decat recisor

partea proasta e ca la etajul de sub mine nu locuieste nimeni, caldura sta oprita mereu si in concluzie podeaua e rece
in sufragerie care e incheiata si am parchet am pus pe sub acesta un izolator termic foarte bun dar si destul de scump (la recomandarea cuiva, nu stiu cum ii zice)
vreau sa va zic ca pe holuri si in bucatarie si dormitor unde nu am (inca) parchet iti ingheata picioarele din cauza ca e betonul ala rece
anul asta mai spre vara vreau sa pun parchet si in restul apartamentului, cu aceeasi material izolant.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am un apartament extrem de geros.e pe nord si daca opresc caldura 2-3 ore imediat se instaleaza Siberia Very Happy
centrala am de 7 ani si a fost o investitie foarte buna.
l-am izolat anul trecut si intr-adevar aceasta investitie si-a meritat toti banii.m-a mancat in fundulet sa pun gresie toata casa si am impresia ca am platit scump aceasta greseala,in timp

si eu ca si multi altii, platim prosteste aceste tevi care ne trec prin apartamente,respectiv 20 lei/luna.
dar daca nu suntem uniti vom ajunge sa platim si mai multe dari inventate.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am zis ca pun gresie doar in baie
si deocamdata doar acolo e gresie pusa
in restul casei parchet + izolatie cat se poate de buna sub acesta
chit ca la bucatarie e posibil sa se strice mai repede din cauza umiditatii si a altor factori dar mai degraba il schimb mai des decat sa ma complic...
eu am un amic care a facut aceeasi greseala ca tine si acum sparge gresia si monteaza parchet

dar ia recunoaste tu cine sta vara pe racoare in casa?
ca eu fara AC nu am cum sa fac fata...
stau pe sud, nu am nici un copac in fata blocului din cauza ca la parter se afla spatii comerciale din constructia blocului
la mine de la ora 1 pana pe la 8 imi bate soarele fix in geam...
uneori e mai racoare afara decat inauntru...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Parhetul nu este o solutie in bucatarie sau hol, exclus baie.
Blocurile erau facute la genul :
placa -> sapa egalizare (uneori lipsa) -> PFL poros (placi fibrolemnoase ca un burete) -> parchet
placa ->sapa egalizare -> linoleum
placa -> sapa egalizare -> mozaic
placa -> sapa egalizare -> gresie
Multi au pus gresia peste mozaic sau chiar peste gresia veche buciardata. Solutia optima care nu va inalta nivelul si confera izolare termica si fonica este la bucatarie/baie/hol :
- decopertare pana la placa
- daca e stramba tare o sapa subtire dupa care lipire polistiren extrudat pentru terase si alte cucuri, este foarte dens, grosime 20mm Mai bine iei denivelarile mari cu un ciocan/daltuire etc. decat sa dai bani pe material si manopera
- gresie de care vrei tu dar se prefera placi de minim 15x15 ca repartizeaza mai bine incarcarea punctuala, la placi mai mari de 30x30 exista riscul de fisuri, toti produc si calitate ioc
- la montare se creaza o panta subtila catre evacuare gen sifon baie, usa intrare

LE
Scuze ca nu am folosit termeni prea tehnici
Exista si alte solutii cu spume, argila poroasa etc, mai cautati pe forum de specialitate
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR