Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • patrutalex

  • Mesaje scrise: 549
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 ZT19D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
castrol 5 w40 ! 15 mii de km dar la 12 mii il schimb
Skip ads

  • mini tehnicus

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Cand am cumparat masina avea 42000 km si am pus GM 5w30, la 10000 km mi-a mancat 600 grame ulei, de atunci merg cu Mobil 1 Turbo Diesel 0w40 are aprobare Opel si il schimb la 15000, nu consuma deloc, Z17DTH.
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Bagat Castrol Edge 5 40 de curand...nu prea simt diferenta.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
De obicei pun Castrol Edge 5W40 si-l schimb pana in 15.0000 km fara nici o problema , fara sa-mi pape deloc ulei.
Ultima data, asta vara, m-am aruncat sa-mi cumpar proiectoare noi ca ale mele erau fisurate si n-am mai avut banuti suficienti de ulei Castrol asa ca am optat pt. GM.
Parerea mea este ca se simte diferenta, motorul era mai silentios putin cu Castrol Edge si cel putin primii 1000 km parcursi cu acest ulei, am simtit parca o revigorare a masinutei. Cu ulei GM nu merge ok , dar n-am mai avut senzatia de plus de tinerete a motorului.
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Sa nu fie efect psihic.Eu am avut Mobile1 si acum am pus Castrol Edge si cum ziceam mai sus nu simt nici o diferenta.In schimb simt diferenta la motor, cu motorina simpla de la petrom.E mai silentios si la turatii de peste 3000 merge "rotund" ca sa zic asa.
  • algabone20

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am folosit Liqui Moly toptec 4600 si mi se pare foarte ok mai ales pentru DPF. Sunt de parere ca sunt multe uleiuri foarte bune care nu ajung la urechile noastre, si avem exemple ca Ravenol, Valvoline, Chevron, care au o super istorie in spate. Dar marketingul promoveaza numai Castrol, Mobil 1, care drept dovada sunt si contrafacute.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ptr motoare DTH incercati Castrol EDGE 0w-30 si nu o sa va para rau. Am avut Astra H Z19DTH-150CP, am folosit uleiul respectiv. Dupa 24.000km nu consumase 1 gram in conditiile in care pe A1 ii dadeam chiar si 210/h. La acel rulaj de 24.000 km, la un drum pe Transalpina, 4 persoane in masina, vreme calda, masina "forjata" urcat cu SPORT ON, o singura data s-a aprins un bec portocaliu. Am pus tester pe ea si mi-a dat un mesaj de genu:"la tem ridicate, vascozitate ulei scazuta". REPET la 24.000KM.
P.S. este garantat 30.000km de producator.(mare atentie sa fie original produs in Germania).
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Din ce ai scris e de cacao uleiul.Cum sa ai eroare din cauza lui? As accepta sa pape 200 grame la schimb...decat sa ma trezesc cu eroare
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cand o sa faci 24.000 km cu un alt ulei fara sa consume 1 gram, sa revii cu alte comentarii. La mine s-a aprins acel martor, pentru ca masina avea acea optiune si pentru ca uleiul a ajuns la temperatura foarte ridicata(gandesc eu).
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
http://cuvintecelebre.ro/ce...ent=Yahoo%21+Mail
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
....ce ai rezolvat cu acel link? Lamureste-ne si pe noi sau macar pe mine. Daca tot te-ai aruncat la discutia asta, ai putea foarte simplu, sa ne dai exemplu uleiul foloit de tine si kilometrii care i-au facut cu el. De la inceputul discutiei toti colegii de forum si-au exprimat parerea fata de uleiul folosit de ei. Asta am facut si eu. TU?

P.S.: Daca va uitati pe bidoanele de uleiuri, nu o sa vedeti inscriptionata recomandarea celor de la GM(LL-025-A/LL-025-B) in afara de uleiul lor GM si Castrol EDGE 0w30. Sau cel putin din ce am cautat eu nu am vazut: Mobil1, Aral, Valvoline, LiquiMolli, Total. Nu stiu daca are vreo importanta asta, dar mi-a sarit in ochi.
  • valydraku

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
z 17 dth GM5w30 la 15000 km fac schimbul in BERLIN la reprezentanta si respect data si km trecuti de inginer in cartea service. Sunt la a 74000 km si tre sa fac schimbul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR