Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • butuc_alexandru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua
Sunt un nou posesor de opel insignia ( masinuta are dabia 1000 km ) si pot spune ca sunt foarte multumit de ea. Ma incanta din toate punctele de vedere.... dar am si o mica neplacere: dupa ce merg un pic cu ea.... cand schimb vitezele sau mai bine zis cand ridic piciorul de pe ambreaj aud un zgomot ciudat ( cam ca un harjit ) ce mi se pare ca vine mai mult din partea dreapta. Stiu ca masinuta e noua si inca nu s-a rodat si ea un pic dar nu cred ca aceste sunete sunt normale.
Am cautat un pic pe forum, dar nu am gasit un raspuns la problema mea, asa ca deschid acest topic nou cu speranta de a gasii pe cine car a avut aceeasi problema ca si mine sau pe cineva care sa ma ajute in rezlovarea ei.
Mentionez ca aseara am fost cu ea si pana la un service opel....un reprezentant a facut o tura cu ea si mi-a spus ca nu ar fi in regula sunetul ala, dar ca o sa caute informatii si o sa ma sune....atat.
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Drept sa-ti spun si eu parca aud ceva....nu face intotdeauna,am crezut la inceput ca e de la anvelopele de iarna...Se aude cand accelerezi,mai mult in viteza 1,2,3,inainte de a schimba urmatoarea viteza,dar nu intotdeauna,nu stiu ce sa spun ?Mi-a facut cel mai tare cand era motorul cald,dupa un drum prin Bucuresti,parca batea avansul la Oltcit,cand schimbai benzina.
Daca afli ceva,mai tine-ma si pe mine la curent.

P.S. Si eu tot vreo 1000 de km. am
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Simptom de ambreiaj sau volanta in coma. E posibil sa fie si din cauza de rodaj, s-a mai intamplat si pe la altii sa aiba zgomotele astea la inceput dupa care au disparut. Daca zgomotul persista si dupa 5000km, e ceva in neregula cu piesele mentionate mai sus. Sper sa nu fie asa, prevad un groaznic razboi cu serviceurile. Ambreiajul si volanta ei le considera consumabile, nu e cazul la voi, sper sa nu o dea in utilizare necorespunzatoare.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Se aude si dupa o frana de motor si atunci cand o lasi sa curga,fara acceleratie,la viteze mici,dar nu intotdeauna.
Daca apesi abreiajul nu se schimba nimic,insa parca se aude mai bine zgomotul daca accelerez putin dupa ce o las in inertie,apasand ambreiajul.
Skip ads

  • butuc_alexandru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Exact acestea sunt simtomele si la masina mea. Se pare ca avem de aface cu o problema comuna. Sunt curios daca exista cineva caruia sa-i fi disparut acest zgomot dupa asa zisa rodare. Eu deja intru in panica si intentionez sa ma adreses dealerului pentru investigatii. Pana atunci poate va exista cineva care sa nu spuna ca dupa ceva km de rodaj acesta va disparea si astfel sa ne linistim cu totii
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Azi nu s-a auzit deloc,sper sa fie ceva trecator,oricum daca ai radioul deschis,nu se prea aude.
Daca inchizi radioul incep sa aud toate alea,pana si anvelopele de iarna cum ruleaza,mai ales acum la peste 20 de grade.
Sa imi spui si mie cum decurg lucrurile in continuare...
  • Spire

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
a-ti incercat sa apasati ambreiaju sa vedeti daca se mai aud acel "harjit " ? vedeti sa nu patitii si voi la fel ca , colegu mariusy in care la 8000 km i-a cedat ambreiaju si au dat vina pe el ca cica nu ar fi stiut sa mearga cu masina ! la masina lui discu de ambreiaj si placa de presiune fata praf ! aveti grija sa nu patiti la fel pentru ca pe el il costa 18 milioane toata treaba !
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Apasarea ambreiajului nu schimba cu nimic zgomotul.
In seara,cu motorul cald ,din nou am auzit huruitul cand am tinut-o in vitea a II-a,cu o turatie constanta de 2000-2200 rot/min.Cand am schimbat in vitezele superioare,nu a mai facut deloc.
Skip ads

  • dan9

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am avut acest zgomot si eu acum 3 zile identic cu ce povestiti voi masina are 5600 km si e prima oara cand a facut si asta iintr-o dimineata apoi a continuat seara iar acum nu se mai aude nimik
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Evident ca si eu am aceasta problema pe care nu o pot ignora cu muzica mai tare deoarece astfel de probleme pot distruge piese in lant...etc
Eu am 14.000 Km facuti si sunetul nu a disparut. Trebuie sa ajung in service dar nu prea am timp.
E ca un fel de "carait" sunet ce il aud mereu mai ales in frana de motor din treapta 1 si trapta 2, mai rar aud si un "scartzait" parca ar aluneca ceva de cauciuc pe cauciuc.
  • Mikorokotroko

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si la mine exista acel sunet, care este mult mai accentuat cand e rece motorul. Se aude bine de tot atunci cand ridic piciorul de pe aceleratie si fac frana de motor. Am fost la reprezentanta, au auzit si ei, si intradevar au spus ca nu e normal ce se aude. In ianuarie cand ma duc la revizia de 15000 au spus ca vor rezolva probelam. Om vedea
  • adramarvis

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Asa cum spuneti voi toti se aud anumite zgomote atunci cand efortul creste sau scade brusc pe una din treptele inferioare ale cutiei. Curios este faptul ca sunt destui cei care au remarcat acest zgomot ca si cum defectul , daca este , ar fi general (sper ca nu numai pentru autoturismele vandute in Romania), dar la nimeni nu a fost fatal , Doamne fereste . Schimbatorul nu agata nu opune rezistenta la schibarea treptelor . Ce sa fie ? Eu am peste 20000 km , nu am avut probleme cu masina in afara de ceva greierasi si aceste zgomote , nu foarte deranjante daca raman fara repercursiuni .
Skip ads

  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Deja sunt convins ca aceste sunete sa aud cand e frig afara de la curele care devin rigide din cauza inghetului. Intradevar masina merge impecabil, nu agata, are tractiune puternica adica fara patinaj....Toti am observat ca dupa un timp dupa ce se incalzeste masina nu se mai aud.
  • Domnu Vasile

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 DT20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
[Salut, am luat si eu o Insignia 2.0 CDTI 130 CP, si de cum am iesit de la dealer (o km!!), in zona 1800-2200 rot/min apare un zgomot ca de rulmenti neunsi, intradevar parca din partea dreapta; la turatii mai mari zogomotul (<3000rot/min - este inca in rodaj totusi!) zgomotul motorului devine prea puternic pentru a se mai auzii acel uruit.... Ceea ce este curios ca in acea plaja de turatii daca tii mana pe schimbator parca si el vibreaza cam ciudat; in rest motorul trage OK, consumul este OK. Ceea ce este iar ciudat este faptul ca nu se simte decat in sarcina (nu cand este scoasa din viteza) sau la frana de motor. Interesant este si faptul ca nu se aude turbina ca la alte diesele cand intra in functiune - vajaitul/fasaitul ala special si frumos... Spune-mi si mie daca ai rezolvat problema; eu deja am trecut pe la dealer si "m-au cam vrajit ca r fi o rezonanta, dar ca o sa verifice daca apare ceva prin baza de date cu probleme similare......
  • therrion.song1

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2011

  • Mesaj Privat
"Domnu Vasile" ai rezolvat problema cu huruitul? Daca esti din Bucuresti ne putem intalni sa-l testez si eu si s-ar putea sa-mi dau seama de la ce este...am avut cam toate problemele de serie de la Insignia ca sa mai dau peste ceva nou.
  • Domnu Vasile

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 DT20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am fost iar la dealer dupa o programare in prealabil si dupa ce am lasat talonul si cheile, pana sa plec de la ei m-au sunat sa imi spuna sa iau masina ca ar fi gasit in baza de date OPEL ca exista reclamatii similare si ca trebuie sa comande si sa inlocuiasca "un suport/tampon" al carcasei filtrului de aer" care, atunci cand se incalzeste motorul?!?!?!" atinge si freaca de caroserie (ei sustin ca este un zgomot de rezonanta, desi mie mi se pare a fi un zgomot de rulment sau ceva care se roteste si este neuns, apare doar in sarcina sau la frane de motor in plaja de turatie specificata Crying or Very sad )... Cam dubios (ce legatura are cu incalzirea motorului!) dar ii astept sa vedem rezultatul dupa ce va veni piesa si o vom inlocui; sincer nu cred ca aceasta este sursa zgomotului. Oricum nu cred ca are legatura cu ambreiajul asa cum s-a mai spus pe forum, deoarece simtomul l-am avut de cand am iesit cu masina de la dealer (11km la bord!); sper sa nu fie ceva mai grav pe la turbina...
  • butuc_alexandru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Domnule Vasilie daca se poate ne spuneti cum s-a rezolvat problema? La mine parca tot mai aud acel zgomot si in foarte scurt timp urmeaza sa o duc la prima revizie asa ca sunt interesat sa stiu daca v-au schimbat piesa si daca mai aveti aceasta problema. Nu de altceva dar daca o duc la ei sa aibe timp sa comande si la mine acea piesa.
  • Domnu Vasile

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 DT20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Chiar azi am fost la EREBUS, au schimbat un tampon al filtrului de aer (un suport care trece prin semicontraaripa dr fata). Rezultatul: nesatisfacator. Cand se incinge bine motorul reapare zgomotul. Dupa ce am facut o proba cu ei nu s-a mai auzit aproape deloc, dar dupa 15 minute in trafic (bineinteles dupa ce am plecat de la ei), zgomotul a reaparut. I-am sunat si am facut din nou un drive test cu ei pentru a le demonstra ca zgomotul este tot acolo. Au recunoscut si mi-au promis ca iau legatura cu cei de la OPEL "ca ar fi a treia masina?!?!?!?" si ca o sa ii instiinteze ca solutia propusa de ei nu a dat rezultate. Mi-au promis ca tinem legatura, dar ca trebuie sa am rabdare, ca este de durata, si sa mai suport zgomotul...... Oricum eram sceptic vis-a-vis de solutia lor, pentru ca la mine zgomotul este numai cand motorul este cald si pare in stransa legatura cu turatia motorului, in sarcina sau frana de motor, mai ales in zona 1800-2500rot/min (ca si cum s-ar roti ceva neuns!...). Nu stiu care este procedura, dar cred ca o sa fac si o sezizare oficiala la OPEL, ca sa nu am surprize...
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Zgomotul meu a revenit cum s-a incalzit afara.Am facut o programare la service pentru constatare,cu geu i-au dat de cap,un huruit numai cand se incalzea motorul.Am crezut ca e vreun rulment din cutie....Mecanicul a spus ca e rola intinzatoare de la cureaua de accesorii,dar cel de la garantii Opel,un tip George,care nu este din service-ul respectiv,nu i-a acceptat schimbarea rolei,ci mai intai numai a curelei.Daca zgomotul va persista,numai dupa aceea va da acceptul si pentru schimbarea rolei.Timp pierdut din partea mea si munca de 2 ori din partea lor.Mi-au spus ca nu au ce face,ca o plates cei daca nu o accepta cel de la garantie.Azi aveau cureaua in magazie,dar a trebuit sa fac o noua programare....cum se putea numai saptamana viitoare,iar eu plec din tara pe perioada sarbatorilor de Pasti,de-abia pe 24 ma voi duce sa imi schimbe cureaua,dupa care vedem daca mai face...
  • Domnu Vasile

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 DT20
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Revin cu info despre zgomot; am fost chemat si mi-au schimbat un rulment de la cutie si un cap de planetara dreapta. Solutia este recomandata de catre cei de la OPEL (fara nici un cost din partea mea - doar au tinut masina 24 ore in service). Nu stiu daca este aceeasi problema, dar am inteles ca in timp zgomotul se mai poate amplifica, apar scurgeri de ulei de la cutie si apar vibratii de la acel rulment. Oricum acum nu mai am probleme cu zgomote sau cu usoara vibratie a schimbatorului in plaja de 2000-2500 rot/min (cand motorul este in sarcina).

Pare un pic cam socant (masina mea avea 5000 km) dar daca cei din Germania recunosc problema asta este.

PS: Am inteles ca la EREBUS este deja a treia masina la care au fost schimbate aceste piese. Incepnad cu iulie 2011 Insignia are aceasta solutie noua implementata pentru a reduce aceste incoveniente.

Apropo, de cand s-a incalzit afara "parca a inceput sa se auda din nou, dar la un nivel mult mai mic. Asteptam vara cu cele 40 grade afara.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR