Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • alex830

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1500
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut , am nevoie sa pun pe tester un opel vectra din 1992 motor c18nz . Mufa pt tester este mica. Are cineva un astfel de tester in Bucuresti? Daca da unde si cat costa?
Multumesc
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cauta-l pe @mctoto. sau pana atunci fa "agrafa"
  • ioanv21

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1901 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ce ai nevoie pentru un tester?programe?laptop?daca se poate?ceva detalii?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mufa este cu 10 pini. Ai nevoie de un cablu adaptor, o interfata(OP-COM, cea mai avantajoasa oferta d.p.d.v. calitate-pret), programiorul pentru el si un laptop.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la c18nz, c20ne, etc op com e in plus.
pt vechituri recomand opel scaner.
@daniel pana si la a ta e mai bun opel scaner.iti arata si parametri din fabrica.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu faceti un topic despre opel scaner vs opcom, mai ales ca la c18nz cel mai rezonabil e cu agrafa.

Si ca sa fin complet off topic, sunt de parere ca opel scaner este o prastie adecvata vechiturilor. Daca vrei grafice, se pot face oarecum si cu opcom Laughing
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La ce nervi mi-as face numarand clipocitul check-engine-ului as arunca masina. De asta am zis de OP-COM. Si trebuie sa te gandesti ca prieteni se vor gasi cu masini mai noi sa le vezi.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@db77aaa ai probat tu opel scaner la c18nz si nu e ok? si fac comparatie pt ca in topic e vorba despre tester pt c18nz.vechitura.
eu folosesc pe c20ne si e peste op com cu mult.faptul ca am valorile de fabrica pt debitmetru,iac,tps,etc conteaza ff mul.op com citeste erori si atat.

@daniel merge si pe mai noi.la cele fara can face treaba buna.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Marian, la Vectra A de am avut-o foloseam cu succes agrafa, insa cei drept doar de curiozitate, test..., niciodata nu am avut probleme cu acea masina, era un hatch cu aceiasi motorizare ca a ta, o masina pe cinste, pacat ca nu avea AC si statea cam rau cu rugina. Si acum la rudele/cunostintele mele care au masina cu 10 pini le-am scos la imprimanta cum se face testul cu agrafa, precum si lista codurilor. Chiar e suficient.
Cat despre opcom, stie sa faca destul de multe pentru a fi extrem de util.
Si da, m-am jucat cu scanerul la cataraga din semnatura, desi niciodata nu am simtit nevoia de mai mult de o amarata de interfata seriala sau , dar de grafice Evil or Very Mad . O singura nevoie am avut de TECH2 de uzina pentru MID, si am ramas foarte dezamgit(de utilizator, a trebuit sa-i zic eu unde sa intre si ce sa modifice)
Oricum opel scaner cel laudat, trebuie sa recunoastem ca e o intrefata depasita, daca ar sti programari vaste la kwp s-ar merita in defavoarea opcom, insa doar pentru grafice, mai bine nu.

Apropoo, la opcom sunt extrem de incantat ca am limba romana Cool Laughing .
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
se vorbea de c18nz si alte vechituri si de aia am spus de opel scaner.cateodata nu ajunge "agrafa" sa dibui un defect.crede-ma ca pana si c20ne a scos peri albi multora.sfi-ul nu mai spun.
utilitatea la opel scaner nu e graficul in mod special ci faptul ca ai valorile de fabrica pt mai toti senzorii.adica ai cu ce compara.ca altfel nu stiu unde se mai gaseste valoarea maf la c20ne de exemplu.
nu am spus ca e mai bun per general decat op com.
am spus doar ca pt vechituri ca cea din topic e cea mai buna solutie.

ps. urasc cu pasiune traducerile in limba romana la testere. prefer engleza oricand.
  • catalin85

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1993 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sunt de aceeasi parere cu marian,opel scanner pt vechituri e super bun dar op-com-ul e bun la programari,si pt modelele dupa 1998.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR