Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Noua benzina E10

Se pare ca putini posesori de Opel ar fi afectati. Cica ar creste consumul cu 2-7% pe langa alte minusuri...
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Majoritatea aditivilor de benzina de prin magazine chiar alcool contin. Ajuta la aliminarea apei din benzina si curata.
In America se vinde de mult benzina cu etanol. Au uitat sa mantioneze ca E10 ace o cifra octanica mai mare.
Masinile relativ noi nu vor avea nicio problema.
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De la 1 ianuarie 2011 toate cele 27 de tari membre UE (deci si România) vor fi nevoite sa foloseasca benzina E10. Dintre opelisti, cei mai afectati vor fi din pacate cei cu motorizarea Z22YH (Vectra, Signum, Zafira). Mai multe informatii am citit pe http://www.automarket.ro/st...ul-tau-34481.html
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu vad logica trecerii la E 10!Polueaza mai putin?Ca de stricat cam strica multe vad!
Skip ads

  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
E foarte simplu, fiind vorba de politica e vorba si de o piata de consum cat mai mare pentru a imbogatii anumiti giganti ai petrolului, produc mai ieftin, vand mai scump.
Am sa pun un citat care din punctul meu de vedere reflecta foarte bine realitatea:
"conspiratie...
Eu am inteles din acest articol ca vor fi afectate direct auto benzinare...posibile avarii la carburatie, motoare defecte, consum crescut de benzina, filtre schimbate mai des, E10 mai putin eficient deci cumparam mai mult:), petrolistii fac economie dar nu se vede in pret...etc.
Colegi, asistam la moartea industriei auto asa cum o stiam...in mod clar ei nu vor sa folosim auto mai mult de 3-4 ani, timp in care investim serios in intretinere si carburanti, apoi cumparam auto nou...
Se pune intrebarea CUI BONO? cine beneficiaza? Pai stiti voi, mogulii aia rai din industria auto si de petrol...
Va pupa tata...golanas mic, Rockefeller, si pe tine Exxon si pe voi toti din umbra(Bilderberg) si bisnitarii din Comisia Europeana...SmileO fi facut si Patricelu lobby pe acolo?"

Si ca sa mai completez, cu toate ca poate ma abat un pic de la subiect, dar cum totul se bazeaza pe consumism, d-aia nu se mai fac masini fiabile, d-aia "apar" tot felul de virusuri care ne trimit direct la farmacii, d-aia se va interzice sa-ti cresti propriile legume in curte, d-aia se vor interzice medicamente naturiste, d-aia se vor cipuri in pasapoarte sau sub piele,d-aia n-are ursu coada...ca cineva sa faca bani, sa inrobeasca si sa conduca toata lumea, ca asa vor ei.
Eu o sa plec pe Marte...va invit sa populam acea planeta, asa ca ultimul care pleaca sa stinga lumina!
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
celui ce-a dat legea asta ii doresc sa-i moara la intrare...

sa i se inece egr-ul

sa-i crape turbina.

sa afle ca fii-su e gay.

sa se afle fata in fata cu mine ca sa-i remodelez mandibula.

astia s-au saturat de masturbare, nu le mai ajunge profitul, niste jigodii ordinare
  • lucian_yd

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
tabac are dreptate se modifica combustibilul sa nu mai tina atit motoarele uitativa si la diesel euro 5 , multe masini sunt concepute sa mearga cu motorina euro 3 care este mai lubrifianta decit cea euro 5 , deci te obliga in scurt timp sa schimbi masina.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nici la motorina situatia nu pare roz:

http://www.worldfuels.com/w...47b45a2f80a7.html

http://translate.google.ro/...ial%26prmd%3Divns
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
A vazut cineva benzina E10 in Romania pana acum?
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:A vazut cineva benzina E10 in Romania pana acum?


In Romania nu am vazut, dar in Germania cica se vinde la pompa. Am vazut aseara un reportaj la nemti la tv, cica benzina E10 a luat locul benzinei fara plumb (la pret), si benzina fara plumb s-a scumpit cu 5 centi.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In seara asta am alimentat cu E10,am facut cca. 100km si se comporta destul de bine,nu simt nici o diferenta.Cum a spus @Nirolf1986,diferenta de pret este intre 5-10 centi fata de benzina fara plumb,eu am alimnetat cu 1,45E.Am gasit liste cu motorizarile care suporta acest carburant,modelul meu este pe lista(din pacate sau din fericire,voi vedea);lista pentru modele Opel este emisa de Adam Opel Rüsselsheim(am vazut ca au pe undeva un nr. de telefon si o adresa de e-mail pentru informatii suplimentare).Cine vrea poate citi mai multe la urmatoarele adrese:
http://dat.de/
http://www.adac.de/infotest.../e10/default.aspx
http://www.kfzgewerbe.de/au...o-kraftstoff.html

Revin cu impresii,sper sa nu ma dezamageasca. Smile
Drumuri bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR