Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Sunt detinatorul unui Opel Astra G Hatchback 5 usi.
De vreo 3-4 zile am observat ca boxa de pe stanga spate este moarta, iar cea din dreapta da si ea semne de oboseala (deh..masina este din 2002).
Imi puteti spune si mie cum pot ajunge la boxe si eventual sa le schimb? Pot da jos doar capacul acela de la boxe sau trebuie sa dau toata fata de usa jos ?
Mie nu imi trebuie muzica de competitie doar ceva care sa se auda cat de cat decent (bine nici difuzoare din piata la 20 lei) asa ca m-am gandit la niste boxe blaupunkt si anume:
Blaupunkt GTc 662 pe usile fata si Blaupunkt GTc 542 pe usile fata.
Mai are cineva astfel de difuzoare montate pe masina? Cum se aud? Tweeterele pot fi montate in locul celor originale?

Si ca sa nu deschid un alt topic mai am o intrebare:
Pot face sau cumpara (si unde as putea gasii) un adaptor pentru Mp3-ul meu (Sony CDX A250) ca sa pot folosii comenzile de pe volan?
Astept sfaturile voastre!
Va multumesc,Razvan!
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
trebuie sa dai fata de usa jos ... iti trebuiesc adaptoare si pentru boxe.si cauta ... exista un topic cum sa modofici comenzile pentru sony.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@razvanvl mai multe despre adaptoare Sony gasesti in link-urile urmatoare:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5534 In aceasta discutie,pe ultima pagina @D_M_G a finalizat adaptarea modelului tau.
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
d1nutzuu a scris:trebuie sa dai fata de usa jos ... iti trebuiesc adaptoare si pentru boxe.si cauta ... exista un topic cum sa modofici comenzile pentru sony.



Boxele nu se pot monta si fara acele adaptoare? Adica daca au aceleasi dimensiuni de ce mai am nevoie de adaptoare? (sry dar nu prea ma pricep). Ai idee daca tweeterele se potrivesc in locul celor originale?
Daca am neaparata nevoie de adaptoare, unde as putea gasii si care ar fi pretul? Multumesc!
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
unde ai putea gasi , iti voi trimite un p.m.
pretul este de 50 ron perechea , nu am incercat fara ele dar sigur nu poti deschide geamu pana jos(cel putin pe fata). Da le poti monta in locul celor originale (eu am facut mici modificari)
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai daca acesta ar fi singurul inconvenient,ca nu pot deschide geamul pana jos nu este nicio problema deoarece eu nu prea merg cu geamul dat jos si nici nu prea am de aruncat 100 ron asa aiurea. Daca este neaparat nevoie poate aflu masurile si am sa-mi fac unele din pal.
Va multumesc de sfaturi!

P.S : Are cineva pe masina boxele specificate de mine? Cum se comporta? (se aud bine?)
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca ai boxele originale, pe spate nu ai tweetere ... ai locul pt ele, dar difuzoarele din portiere sunt cu tot cu tweeter (imi scapa termenul) Smile luasem si eu tweetere sa pun pe spate, dar dupa ce le-am luat am aflat de la alt coleg ca-s cam degeaba puse ...
merg puse si tweetere (cred ca trebe tras si cablajul pt ele) daca schimbi difuzoarele ...
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut! eu am astra G din 2003, si pe spate am boxele originale cu tweetere separat, nu incorporate in difuzoare, deci la fel ca pe fata. cei mai multi mi-au zis ca la ei nu sunt separate, dar uite ca la mine sunt. se aud binisor, insa colegului care a deschis topicul, i-as recomanda alte boxe sistem, nu sa le schimbe tot cu vdo-uri sau altele originale. o sa il coste un pic mai mult, adica 100-150 ron + suportii (20-30 ron), asta pentru fiecare usa (pretul este pentru boxe de nivel low-mediu), dar merita toti banii. eu, cu banii astia mi-am pus pe fata boxe sistem mac audio, si nu se compara sunetul, nu mai baraie cand ii dai volum cu un pic de bass, merita. acelasi lucru il voi face si pe spate. spor!
Skip ads

  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Si eu am observat ca pe spate am doar locasurile nu si tweetere? Sa imi indrept mai bine privirea spre unele coaxiale (care au tweetere incorporate) sau le pot pune in locasurile prevazute pe usa?
Tu despre ce boxe vorbesti cand spui ca pot pune altele mai bune?
Pe fata se aud destul de bine difuzoarele si tweeterele, pe spate vreau sa le schimb deoarece una nu se mai aude (nu stiu sigur daca e arsa) iar cealalta da semne de oboseala,se aude distorsionat...
Va multumesc!
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Da, eu iti recomand boxele sistem cu tweetere separate, au niste crossovere care filtreaza mult mai bine sunetul -bassul si inaltele.
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine care este treaba cu acele inele adaptoare, imi trebuiesc neaparat?
Am gasit unele modele de difuzoare slim cu adancime de instalare - 43mm de exemplu. Si pentru acestea am nevoie de acele inele?
Va multumesc!
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu detalii!
Am dat jos plasticul din fata tweeterolor de pe usile spate si tweeterele se afla acolo au cablul stras mufat insa nu functioneaza! Pe spate merge doar difuzorul de pe usa dreapta!
Ce tweetere si difuzoare imi recomandati sa pun pe spate care sa fie combatibile? Va multumesc!
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
car-sound.ro

iti si recomanda, iti si monteaza.
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am sa incerc sa vad ce imi recomanda!
Cu montajul este mai greu, eu sunt din rm valcea.
Ms de sfat!
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
oops... scuze, nu ma uitasem la locatia ta. eu mi-am montat boxe sistem de la mac audio APM 2.13 pe spate si MP 2.16 pe fata. nu sunt foarte scumpe, dar se aude foarte bine... desigur, am si subwoofer in spate care schimba treaba --> http://www.car-sound.ro/dif...cator=Mac%20Audio
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si tweeterele s-au potrivit in lacasurile speciale de pe usi?





@razvanvl, @adware_man cand raspundeti celui cu ultimul post nu este nevoie sa-l citati.Nu ca ar dauna,dar este greu de urmarit discutia(din 10-15 posturi e pagina plina).



  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
s-au potrivit 95%, am facut o mica modificare Wink
  • corsicanul_albastru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pentru pretul ala, difuzoarele sunt super-ok.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@razvanvl, @adware_man cand raspundeti celui cu ultimul post nu este nevoie sa-l citati.Nu ca ar dauna,dar este greu de urmarit discutia(din 10-15 posturi e pagina plina).


nu este obligatoriu, dar se intampla sa vreau sa raspund unei intrebari puse cu 10 randuri mai sus (e doar un exemplu). asadar, daca nu iau intrebarea, o sa fie destul de greu sa isi dea toata lumea seama la ce ma refer. asa ca, o sa copiez punctual intrebarea sau raspunsul la care ma refer, nu toate celelalte raspunsuri care s-au dat dupa, sa nu ajung la un sir de 1 metru si sa poluez vizual. eu asa zic ca e corect. nu?
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este corect cum spui;insa ce ti-am scris cu albastru este doar o recomandare,nu o obligatie.Eu ma refeream strict la citarea ultimului mesaj.Celor care au raspuns cu 2-3-5 posturi mai sus le poti raspunde citand fraza la care vrei sa raspunzi sau pur si simplu folosesti @adware_man ...... @Capella ....
Modul asta de a raspunde pe mine nu ma afecteaza,dar e mai usor sa urmarim o discutie...ti-am scris mai sus,din 10 posturi e pagina plina. Wink

Numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR