Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La Vectra GTS pe drum chiar usor denivelat, care produce chiar si cele mai mici vibratii, pe spate se aude un zgomot spart ca de tabla, zdranganeala...

aaa...si usa de la pasager scartzie usor pe denivelari...

PLEASE HELP!
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu am un vectra c si tot asa face... m-am bagat pe sub ea, nu troncane nimic.... si nu face mereu, numai cand are draci pe ea. la mine face pe stanga spate.
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
la mine face mereu, chiar la cea mai mica crapatura in asfalt. faza e ca eu am suspensii sport , deci mai rigide, si cauciucuri pe 17". totusi le tin putin moi si nu se aude nimic nimic altceva la drum accidentat. cum sa descriu eu.... e un zgomot ca si cum ar fi o bucata de tabla care poate sta suspendata pe undeva de alta bucata de tabla...iar la cea mai mica vibratie incepe fanfara....
  • TCM

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Posibil raspuns: exista in spatele rotilor o bucata de tabla care protejeaza sa nu intre mizerie la discul de frana. As vrea sa va spun denumirea exacta dar habar nu am de ea! daca tabla respectiva este foarte ruginita sau indoita de la gropi atunci bate si face un zgomot infernal. Se poate circula bine mersi fara ea, dar nu este recomandat. Oricum eu azi am cumparat de la Ecomax doua bucati (pentru spate) pe care le-am comandat acum 10 zile si merg la mecanic sa le montez. Pret protectii 73.8 ron.
Va tin la curent!

ASTRA Y20DTH 2001
Skip ads

  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
tcm , poti pune o poza cu tabliile cu pricina?
  • TCM

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am poze, dar maine am sa va spun codul pieselor si daca aveti TIS sau ceva asemnataor le puteti identifica.


ASTRA G, Y20DTH 2001
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
alta posibila cauza...

exista o tabla care protejeaza compartimentul rotii de rezerva de toba finala...e prinsa in 4-5 suruburi ...e posibil sa fi cedat tabla in jurul suruburilor cu pricina...pune o patura si uita-te...se vede si se rezolva usor ,cu niste saibe mai mari
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am fost la service. nu e nici un scut , nici o tablie. cica am 2 bucse cazute, una pe fiecare parte. 800 mii fiecare + 800 mii manopera. marti le schimb Neutral .

sper sa fie de la astea daca nu ii linsez.


Ultima modificare facuta de steff la Mie 21 Jun, 2006 5:17 pm
Skip ads

  • Thunder_02

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am Vectra A, cu telescoape pe gaz in fata si pe ulei in spate, iar pe drum cu denivelari (nu gropi) troncanne ceva in spate... m-am uitat in portbagaj si mi-am dat seama ca o parte din troncanit o face un plastic care vine langa chederul de la ortbagaj, in partea de jos acolo unde este sistemul de inchidere. Am deschis portbagajul si can l-am atins se scutura de numa numa... (pe sub el trec si niste fire pe la stopuri..). Dar nu exclud sa mai fie si altceva... O alta problema care o mai gasesc eu, este ca Vectra A are puntea spate prea usoara... si de asta scutura asa de tare. Daca iau doi in spate, se schimba problema..
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
ai vrut suspensii sport si jante jmekere > platesti > asta e > si eu sunt sigur ca voi suferi cam acelasi tratament din partea masinii mele !! Peace!
  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da, si eu am tot un GTS si la fel... peste denivelari se aude un scartait din spate... Evil or Very Mad .. impresia mea a fost ca vine de la hayon.... ca acesta joaca cand vibreaza masina pe soselele noastre atat de fine...... Evil or Very Mad ... si da, suspensie tare si jenti pe 17... BETON!! (dar nu la noi.....) eu mi-am pus cauciucuri pe 55 si parca nu se mai simte chiar asa rau... sau o fi doar placebo... Embarassed
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
booon, am fost de dimineata la service. bucsele pe care le-au comandat nu sunt bune, nu au diametrul pe interior corescunzator.

mi-au spus ca altfel nu gasesc bucse, adica nu se gasesc pentru modelul meu bucsele separat si cica ar trebui sa cumpar tot bratul superior care costa 120 euro. cu alte cuvinte, 2 brate + manopera = 9 milioane.... Sad

oare chair nu se poate gasi bucsa fara sa cumperi tot bratul ala??
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
da' pt ce model se gasec separat? ca mi-ai bagat morcovul....
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
pt vectra B , de exemplu (am si una dinaia Razz ) bucsa cu pricina se gaseste separat 800 de mii. de fapt ei mi-au adus pe comanda tocmai acea bucsa ca cica pe schitza e potrivea perfect, dar cea pt vectra C are diametrul interior ese cu vreo 3 milimetrii mai mare.

ma gandesc sa mai caut pe la magazine de piese auto...cine stie....
la service mi-au spus ca pe autonet nu se gaseste decat pe original si decat tot bratul
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
S-A REZOLVAT!! Smile) am schimbat bratele, ceea ce e f bine pentru ca oricum erau f uzate 2 bucse DAR acest lucru nu a rezolvat nici macar oleaca acea zdranganeala. M-am intors la service si s-a descoperit ca de fapt placutele de frana jucau 1/2mm in etrier. Au curatat ei ceva pe acolo, au reglat nush ce arcuri de la placuta si gata. acum merge brici si nu se mai aude nimic.
Concluzie : am dat 10 milioane pe ceva ce nu era urgent si care nu era la baza problemei, dar am rezolvat problema apoi pe gratis....

cam anapoda ....dar bine ca s-a rezolvat ..... Neutral
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
steff a scris:S-A REZOLVAT!! Smile) am schimbat bratele, ceea ce e f bine pentru ca oricum erau f uzate 2 bucse DAR acest lucru nu a rezolvat nici macar oleaca acea zdranganeala. M-am intors la service si s-a descoperit ca de fapt placutele de frana jucau 1/2mm in etrier. Au curatat ei ceva pe acolo, au reglat nush ce arcuri de la placuta si gata. acum merge brici si nu se mai aude nimic.
Concluzie : am dat 10 milioane pe ceva ce nu era urgent si care nu era la baza problemei, dar am rezolvat problema apoi pe gratis....

cam anapoda ....dar bine ca s-a rezolvat ..... Neutral


am postat asta acum vreo 10 zile-vectra c,sch telescoape,brate..la urma joc in placute.imi pare rau de cei 10 mil...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR