Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce a fost nevoie sa schimb o roata cu cricul din dotarea standard a masinii (Corsa C), am ajuns la concluzia ca acel cric e cam greu de folosit. De aceea as dori sa-mi cumpar un cric hidraulic. Foloseste vreun posesor de Corsa asa ceva? M-ar interesa ce caracteristici trebuie sa aiba cricul hidraulic - ce sarcina maxima, ce inaltime minima si ce diametru al talpii. Multumesc.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mie nu mi s-a parut greu de folosit, am schimbat cu el cele 4 roti de iarna. E un pic instabil daca ti se sudeaza jantele de butuc si trebuie sa tragi un pic de ele. Eu cred ca e ok si unul de 1tona deoarece astea standard parca sunt pana pe la 500kg.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu am unul hadraulic. functioneaza ok, cumparat de pe aici de pe forum. ca sarcina parca are 2 tone. restu tre sa le masor cand o sa ajung pe la masina.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
500 kg e suficient...masina are 1010 kg .
Skip ads

  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ok, am gasit de cumparat cricuri hidraulice cu sarcina maxima de 2 tone, 3 tone, 5 tone si 6 tone. Deci la capitolul sarcina maxima e bun oricare dintre ele. Dar m-ar interesa inaltimea cricului... ca sa nu am surpriza ca, dupa ce-l cumpar, sa vad ca nu intra sub masina Sad
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu cand am schimbat rotile sub masina roata cu latime de 155 a intrat, cea cu 175 nu a intrat. Ia o ruleta si masoara, cred ca maxim ar fi aprox. 160-170mm.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu din-ala mic din shypermarket. El e bun saracul, zice ca tine 2 tone, problema cu el e ca are cursa prea scurta si nu-mi ridica masina suficient Shocked
Masina dubioasa...cricuri mai mari intra cu greu sub ea, din cauza pragurilor si suspensiilor sport, cricurile mici nu o ridica destul. Evil or Very Mad
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
exact cum spune si colegul mai sus , cricul asta hidraulic e dubios , are suprafata de contact mica si poti risca sa dai gaura cu el daca nu-l pui unde trebuie, cel ai bun mi s-a parut cel de dacie , cu cricul original de opel mi-a cazut masina de 2 ori .
Skip ads

  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cric hidraulic tip "crocodil", pui frumos la suprafata de contact (in paharel) un cauciuc tare si este rezolvat problema Wink. Asta sa folosesti acasa, de carat cu tine este cam maricel Smile


  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mi se pare straniu faptul ca nici in certificatul de inmatriculare, nici in prospectul masinii nu am gasit cat e garda la sol la Corsa C ! Am masurat-o eu cu o ruleta si mi-a iesit 20 de centimetri. Dar in acel moment, masina era complet goala. Ma gandesc la faptul ca uneori e nevoie sa schimbi o roata cand ai masina incarcata, iar in acel moment garda la sol e mai mica de 20 cm... !
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
A mea are aproximativ 12 cm Shocked

LE: Vorbim despre garda la sol a masinii, da?! Twisted Evil
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Da, corsafuhrer, despre garda la sol a masinii vorbim, nu ne laudam cu altceva Wink
Mi se pare ciudat ca la tine e doar 12 cm. La mine pare a fi 20 cm. Ce-i drept, eu am "pachetul de drumuri grele", care include si suspensie suprainaltata.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Unde ai masurat 12cm?
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
In fata, cu prelungitoarele alea (deflectoare sau cum se cheama) de cauciuc cu tot. Oricum cam pe la inaltimea aia vin si cele mai joase parti de pe burta masinii. Rolling Eyes Altfel nu stiu cum as putea sa masor, decat luand in cosiderare partea masinii cea mai apropiata de sol.
@bavarezu - tu ai pachet de drumuri grele, eu am suspensie sport, asa ca nu mai pare a fi atat de mare diferenta de inaltime dintre ele.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai pot edita din pacate. Am gasit ca ar fi chiar10 cm garda la sol la Corsa aici: http://www.cars-bikes.info/.../opel/opel-corsa/
18 cm ar fi la Combo din ce am gasit in alte parti.
Ground Clearance este garda la sol.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Corsafuhrer a scris:Am si eu din-ala mic din shypermarket. El e bun saracul, zice ca tine 2 tone, problema cu el e ca are cursa prea scurta si nu-mi ridica masina suficient Shocked
Masina dubioasa...cricuri mai mari intra cu greu sub ea, din cauza pragurilor si suspensiilor sport, cricurile mici nu o ridica destul. Evil or Very Mad

CRE CA TREBA 2 CRICE...cu unul mic ridicati in etapa I ca sa il introbagati pe cel mare si ridicati complet in etapa II
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
livcro, teoretic se pot folosi si doua cricuri, cum propui tu. Dar e complicat. Eu cautam un cric hidraulic care sa-si faca singur treaba. (recunosc, si cricul original isi face singur treaba, dar nu e stabil)
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dacã vã ajutã cu ceva, mãcar ochiometric, Dumbo grãsunul are în centru cam 190mm, dacã n-ar fi ceva piese mici s-ar duce pânã la 200mm. În poziþia de fixare a cricului preconizez doar 180mm. În condiþii de gol, rezervor plin.
La Corsa tind sã cred cã garda e pe la 140-150mm.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am 15 cm in fata
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am cumparat de la o benzinarie un cric hidraulic ( i se mai zice cric butelie) care ridica maxim 6 tone Wink L-am luat pe asta, pentru ca intra foarte bine sub masina mea si are talpa un pic mai mare ca suprafata decat la cricurile care ridica 2 sau 3 tone. E fabricat in Bulgaria. Ce e bine de stiut: cricul are inaltimea minima de 20 cm si intra foarte bine sub masina, in punctele indicate pentru ridicarea masinii. Garda la sol a masinii e insa mai mica decat 20 cm. Deci nu faceti confuzie... una e garda la sol, alta e inaltimea cricului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR