Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si un cric Smile ideea este ca intr-o directie trebuie sa mearga usor si in cealalta sa mearga greu.
Skip ads

  • bosbiciu

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sper ca nu am postat gresit! Am pe spate amortizoarele originale ale masinii. Acestea sunt pline de ulei la exterior, iar la cele mai mici denivelari se aud batai de metal, dar nu de la bucsa telescopului, ci din interiorul lui. Meseriasul mi-a recomandat sa le schimb. Pe unul din amortizoare mai era eticheta, cealalta a cazut din cauza uleiului. Pe eticheta scria codurile: GM 22203924; 24463098; 435; A3. Am mers la un magazin de piese auto si au cautat dupa aceste coduri, dar mi-au recomandat un amortizor cu codul 436325 Monroe. Intrebarea este ce fel de amortizor imi recomandati, pentru inlocuirea celor cu codurile de mai sus! Ma gandesc sa nu iau ceva si sa nu se potriveasca. Masina este Opel Astra H Stationwagon an 2006, motor Z19dt 88KW.Multumesc!
  • wargasm

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu bilstein, vai de ele. Eu o sa ma duc sa schimb si pe spate, o sa merg pe Monroe pe gaz.
  • crisu rcd

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Recomandarea mea ar fii Kayaba, frate sunt cele mai bune,am avut pe spate Monroue si sunt vai mama lor in 20 de mii sunt varza, pe fata am kayaba si pot spune ca i-au curbe de la 90 in sus pe spate o sa le schimb tot cu kayaba,firma serioasa nu romaneasca.
Skip ads

  • bosbiciu

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti? Se merita sa pun amortizoare second originale GM, care nu sunt scurse? Par a fi ok. Pretul este de 90 ron /bucata.
  • crisu rcd

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Dca si amortizoarele le pui sh Shocked, de ce ai mai luat masina?
  • calin.florindnaiel

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
eu am pus pe fata monroe reflex pe gaz si sunt super multumit de ele. inainte sa le schimb masina era barcuta si se auzea zgomote pe fata ca si cum sau dus bucsele si trebuies schimbate. acum nu se mai aude nimic si masina e foarte stabila
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
spate monroe dar nu sunt multumit pentru ca in combinatie cu arcuri lemforder sunt foarte moi. e drept ca pe drum putin denivelat e ok dar daca e mai serios avariat drumul simti masina ca da de pamant ca si cum nu ar avea amortizoare
Skip ads

  • calin.florindnaiel

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Arcurile originale sunt sfinte.pe ele poti pune majoritatea amortizoarelor d calitate.eu am lasat arcurile originale si sunt foarte multumot.
  • wargasm

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la un stand de itp sa vad cum e situatiunea pe spate. Surpriza, bilstein pe dreapta fata, 7 luni, circa 5000 - 6000 de km varza, diferenta de 16 fata de stanga. Am schimbat azi pe garantie.
Cred ca-s fake-uri, o sa dau comanda pe ebay.de de sachs sau boge
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Lasa ca si eu am pe spate monroe si dupa 20 000km la stand au iesit sub 50% ambele.
NU cred asa ceva, deoarece stiu cum simteam masina cand le-am schimbat pe primele, iar acelea la test aveau peste 50%. Probabil e si putina japca din partea serviceurilor, spera ca le comanzi de la ei.
  • wargasm

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
N-are ce japca sa fie, sunt valori date de tester, piesele nu erau de la ei, mi-au stampilat si chiar au scris ca trebuie inlocuite, tocmai ca sa nu faca ceilalti figuri la garantie. O sa scanez rezultatul si-l atasez aici. Pe spate aveam 42 cu 38, cam e cazul sa le schimb.
Am gasit pe ebay http://www.ebay.de/itm/ORIG...sh=item519de07c7f
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca vrei sa dai aproape 190Euro pe 2 amortizoare spate? Ce te face sa crezi ca alea de pe ebay te vor tine mai mult?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la acele teste de amortizoare de la ITP nu sa ai niciodata la amortizoare noi mai mult de 65-70% chestie demonstrata si verificata pe mai multe standuri la masini noi noute diverse marci.
Eu cand am schimbat in 2010 amortizoarele toate 4 si am pus pe doua standuri diferite sa verific capacitatea de amortizare a iesit undeva la 75% si aia la care am fost sa fac acest test (2 reprezentante de masini diferite ca marca dar una era pentru Opel) mi-au spus ca am nimerit amortizoare bune ca cica sunt masini noi (mi-au si aratat ca eram foarte susceptibil) care nu trec de 60% pe acele standuri si intradevar am vazut cu ochii mei asta.
Cat despre amortizoarele in garantie se schimba dar trebuie sa faci tevatura si o groaza de hartii si in plus trebuie sa cumperi tu altele ca sa poti umbla cu masina pana iti spun aia ca accepta sau nu garantia si tot asa...
Sfatul meu este sa luati doar din surse sigure si firme cunoscute: Sachs, Kayaba, Monroe si nicidecum Bilstein decat daca sunt varianta super sport ca doar alea se fac in Germania restul se fac la Sibiu si sunt vai si amar de capul lor ca de aia si sunt asa de ieftine fata de altele.
  • wargasm

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@xcuseme, de unde 190?
amandoua sunt 85 + 10 euro transportul, deci 95 euro totalul.
La noi am gasit la 156 lei bucata, dar mi-e ca nu-s sachs originale

@mikyboy , n-au facut nici o figura, luni am schimbat de dreapta amortizorul in jumatate de ora, totul a fost ok.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ah scuze. Nu m-am uitat atent, am crezut ca pretul ala e per bucata. In cazul asta da, se merita.
  • adir

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu mi-am montat de 10 minute pe spate Bilstein - Astra H Caravan. Dupa 5 km sunt multumit Smile, a devenit mult mai manevrabila in curbe. Cele vechi aveau 209.000 km. Pe fata le-am schimbat anul trecut cu originale prin programul 4+, la Opel.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ~ 3000km probabil vor incepe sa trancane... cum au facut si ale mele. "Made in Germany" de la fabrica din Sibiu. Calitate nemteasca cum s-ar spune.
  • adir

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2011

  • Mesaj Privat
O sa fiu atent. Oricum mi-am luat amortizoarele vechi inapoi, ca sa le pot pune sus rapid in caz de garantie Wink) .
  • wargasm

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pe spate mai trebuie inlocuit ceva? Pe fata schimbasem si flansele + rulmentii
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR