Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ady WTU

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nea adi (tizule) esti tare daca te pricepi ce sa schimbi si ce senzori sa cureti ! nu sunt de meserie, asa ca, eu, daca se oprea, pe platforma o aduceam la bucuresti !
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Off-topic,nu sunt tare dar imi place sa studiez si sa repar cu mana mea,e mai ieftin si mai bine facut,parerea mea! On-topic,Capella are dreptate.Sa renuntam la prostiile astea cu,consumul pe 400,500,800km si sa incercam sa dam detalii mai multe,asta pentru cei care au computer de bord,pt ceilalti,se descurca ei cum stiu mai bine. Ar suna cam asa:
Detalii:
-masina din semnatura,Z19DT
-viteza medie 69km/h
-distanta cca. 1235km;
-pe autostrada cca. 435km
-in localitati cca. 800km
-consum mediu 5,9%
-stil de condus sportiv cu motorul mereu in turatii intre 2000-3500
-conditii de trafic-normale
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
vectra C Y22DTR cauciuri de iarna
azi bucuresti-mioveni-bucuresti
270km din care 220 pe autostrada...trafic lejer,
pe autostrada cu pilot automat la 135km/h prin oras mers mai grabit~60-70 dar fara explozii sau manevre periculoase.
6.2L/100km
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am fost azi cu un amic la un dealer Opel, cel de pe Fundeni, Dibas dar sper sa nu ii gresesc si aveau un afis cu valori de consum pentru masinile lor, citez din cele oficiale pt motorul care ma priveste 1.9 cdti 120 cp:

4.9 exterior, 7.6 urban, mixt nu mai retin cat...dar ca idee, cam astea ar fi "oficialele" Smile Curios este faptul ca pentru motorul pe 16v, 150 cp, consumul creste brusc pentru urban la 9.6 ! (chiar nu mai retin celelalte valori).

Parca stiam ca daca motorul este mai puternic, teoretic ar trebui sa consume mai putin....de ce versiunea cu 120 cp consuma mai putin decat cea de 150cp?
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
120 cp 8 valve...150cp 16 valve..d-aici dif de consum
  • dragosb22

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Ma poate ajuta si pe mine cineva in urmatoarea problema
am o vectra C din 2008 1.8 benzina 140 CP 17000 km
extraurban am un consum zic eu OK intre 6-7 l/100 km depinde de stilul de condus, insa in oras ma omoara.
Imi afiseaza intre 19-20/l acum iarna, iar toamna asta intre 15-16, in conditiile in care anul trecut nici vorba de asemenea valori in conditii similare
Precizari:
- merg doar 12 km zilnic fractionat in 2 etape de cate 6
-abia apuca sa se ridice apa
-traficul e destul de aglomerat - Bucuresti centru
-daca calculez consumul intre km parcursi si cati litri apar ca s-au consumat imi da cu 3-4 litri mai putin dar tot mi se pare foarte mult
- am pus un tester pe ea si nu a afisat ceva deosebit
- culmea este ca valorile astea au inceput sa fie afisate din septembrie dupa ce i-am facut revizia-schimbat ulei, filtre aer si polen
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
120 cp 8 valve...150cp 16 valve..d-aici dif de consum


Chiar asa mari sa fie diferentele intre 8v si 16 v ? Smile caci la putere din cate am inteles nu se simte chiar asa o mare diferenta, un maxim 20 %....

dragosb22 filtrul de carburant l-ai schimbat, sa nu fie ala cu probleme...zic si eu
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
dragosb22 a scris:
- merg doar 12 km zilnic fractionat in 2 etape de cate 6

Daca aia 6 km ii faci in 30-45 minute ai reteta completa: consum mare si motor distrus. Rolling Eyes
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat

Cam asta este consumul la GTS-ul meu. Azi am avut un drum Focsani-Poiana Brasov si v-am postat aici 2 poze ca sa nu spuna lumea ca vorbesc SF. Traseul a fost: Focsani-Rm Sarat-Buzau-Ploiesti-Sinaia-Brasov-Poiana Brasov si retur. I-am facut plinul la plecarea din Focsani si am postat si poza cu indicatorul de motorina si cam ce a mai ramas in rezervor dupa finalizarea expeditiei. A fost un drum destul de aglomerat mai ales de la Comarnic spre Brasov. La intoarcere a fost drumul liber.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Frumoooos Wink
  • adrian_mihai5

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
adrian ne poti spune si la cat ai schimbat.....stil de condus....cu sau fara pilot.....ceva mai multe detalii.....eu nu cred ca voi scoate un asemenea consum...am un vectra 1.9 '07....bravo tie....
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sigur! Stilul meu de condus este sportiv. Treptele 1 si 2 le schimb undeva la 2600 rpm, in treapta a 3 a schimb undeva de la 2800 rpm in sus. A 5 a o dau doar de la 85 km/h in sus,am momente cand ma duc cu a 4 a pana la 100-110km/h. Nu apas niciodata pedala de acceleratie la fund,pedala are o zona unde sta destul de sus si masina trage la fel de bine ca si atunci cand o tin la blana,diferenta este ca,consumul instant este mai mic. Cand merg mai mult timp la o viteza constanta sa zicem 110km/h, intretin acea viteza cu pedala sus si ciupita usor din cand in cand pt a mentine viteza, este mult mai economic decat pe pilot automat. Din pacate,treapta a 6 a nu am putut sa o folosesc deloc pt ca nu am avut cum tinand cont de traseul ales. Eu folosesc a 6 a de la 130km/h in sus si pe traseul facut de mine nu am putut sa merg cu mai mult de 130 din cauza traficului,starea vremii(ceata) si drumul de 3 lei.Pilotul automat nu l-am folosit deloc.Acesta este stilul meu de condus, mi l-am format dupa mersul motorului masinii,nu ma uit niciodata in bord la turometru pentru ca simt masina cand cere treapta inferioara sau superioara..daca as mai sta sa-mi controlez si stilul de condus,sa urmaresc ceasuri in bord si alte alea,as ajunge epuizat la destinatie. Opelul l-am luat pt utilizare de weekend dar m-am atasat destul de repede de el. Un singur lucru am observat la masina asta,cel putin la a mea,se simte foarte bine doar de la 2500 rpm in sus.
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
chelu adrian ai masina Laughing stricata iti merg doar 2 injectoare:)) bun consumul da uite o poza cu de 3 x distanta parcursa de tine
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sebi4fc,asa consuma tot timpul masina mea. Kilometrii aceia din poza ta sunt probabil numai in afara orasului sau international,nu? Pentru ca daca faci un consum combinat,sare de 5,5% oricat ai incerca scoti consumul mic si la media de 67km/h este clar ca doar ai tranzitat localitatile. Am si eu in Bucuresti pe o distanta totala de vreo 1200km un consum de 6%,o sa va pun si poza aia. In mare,acest consum de 4,7% este un consum normal si cred ca doar o aglomeratie infernala ar putea sa faca consumul sa creasca dar cum spuneam,eu in Bucuresti,indiferent de trafic,nu am consumul peste 6,5% niciodata. Aaa..si inca ceva care conteaza putin, consumul din poza ta a fost scos la 30 grade celsius in schimb ce la mine,cel mai cald a fost -1 grad. Ceea ce este important si ma bucur ca ai atasat si tu poza aceea este faptul ca,mitul de 5% este real Razz
  • vectrastra

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2010

  • Mesaj Privat
vectra c gts 22 dtr,tuning fabrica 150 cai,150 000 km,oras iarna 8 la 100,afara 5,5 bucuresti pitesti,m-am mirat si eu,pe autostrada,tempomat,4 la 100,,,,buc iasi 5,2,mers legal,turatii normale,2500 3000,vara singura diferenta e ca in oras cons 7,3 mers normal,nici sportiv tot timpul nici batraneste
  • ady WTU

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@ Merlinboy - daca te iei dupa consumul afisat de cei de la dibas si dupa dealerii auto in general nu ajungi departe - o sa constati ca masina ta nu o sa ajunga niciodata sa consume atat; nu stiu in ce conditii stabilesc ei acel consum .
@ dragosb22 - in 2008 cand mi-am luat vectra c am tot intrebat pe la cunoscuti care deja detineau asa ceva si toate sfaturile bune vis-a-vis de consum au fost pentru motor de 1,9 - 120 cp. toti mi-au spus sa ma feresc de motorul de 1,8 benzina pentru ca "papa cam mult"
@ chelu adrian - acum circa 3 saptamani am fost la garantii la 'dibas' si le-am reclamat faptul ca masina consuma mult. aveam pe bc un consum de 10,6 % mers mai mult urban. au pus testerul pe ea si mi-au spus ca motorul este in limite. ba mai mult mi s-a spus sec " cat ai vrea sa consume la o viteza medie de 34 km/h " (atat arata bc)
  • dragosb22

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ady WTU- asta e, eu nu am avut timp sa intreb prea mult. Oricum la 300 de KM cat merg eu in oras intr-o luna nu e un capat de tara. Dilemele mele erau legate de diferenta prea mare intre urban si extraurban si de faptul ca in oras a inceput sa arate un consum mai mare ca anul trecut, ma gandeam sa nu se fi defectat ceva.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu apas niciodata pedala de acceleratie la fund,pedala are o zona unde sta destul de sus si masina trage la fel de bine ca si atunci cand o tin la blana,diferenta este ca,consumul instant este mai mic. Cand merg mai mult timp la o viteza constanta sa zicem 110km/h, intretin acea viteza cu pedala sus si ciupita usor din cand in cand pt a mentine viteza, este mult mai economic decat pe pilot automat.


Pai dupa spui ca nu prea te chinui prea mult, dar pt un confort maxim cred ca trebuie totusi sa folosesti pilotul automat Smile . Ca idee, esti tu sigur ca se consuma mai putin decat cu pilotul ? nu am incercat niciodata si nici nu contest acest lucru (eu de obicei las pe pilot si mi se pare cel mai ok asa) asa ca poate mai dai ceva detalii ...
  • kaiser

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dupa 400 km, astazi la revenirea in Buc. 6.1l/100km. perfect pentru mine.
  • ady WTU

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@ dragosb22 - stai linistit ca si dieselul consuma in oras de rupe ,pretul combustibilului este la fel ,consumabilele costa mai mult, masina costa mai mult cand o cumperi ca de ! ; merita motorina doar daca faci drumuri extraurban
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR