Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
ms
m-ati lamurit oricum:-J...
Skip ads

  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Rog un admin sa inchida discutia.

Respect!
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Incetati, va rog frumos cu cerintele de inchidere a unui subiect chiar daca ati rezolvat dumneavoastra problema, poate cineva mai are o alta problema referitor la acest subiect si poate posta cu brio aici,deci nu se inchide ramane asa.
  • wellerwells

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am aceasta problema insa dupa upgrade la lampi Depo cu leduri pentru pozitie/frana si ceata. Ledurile pentru ceata nu se aprind. Cu lampile vechi mege si cu cele noi nu. Daca a mai patit cineva sau are idee sa ma indrume spre rezolvare astept un raspuns. Mersi!
Skip ads

  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am aflat de ce nu merge ceata...fostul proprietar si-a pus alarma si a anulat unele chestii cum ar fi lumina din habitaclu si stopul de ceata...nu stiu daca o mai fi ceva...o sa rezolv oricum sigur problema cat de curand.Bft!
  • davidgaby

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut am si eu aceasi problema nu se aprinde lampa de ceata pe spate apas pe buton se aprinde o luminita mica pe el portocalie si in bord nu se aprinde nici un bec care este becu de la lamba de ceata e unu sus de frana 2 jos de poziti semnalizarea si becu de mers inapoi si pe un bec am vazut ca are 2 circuite adica cum ar fii pozitia si frana in acelasi bec, Si inca o intrebare ar trebuii sa mii se aprinda vreun bec in bord daca deschid usa una din ele? sau de centura daca nu e bagata ar trebuii sa stea vreun bec aprins ? Multumesc.
  • davidgaby

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut am si eu aceasi problema nu se aprinde lampa de ceata pe spate apas pe buton se aprinde o luminita mica pe el portocalie si in bord nu se aprinde nici un bec care este becu de la lamba de ceata e unu sus de frana 2 jos de poziti semnalizarea si becu de mers inapoi si pe un bec am vazut ca are 2 circuite adica cum ar fii pozitia si frana in acelasi bec, Si inca o intrebare ar trebuii sa mii se aprinda vreun bec in bord daca deschid usa una din ele? sau de centura daca nu e bagata ar trebuii sa stea vreun bec aprins ? Multumesc.
  • davidgaby

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am rezolvat cu ceata spate era releu ars.
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
deoarece in toata tara e ceva ceata am sa aduc si eu in actualitate acest subiect referitor la luminile de ceata !
am sa incep cu o intrebare , poate parea putin stupida dar eu incerc : luminile de ceata la vectra b2 2001 sunt in numar de una si anume doar pe partea stanga ?

intreb acest lucru deoarece la mine se aprindea doar pe partea stanga si vrand sa rezolv "problema " am constatat cu stupoare ca desi becul avea cele 2 filamente (unul ptr pozitii si unul ptr ceata ) lumina de ceata nu se aprindea , am trecut la primul pas si anume schimbatul becului crezand ca este ars dar nu , era ok . intr-un tarziu am abservat ca intregul ansamblu este alimentat de o mufa care avea 5 fire ( in partea dreapta unde functioneaza lumina de ceata are sase fire )iar firul care lipseste dupa parerea mea este cel ce ar fi trebuit sa alimenteze lumina de ceata , dar urmarind "cablajul " sau traseul metalic ce ar fi trebuit sa aiba continuitate pana la becul cu pricina ,respectiv sa alimenteze filamentul raspunzator cu lumina de ceata ,acesta era intrerupt ,dar pare a fi intrerupt din constructie si nu de cineva in mod intentionat pentru a modifica ceva !

in final in speranta ca nu v-am plictisit este posibil ca la vectra b2 2001 y20dth lumina de ceata sa se aprinda doar pe partea stanga din constructia masinii !?

ms
  • davidgaby

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Asa este normal doar pe partea stanga o sa iti dau un tutorial de montare si pe partea dreapta, facut azi de fratelo4u si bogdan1989, iti trimit pe privat linku.Mult Noroc
  • JOHN_13

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
poate ajuta pe cineva . nici mie nu-mi mergeau lampile de ceata cu toate k erau toate in regula.am desfacut tripla stanga si am inceput sa verific mufa care intra in tripla pe care tot nu venea curent la ceata ,pana cand am mai gasit o mufa rotundat(fir ce duce la priza pentru remorca ,in locasul care se tine trusa medicala) si am desfacut-o sa o curat dar surpriza s-a aprins ceata.asa ca am lasat-o scoasa si imi merge ceata si pe stanga si dreapta. Laughing
pentru cei care au cargil de remorca
bafta!
  • Doru Lucian

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cu un aparat de masura pe domeniul rezistenta ,cu becul scos se verifica rezitenta circuitului fata de masa .daca este foarte mica respectiv 1...3....4...10.ohmi ,atunci este posibil ca firul respectiv sa fie atins de masa undeva in caroserie de aici pot aparea mai multe probleme releu,ars siguranta arsa ,etc,iar daca siguranta afost fortata (incercarea in diferite ocazi cu sig mai mari sau chiar punerea pe direct a contactilor cum mai obisnuesc uni sa faca atunci sigur undeva datorita curentului mare cu care sa alimentat circuitul este posibil sa se fi intrerupt
Skip ads

  • niculae cosmin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2013

  • Mesaj Privat
am si eu un opel astra h si am o mare problema dintro data asa nu sa mai aprins proiectoarele,ceata pe spate si nici incalzirea la scaune nu mai merge,plus de asta kd aprind faza scurata mi mi se aprinde becul de aierbeg si cand apas sa le dau drumu imi licare becul ala de aierbag chiar nu stiu ce sa ii fac tinand cont ca sigurantele sunt bune nu stiu daca are releu si daca ar fi care este acesta MA poate ajuta cineva va rog
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR