Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • saptaru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Pentru cunoscatori , stie careva daca se potriveste motorul 1.6 turbo Z16LER 192 CP pe un opel corsa in prezent echipata cu motor 1.2 benzina 90 CP ? Si ce ar trebui sa iau in considerare pentru omologare daca va fi cazul ?
Deasemenea daca puteti sa imi spuneti daca exista posibilitatea de a achizitiona motorul nou de undeva din Germania sau preturile sunt la fel ca in Romania ?

Multumesc anticipat !
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@saptaru

nu cred ca vei putea folosi motoru si cutia respective pe un opel corsa care a avut motor de 1,2
trebuie schimbate mult mai multe repere pe masina nu e suficient motorul si cutia de viteze aici iti zic ca iti trebuie o alta evacuare, un alt sistem de franare....si multe altele si costul de a face aceasta transformare te va costa mult mai mult decat o masina facuta de fabrica si luata second
cel mai bine e sa cauti o corsa OPC in germania
cateva date despre motor si cutie
1.6 Turbo • OPC
motor Z16LER
putere 141 / 5850
cod GM LDW & NT4
cutie viteze
M32WR, 4,18
motorul si cutia au fost produse in perioada
03/07 - 10/09

acum
1.6 Turbo OPC
motor A16LER
putere 141 / 5850
cod GM LDW & NE9
cutie viteze M32WR, 4,18
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Iti dai seama ca in afara de motor si cutie trebuie sa schimbi, ambreiaj, evacuare, frane, planetare, daca vrei sa nu mori cu ea pe drum, trebuie sa umbli "putin" si la suspensie, si se mai gasesc destule repere. Ca si costuri cred ca se merita sa cumperi corsa opc dar ca satisfactii as merge pe modificarea masinii dar sa am banii necesari. Parerea mea....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR