Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vectrapxi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si-a verificat cineva suspensiile la stand ( in special cele din spate ) ? Ce rezultate se obtin in urma testarii? Se pot identifica problemele tuturor pieselor din ansamblu sau se verifica doar caracteristica amortizoarelor ?
Cit ar costa un astfel de test ?
La Vectra mea am schimbat amortizoarele si bucsile pe spate si totusi suspensia nu se comporta la fel ca cea de pe fata ( zgomot infundat si socuri la trecerea peste obstacolele din tara noastra ).
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Testul de amortizoare testeaza comportamentul amortizoarelor, iar in urma testului rezulta un coeficient de "eficacitate" al suspensiei valorile acceptabile sunt pana la 25-30%. Cred ca ar fi bine sa faci un test, am avut surprize cu amortizoare noi, care nu s-au comportat bine. Pe de alta parte bucsile trebuie stranse intr-o anumita pozitie a bratului sau articulatiei din care fac parte in caz contrar se poatre ajunge la o uzura prematura a acestora.
  • vectrapxi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ce ma pune pe ginduri este faptul ca pe cutia amortizoarelor Gabriel pe care le-am cumparat scria OPEL ASTRA si eu am dat indicativele necesare pentru OPEL VECTRA Hatchback dupa care ei ei le-au ales din programul lor din PC. Se poate sa fie comune pentru cele doua modele ?
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu prea cred, amortizoarele se dimensioneaza in principal functie de greutatea masinii care difera de la Astra la Vectra.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
poate cineva sa imi indice un service cu un astfel de stand? (eventual si pretul)
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Asigura-te ca ti-a dat amortizoare de vectra. Sunt sigur ca pe astra nu se potrivesc de vectra, deci cred ca e valabil si invers.
Ai spus ca ti-ai schimbat amortizoarele spate. Spune-mi si mie un service cu preturi accesibile unde fac treaba buna. (daca tu esti multumit de montaj). Trebuie sa le schimb si eu si ezit pentru ca am citit in tis ca trebuie deconectati senzorii de la ABS si mi-e sa nu mi-i puna la loc cum trebuie.
  • vectrapxi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Le-am schimbat singur ( Vectra mea nu are ABS ) este o operatie fff simpla. Singura problema a fost la desurubarea piulitelor din portbagaj ( cu autoblocare ) pentru ca au fost intepenite pe filet si capatul axului tesit de unde sa tii contra s-a facut praf. Asa ca masura sigura este sa tai aceste piulite.
Pe de alta parte nu stiu ce legatura ar avea cu senzorii de ABS , probabil in momentul in care desfaci amortizorul sa nu se ridice caroseria in sus si sa se departeze de punte mai mult decit permite lungimea conductorilor senzorilor. Nu o lua de buna ca e doar o parere nu am vazut variante cu ABS.
Daca aveti documentatie poate imi spuneti si mie ce indicativ au amortizoarele de spate pentru Vectra A hatchback motor C16NZ si unde sa ma uit pe amortizoare ca sa vad daca corespund ca m-ati pus pe ginduri.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Problema cu ABS-ul e ca trebuie scoase "furtunasele" de la roti, de aceea te-am intrebat. Oricum, e posibil sa nu fie chiar asa complicat.
In legatura cu amortizoarele, ma uit si iti spun maine ce am gasit, ca pana deseara nu am cum...
Skip ads

  • rivo

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vectra mea are ABS.... maine o sa schimb si eu amortizoarele pe spate...dar nu cred ca ma incurca ABS-ul cu ceva...

Am mai dat jos un amortizor..dar nu am fost nevoit sa fac nimic deosebit de complicat..
In legatura cu amortizoarele..voi care credeti ca ar rezista pe drumurile noastre mai bine ..adica pe ulei sau pe gaz... si ca marca ce alegeti..
Cele pe care le schimb (maine Very Happy ) au fost de Espero se pare...asa am luat masina ...si in loc o sa pun niste unel SACHS (cred ca asa se scrie)...

au costat 2.500.000 ...
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
SACHS sunt super. Si pretul e bun. Wink
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am avut si eu SACHS sunt super, cat despre cele Daewoo le am si acum am mers cu ele numai cateva sute de km... prea moi
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Intreba cineva care este pretul unui test de amortizoare.
La Prisma/Apan Braila
test amortizoare: 16 lei
test frane: 27 lei
La GoldPlatin Galati
test amortizoare: 60 lei

Am facut astazi un test de amortizoare, au tester bosch. Trageti voi concluziile.
Skip ads

  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor,
am o nelamurire in legatura cu amortizoarele si postez si eu aici chiar daca e un topc mai vechi.
Azi am dus masna la testat amortizoarele pt ca mi se par moi si la sfatul unor mecanici care imi recomandau schimbarea. Pe test a iesit asa: axa fata (67 / 69) si axa spate (50 / 49). La reprezentanta mi s-a spus ca nu e nevoie sa le schimb. Voi ce credeti ? Mersi.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu sunt vitezoman...daca nu ma pun de la ITP sa le schimb...nu arunc cu bani degeaba..si de obicei, la ITP te resping numa daca incep sa iti curga.
Daca esti vitezoman, amortizoarele mai tari te ajuta in curbe....
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Lucian,
din experienta mea iti spun ca amortizoarele-s cam duse.
Fa un test pe un drum cu piatra cubica: daca la 60km/h la o frina mai puternica (nu violenta) intra mai usor ABS-ul sau in curba ai senzatia ca e instabila e primul simptom de amortizoare duse.
Eu le-am schimbat pe cele originale pe la vreo 65oooKm (si cred ca am facut o prostie pt ca mai duceau) si la o saptamina am facut 2 teste (unul la DiBas altul la Volvo) si ambele au spus 75% pt ambele punti. Amortizoare vechi de o saptamina.
Deci 50/49 e deja o mica problema...
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ok, mersi pt raspunsuri. O sa le mai testez si cu alti soferi langa mine sa aud pareri "la fata locului". Va fi diferenta mare daca le schimb numai pe cele din spate sau ar trebui toate 4 ? Cred ca saracuta masina a carat destule la viata ei !
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Lucian_bv a scris:Salutari tuturor,
am o nelamurire in legatura cu amortizoarele si postez si eu aici chiar daca e un topc mai vechi.
Azi am dus masna la testat amortizoarele pt ca mi se par moi si la sfatul unor mecanici care imi recomandau schimbarea. Pe test a iesit asa: axa fata (67 / 69) si axa spate (50 / 49). La reprezentanta mi s-a spus ca nu e nevoie sa le schimb. Voi ce credeti ? Mersi.

Daca sunt testate dupa metoda Eusama sunt foarte bune maximul este de 70. Acesti indici nu sunt chiar procente cum am crede, mi-a explicat si mie un domn care avea un astfel de stand. Noi noute nu trec de 70 max 80 mai depinde si de restul bucsilor in ce stare sunt.
Alt domn care lucreaza la o statie ITP mi-a explicat ca nici un dispozitiv de acest gen nu a fost aprobat de RAR si treaba cu ele e relativa. Dar eu cred ca e totusi si orientativa. Mi-a sugerat o metoda de verificare: dai cu palma pe suprafata de rulare a anvelopei si daca simti solzzi inseamna ca sunt duse uzeaza cauciucurile neuniform, daca la pipaire e uniform atunci cica e ok.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La testerul service-ului Dacia - Prisma din Braila, numarul 60 - 70 sau care o fi el semnifica procentul de contact cu solul (restul de 30 - 40 % este timpul cat roata sta in aer) care ideal ar trebui sa fiu 100%, dar din spusele mecanicilor nici la o masina noua - 0km - nu iese 100%.
Din cate imi aduc aminte, in aceste conditii, daca amortizoarele tale ies peste 50% contact cu solul in timpul testului, poti sa rulezi in conditii sigure pe sosea. Mai este conditia sa nu ai diferenta de 5% (nu sunt sigur dar pe aici) intre rotile de pe aceiasi punte. Daca diferenta e mai mare, comportamentul trenbului de rulare este afectat negativ.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR