Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Dupa cum am mai spus as dori ceva mai alb pe la luminile masinii(in fata), galbenul este deja omniprezent in interior.Am urmarit o gramada de discutii despre philips blue vision.Eu am incercat doua produse de la ei , pentru pozitie si pentru proiectoare ceata.Amundoua sunt ca cele din stoc, galbene, poate un ffff pic mai spre alb.Am citi pe forum cum ca cele blue vision sunt albe cu tenta albastre samd.Pe ambalaj scrie chiar xenon efect.Oi fi eu chior?O fi vorba de marketing?O fi becurileblue vision diferite cumparate in Romania su alte tari?Opelistii care zic ca sunt albe, si ca se vede bine, estetic si practic sunt lucratori blue vision, ca eu nu mai inteleg nimic...
Asa ca amatorii de blue vision , inainte de a achizitiona aceste minunatii , incercati sa vedeti pe viu la alt coleg .Altfel sunt bani aruncati pe nimic.
Salutari!
Skip ads

  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat



Uite care este diferenta. Ca tu ai dat banii fara sa stii ce cumperi, nu este vina nimanui. Eu am dat un search pe google si mi-am facut o idee. Despre cat de bune sunt, am auzit numai cuvinte de lauda. Daca vrei xenon, iti pui xenon. Insa nu uita, farurile nu bat extraordinar de puternic tocmai pentru a nu-i deranja pe ceilalti participanti la trafic. Tu acum ai zis ca-ti iei xenoane cu 80 de lei/far si ii consideri idioti pe aia care lauda un produs care nu te-a satisfacut pe tine. N-ai xenoane "cum are toti baietii smecheri", dar macar ai niste becuri cu care nu deranjezi pe nimeni.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gojira , take it easy man or girl?!
Mi-am dat si eu cu parerea , am cumparat doua tipuri de bec de la ei, si sunt naspa.Tu ai luat poza asta de pe net sa ma convingi?E vreun prieten de al tau ala care se vede pe strada, sta la ocazie?Tu glumesti sau chiar esti serios?Asa se vede si din masina ta ?Sa fim seriosi!
Si ca fapt divers am xenon din fabrica ( adica sunt jmeker Smile, bixenon cu bec philips care sunt ok, dar blue vision , cel putin aici e un bec colorat in albastru , care are lumina galbena..
DEZAMAGIRE TOTALA!
Amin!


Ultima modificare facuta de emilluss la Mie 17 Nov, 2010 9:44 pm
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Evident ca e destul de mult marketing. Dar ceva adevar este.
Am avut 2 phlipsuri pe masina , nu stiu ce ....vision erau , dar se vedea mult mai bine.
Din nefericire plasticul farului cam imbatranise asa ca nu a fost o super performanta.
Dar cred ca sunt mai bune decat cele ordinare (ordinar=obisnuit)
Curios , au decedat ambele in aceeasi saptamana
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nici nu ma asteptam sa vad diferenta mare, dar diferenta este fffff minuscula, sa nu mai vorbim ce scriu ei pe ambalaj.Cand dai 20 euro pe un bec, si iti scrie blue vision, te astepti la ceva mai diferit...CE nu exista.

off topic:Tot uitandu-ma la proiectoare ceata am observat fluctuatii la ele cand trag de volan.La voi se intampla la fel?
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
emilluss a scris:Gojira , take it easy man or girl?!
Mi-am dat si eu cu parerea , am cumparat doua tipuri de bec de la ei, si sunt naspa.Tu ai luat poza asta de pe net sa ma convingi?E vreun prieten de al tau ala care se vede pe strada, sta la ocazie?Tu glumesti sau chiar esti serios?Asa se vede si din masina ta ?Sa fim seriosi!
Si ca fapt divers am xenon din fabrica ( adica sunt jmeker Smile, bixenon cu bec philips care sunt ok, dar blue vision , cel putin aici e un bec colorat in albastru , care are lumina galbena..
DEZAMAGIRE TOTALA!
Amin!


Eu vreau sa spun ca este normal sa nu se apropie prea mult de lumina xenon-ului, sunt proiectate pentru faruri normale, nu cu lupa. Sunt gandite sa nu deranjeze ceilalti participanti la trafic. Si eu vroiam sa imi iau blue vision si am tot citit review-uri, iar toata lumea le lauda. De aceea nu inteleg de ce consideri tu ca sunt "naspa".
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gojira, ce treaba are deranjatul celorlalti soferi cu blue vision ?Scrie blue vision, xenon efect?Trebuie sa fie blue vison cu xenon efect , cu deranj sau nu asta nu e treaba mea.Nu ca as vrea sa fie cineva deranjat de luminile mele, dar eu ma refer strict la becul ala care nu se apropie deloc de xenon si este cu mult mai aproape de galbejitul bec din fabrica.Este cam 2-3 mm aproape...Tu ti-ai luat bluevision sau nu?
EU ZIC CA E FALS CE SPUN EI ACOLO !
Cine e cu noi striga hoo!
Salutari!
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu mi-am luat, dar din fotografii se observa diferenta. Incearca sa pui pe un far un bec normal, iar pe altul un blue vision, fa o poza si facem comparatie cu celelalte poze de pe internet.
Pai are treaba cu deranjatul, ca pe baietii de la Philips ii intereseaza sa fie legali pentru a putea vinde cat mai mult.
Intentionez insa sa imi iau.

Uite ce spun ei:
A car driver would prefer to have daylight 24 hours a day. Daylight gives the best visibility. That is why Philips developed BlueVision lamps. BlueVision lamps are carlamps with a blue coating. This blue coating creates a daylight type of light (closer to Xenon).

Spun doar ca becurile lor ofera o lumina mai apropiata de lumina zilei, adica oleaca mai alba. Apropierea de xenon este doar orientativa. Dispersia luminii este diferita intre xenon si becurile normale.

In principiu este o exagerare din partea lor la comparatia cu xenon. Insa chestia asta nu le face becuri proaste.
Skip ads

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Este vorba doar de marketing.Nimic deosebit fata de niste becuri obisnuite, no name...Pe langa faptul ca sunt destul de piperate la pret nu tin prea mult timp, dupa cateva luni se duc (si ele si banii pe apa sambetei). Acum am luat unele made in france , de la klaxcar extra vision..., 42ron.Osram-urile vechi pe care le-am avut pe masina erau mai bune (osram blux-au tinut trei ani)


Ultima modificare facuta de Sileticu la Mie 17 Nov, 2010 11:04 pm
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
daca credeai ca,cu 100 ron cumperi xenon ambalat in bec normal...te-ai inselat amarnic.

am avut si blue vision, si xtreame power, si am fost foarte multumit de rezultat...am pus o masina identica langa a mea..dar cu becuri stock...si crede-ma se vede diferenta. (nu ma intereseaza sa fie mai albe..desi sunt...ma intereseaza sa am lumina mai multa si mai puternica)(logic ca cele blue nu sunt blue...doar ca dintr-un anumit unghi se vad niste reflexe albastre in far...)
Singurul lucru dezamagitor la aceste becuri este doar durata mica de viata si pretul mare...eu am facut un compromis folosesc osram silverstar...care pe varianta h4 erau la jumate de pret fata de xtream power si erau aproare identice ca performanta...la corsa din start am luat 2 becuri h7 pe faza scurta..cu 100 lei...(tot osram silverstar) si crede-ma chiar se vede diferenta...si sincer...lumineaza mai bine decat cateva facaturi de xenoane...
problema mare e ca o data montate aceste becuri...trebe sa mai ridici din faruri...ca sa nu ai numai o patura mai mare de lumina in fata...ci sa si lumineze mai departe...

asadar...vreti asa ceva...comparati cu stock..si va veti convinge...dar nu va asteptati la minuni...

in prima seara cand am montat philips xtreame power am iesit pe un drum laturalnic si am intalnit un taxi identic cu masina mea care stationa..iam povestit ca vreau sa vad diferenta dintre becurile lui stock..cu ce am luat eu...am tras masinile una langa alta intr-un loc drept si intunecat si am aprins ambii faza scurta...ca care el zice...te rog sa iti stingi proectoarele sa vedem diferenta...la care eu...nu am proiectoare Smile

deci..concluzia..diferenta este...

ps am incercat si facaturile alea cu xenon efec de la mega drive sau panarame dealea...di le-am scos in secunda 2 din far...

sper ca nu v-am retinut prea mult cu povestioara mea.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Multam pentru raspunsuri...chestia este ca eu am H3 blue vision pe proiectoare ceata nu pe faza drum.Despre asta este vorba acum.Am uitat sa va spun?!oops.Eu vroiam si ma asteptam sa fie mai alb si un pic mai puternic.
Si pentru cei care vor sa cumpere sfatul meu este sa fie mai atenti cu blue vision, ca sa nu fie dezamagire cu becurile astea.Eu ma duc maine si cer banii inapoi.O sa ii rog sa imi arate unde este efectul xenon mult ravnit.
Salutari!
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si eu zic la fel...ptr ca pe proiectoare lumina ideala e cea galbuie...ia-ti blue vision sau ...si extreame power pe faza scurta si lunga.
Skip ads

  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am avut si eu blue vision si am avut aceeasi dezamagire totala...si am 400 de lei si mi am montat xenon fara lupa intr adevar dar am farurile foarte bine reglate si n am primit nici un flash datorita luminii deranjante.Si app de faruri care bat prost...sunt zeci de masini cu xenon lupa si auto leveling din fabrica ,care iti sparg ochii ...sa nu mai vb de loganuri ...
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
hihi pe logan cu x-tream power in viata mea nu am folosit faza lunga..ca nu aveam nevoie Smile Smile pe corsa...le am ridicate la maxim...si noaptea in afara...nu imi vine sa sting faza lunga...naspa lumina da corsa...da asta e..m-am obisnuit.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu am pozitii phillips blue vision si este o diferenta mare intre astea si cele normale. eram la polivalenta si impreuna cu inca 2 colegi am aprins pozitiile. ale lor erau galbene pe langa astea. si ziua dau bine pozitiile pentru ca sunt albastre.
problema lor este ca sunt destul de scumpe (18 lei perechea) si nu tin decat 4-5 luni.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mentioneraza ca ele sunt albastre doar cand sunt stinse...aprinse ele au o lumina spre alb...care este si mai puternica decat un bec obisnuit de pozitie.
  • niladam2002

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am avut Philips Blue Vision atat pe pozitii cat si ca lumina de drum si nu am fost multumit deloc...pret foarte piperat/lumina slaba...mai tare am fost multumit de becurile de 100w xenon light! Acum am xenon aftermarket si nu am primit nici un "flash" de la ceilalti participanti la trafic, sunt reglate si pozitionate cat mai jos...cand le-am ridicat 2-3 pozitii mai sus am primit "atentionari"...deci consider ca nu trebuie neaparat faruri cu lupa daca sunt reglate corespunzator!
Numai bine!
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@mumus : pai din moment ce am zis ca am aprins pozitiile la intalnire si ale celorlalti baieti pareau galbene , nu era clar ca sunt albastre cand sunt stinse ?
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
niladam2002 a scris:mai tare am fost multumit de becurile de 100w xenon light
Numai bine!


logic...orice bec de 100w lumineaza mai bine decat cel de 55w ...dar ce te faci cand incepe sa ti se topeasca instalatia electrica?
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Deci , si prin urmare BLUE VISION este albastru cand este stins...cand este aprins nu este un bec rau , dar nu face banii si nu are nimic in plus fata de becurile normale.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR