Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
dupa cum scrie in titlu aseara 02.07.2006..orele 22, am, luat o caruta in plin cu partea stanga fatza ...pe drumul sebes -deva....dn7....ce sa va zic masina fata stanga praf, am cazut intr-o mlastina....e plina cu apa .....in rest eu sunt bine si mai ales ticalosul ala cu caruta a scapat.....acum nu stiu ca sa ma fac ca nu am facut casco....asta e .....prostia se plateste ....pagube sunt destule....sper ca motorul sa nu fie avariat ...o sa vad dimineata ca se face ceva constatare.......sa speram ca deocamdata toate sunt ok....acum cer ajutor cu piese de caroserie pentru masina din semnatura....bara, faruri, aripi, oglinzi, capota, si ce-o mai fi pe dedesupt.....daca stiti ceva dati un mesaj ....mersi si va doresc fara evenimente rutiere....numai bine...


Ultima modificare facuta de edy2172 la Lun 03 Jul, 2006 8:41 pm
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nasol momentul... ai luat identitatea tipului ? ai martori ?
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sincer imi pare rau Sad; pana la urma bine ca nu s-a lasat cu pierderi umane, era mult mai grav; masinii, de bine de rau, ii mai dai de cap.
Vezi care sunt pagubele, fa o lista cu ce iti trebuie si vedem cu ce te putem ajuta.
Cum spunea si Sorin, ceva martori, carutasul pe unde e?
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Bine ca cei din masina nu au nimic si nici carutasul ca umblai prin tribunale de nu mai stiaii de tine, pina la u rma e bun un casco nici eu nu am, daca amaritul avea nu mai o caruta si nici macar felinar asa ca nici bani sa iti plateasca reparati nu are!
Nu stiu daca poti sa ii faci recarosare!!! Un coleg de al meu a lovit un astra g hatcbach in spate si i-a trimis din italia frate-su un astra la fel dar lovit in fata si cei de la reprezentata Renault i-au taiat partea din spate de la usa si au pos partea buna.
Daca vezi masina zici ca este noua a iesit fff bine dar cred ca vrea sa o vinda !
Mult succes!
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@edy-imi pare rau sef pentru toate cele intamplate....

@the rest-acuma am vorbit cu el...din cate am inteles caruta era nesemnalizata.... a intrat in ea cu partea stanga apoi bagat in canal si facut masina varza....Partea stanga lovita, toate cele 4 usi lovite, probabil masina zgariata de la un cap la altul si plina de apa/mal pe deasupra.

Daca stie careva cum se face cu asigurarile pentru ca nu avea Casco....e posibil sa scoata de undeva bani ....sa e o cauza pierduta???

PS:caruta a fost lovita si de el si de un tip ce se afla in spatele lui....totusi carutasul se cunoaste.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
de la carutas poti scoate bani doar daca il dai in judecata( asta daca are sa-ti dea). altfel nu.
iar daca nu ai casco, rca-ul nu-ti ajuta. ala e pt terte persoane.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:de la carutas poti scoate bani doar daca il dai in judecata( asta daca are sa-ti dea). altfel nu.


Masina lui e avariata ...in proportie sa zicem de cam 35-40% ...plus ca mai e o masina implicata.....cata casa crezi ca are ala sa zici ca acopera ambele pagube Sad
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Imi pare rau man de ce ti s-a intamplat. Putea fi oricare dintre noi. Tre sa facem ceva sa te ajutam intr-un fel. Suntem alaturi de tine.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai hirtii de la seful de post?
Nu avea semnalizare, hirtii, politie, il dai in judecata.
Daca aveai casco era foarte posibil ca asigurarile sa-l fi dat in judecata.
Fa hirtii si acte repede ca daca se imbata si cade pe scari in cap un avocat bun te da pe tine in judecata si platesti tu.
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
edy2172 a scris:dupa cum scrie in titlu aseara 02.07.2006..orele 22, a, luat o caruta in plin ...pe drumul sebes -deva....dn7....ce sa va zic masina fata stanga praf, am cazut intr-o mlastina....e plina cu apa .....in rest eu sunt bine si mai ales ticalosul ala cu caruta a scapat.....acum nu stiu ca sa ma fac ca nu am facut casco....asta e .....prostia se plateste ....pagube sunt destule....sper ca motorul sa nu fie avariat ...o sa vad dimineata ca se face ceva constatare.......sa speram ca deocamdata toate sunt ok....acum cer ajutor cu piese de caroserie pentru masina din semnatura....bara, faruri, aripi, oglinzi, capota, si ce-o mai fi pe dedesupt.....daca stiti ceva dati un mesaj ....mersi si va doresc fara evenimente rutiere....numai bine...


Incearca sa pui niste poze cu masina avariata sa vedem daca te putem ajuta cumva (daca merita sa o repari sau nu)
Imi pare foarte rau de cele intamplate tie, pe drumul ala DN7 eu stiu ca atelajele cu tractiune animala nu mai au dreptul de a circula nici ziua nici noaptea.
Nu-l lasa pe magarul ala de carutas sa scape, da-l in judecata si tu si celalalt sofer, sa piarda casa, tot, nu ma intereseaza, cu un avocat bun castigi. Fa-ti o evaluare la masina sa vezi cat costa + incearca sa-ti scoti certificat medico-legal precum ca ai suferit ceva leziuni la coloana cervicala.
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Nasol moment... imi pare rau pt tine man si sper sa iti poti recupera macar o buna parte din dauna...
Partea buna e ca esti (aproximativ) intreg, ca o astfel de intamplare sigur iti ramane intiparita in minte pe viata; partea proasta este ca, avand in vedere legislatia din tara asta, nu stiu cat de departe poti sa ajungi si cat de mult din paguba sa recuperezi...
In locul tau as urma sfaturile de mai sus: fa repede hartiile, da-l in judecata pe-ala si vezi cum poti sa-l faci sa-ti plateasca.
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asa dupa cum au spus si mai sus prietenii nostri, imi pare si mie sincer rau!!! Am tercut si eu prin d'astea si cunosc senzatia foarte nasoala prin care trece prietenul nostru!

Am avut chair acum mai putin de o luna un eveniment de genul respectiv, spre norocul meu de aceasta data a fost ca in locul carutei era un autoturism, insa efectele sunt aceleasi! Nu aveam nici eu CASCO insa am reusit sa fac dupa eveniment caci erau pagube destul de mici si nu s-a prea observat...

Collega, vezi ce daune sunt, ce lucruri vitale masinii au fost afectate, incearca sa cosmetizezi ce se poate cosmetiza iar daca gasesti (poate tot aici pe forum) o persoana cu CASCO si cu masina deja avariata, si daca iti convine, insceneaza si tu ceva pentru ca sa poti primi ceva despagubiri de la o firma de asigurari! Vezi ca lucrul asta e foarte delicat pt.ca ofiterii astia de asigurari sunt pe unde nici cu gandul nu gandesti! Asa ca ar trb.sa fi foarte discret!

Multa bafta in continuare si asteptam vesti de la tine!!!

Pe curand!!!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Este exact ceea ce NU trebuie sa faci, ca te paste puscaria... Confused
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
din pacate nu pot pune ceva poze , dar dupa cum e ar fii cam asa; 2usi spate, usa sofer, aripile fata, parbriz, spoiler, oglinzile, aparatori noroi,praguri plastic,filtru aer spart,etc....mai completez cand imi vin in minte .....
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am trecut prin asa ceva in toamna trecuta in noiembrie; ma intorceam de la o nunta de la Petrosani spre Deva si inca nu ajunsesem la Hateg; era dimineata pe la ora 5 cand inca nu se luminase de dimineata; din contrasens venea o dacie papuc cu farurile pe faza lunga sau prost reglate ca bateau sus de pe moment m-au orbit; oboseala isi spunea si ea cuvantul; o fractiune de secunda mi s-a parut ca vad o umbra in fata; am franat brusc si mi-am dat aseama ca nu am spatiu suficient de franare; am observat ca nu vine nimic pe contrasens si am tras de volan stanga; suficient cat sa trec "la mustata" de o caruta complet nesemnalizata ( macar unii au ochi de pisica sau alte autocolante reflectorizante dar asta n-avea nimic). Am fost 5 persoane in masina si toti am fost de acord ca am avut noroc.
"edy" cred ca cel mai bine ar fi sa gasesti un tinichigiu bun si sa cauti firme de dezmenbrari auto; vad ca esti din Cugir asa ca iti recomand sa incerci la iesire din Orastie spre Deva pe dreapta si intre Simeria si Deva dupa ce treci de bariera CFR pe stanga e un parc de dezmembrari auto recent deschis pe langa care trec frecvent; daca te pot ajuta da-mi un mesaj pe PM si ma interesez de piese.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nasol moment ... imi pare tare rau Sad
fa o lista cu ce ai nevoie si sa vedem cum/cu ce te putem ajuta fiecare ............
  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
primul pas pe care trebuie sa il faci e sa aduni dovezi impotriva celui cu caruta, ca sa poti dovedi ca accidentul s-a intamplat din cauza lui.
apoi intereseaza-te daca are ceva avere, ca sa il poti executa in cazul in care primesti o sentinta favorabila in instanta, ca daca nu are casa sau bunuri care pot fi executate, nici nu are rost sa il actionezi in judecata.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Colega nu am trecut pana acum prin astfel de situatii si sper sa nu apuc, daca te pot ajuta cu ceva iti sunt alaturi!!
Multa bafta!!!!!
  • LeTigre

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu daca il dai pe carutas in judecata si castigi nu i se scoate casa la vanzare sau chestii de genul asta. In functie de venitul pe care il are si de amploarea pagubei se stabileste o suma pe care tio plateste lunar (ca un fel de pensie alimentara). Daca nu are un venit fix si nici propietati pe numele lui mai bine renunta. Asa ca sfatul meu e sati faci masina pe banii tai si sa nu astepti pana scoti bani de la carutas pt ca s-ar putea sa ai de asteptat o gramada. Cel mai bine te interesezi exact la un avocat.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
rudareanu a scris:primul pas pe care trebuie sa il faci e sa aduni dovezi impotriva celui cu caruta, ca sa poti dovedi ca accidentul s-a intamplat din cauza lui.
apoi intereseaza-te daca are ceva avere, ca sa il poti executa in cazul in care primesti o sentinta favorabila in instanta, ca daca nu are casa sau bunuri care pot fi executate, nici nu are rost sa il actionezi in judecata.

*
Ceva tot trebuie sa aiba, ai mai vazut taran in casa cu chirie Question Twisted Evil
Nu de alta, dar daca nu e solvabil, risca sa devina... si sa-ti plateasca chirie, in casa care i-o vei lua si pe care i-o vei inchiria (banuiesc ca nu ai ce face cu ea...) Evil or Very Mad
In materie de drept nu exista "nu are rost"... Exclamation
Pana una-alta eu te sfatuiesc sa te imbolnavesti din cauza accidentului, vreo vertebra care te doare, pierderi de cunostiinta, cosmaruri noaptea, etc, samd, daca nu vei face masina din banii tai iar Nea Caisa vaz avea bani in continuare pentru mers la bodega si sa se laude cum "l-a facut" pe oraseanul cu masina straina... Exclamation
Si da-l TU in judecata, printre altele pentru vatamare corporala din culpa si fa de asemenea maniera ca judecata sa fie cat mai departe de domicilul lui si mai aproape de al tau, sa nu-i vina ideea de recurs...
Ataca-l in civil, in penal nu stiu ce ai obtine si ce interes ai avea...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR