Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Deschid acest topic datorita faptului ca vreau sa cumpar o masina cu euro 2 si cu motor mic pe benzina. Bugetul este de circa 1000-1200 euro pretul masinii in germania. M-am oprit la cele 2 modele si as înclina spre opel dar as vrea sa stiu parerile posesorilor, si poate niste coduri de motor care sa fie euro 2. Masina va fi cumparata personal din de. As vrea niste pareri obiective ca sunt eu destul de subiectiv. Multumesc
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Astra f 1.6 X16SZ sau X16SZR
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Astea sunt euro 2 nu? O sa am in vedere, multumesc, ideea e ca pt motor de 1.6 trebuie sa.i fac depreciere ca e cam mare taxa fata de 1.4, dar vreau sa am lectia învãtatã cand ajung acolo. Multumesc
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Intre cele doua, pot spune ca Golf 3 e mai reusit, mai exact, rugineste mai greu decat Astra F. Totusi, are si un dezavantaj, fiind mai putin fiabil decat Astra F prin gropile din Romania.

La astra F, dupa 1996 cam toate motoarele sunt E2. Te uiti sa inceapa cu X codul motorului.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Rugineste mai greu la pasajele din spate. Ca-n rest pusca rugina in tot felul de locuri pe golfuri.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La Astra F boala e rugina la roti spate in rest mai rar, la Golf III rugina apare peste tot haion etc.
Astra f are suspensie 'moale' daca nu esti atent o cam atingi pe drumuri proaste.
Golf III are suspensia mai rigida si suporta drumuri de tara dar pica mai repede (troncane de iti crapa capu' ca la Logan).
Sfatul meu este sa cumperi una fara rugina si cu teava esapemnt curata, in rest cheltuielile sunt cam la fel.
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Exact asta voiam sa aflu, probleme si secrete legate de codul motor. Dar c14nz nu este euro 2? Am sanse sa gasesc astra f cu euro 3? Daca da ce cod motor? Întreb cam multe nu? Dar vreau sa plec la sfarsitul saptamanii viitoare si ma preseazã timpul. Multumesc de raspunsuri!
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc dancuciureanu! Obiectiv ca intotdeauna!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu pupi tu la RAR E3, toate vor fi E2.
Cauta una mai 'virgina' si cu AC (greu de gasit asta) de restul cu jante si centralizate iaca te poti lipsi. Nu cumpara diesel ca nu gasesti mai nica la ele pe SH, pe nou trebuie sa fii impuscat in cap sa cumperi.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG a scris:Exact asta voiam sa aflu, probleme si secrete legate de codul motor. Dar c14nz nu este euro 2? Am sanse sa gasesc astra f cu euro 3? Daca da ce cod motor? Întreb cam multe nu? Dar vreau sa plec la sfarsitul saptamanii viitoare si ma preseazã timpul. Multumesc de raspunsuri!


C14NZ (a fost si pe ultimul Kadett) are aprindere mecanico/electrica, ceva mai rudimentar la care mai pica modulul de aprindere. (are delco cu þâþe Laughing ) SZ-urile sunt varianta imbunatatita la aprindere.

Merge si diesel, in afara de alternator nu prea pica nimic la ele.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
toate astra f cica ar fi euro 2.inclusiv c16nz.
eu zic sa cauti un x14sz sau x16sz/r. ar mai fi o varianta c14se( 82 cp) sau c16se(101).la ultimele dezavantajul ca sunt mai rare.eu as merge pe un x16szr.
fugi de x16xel. de prin 95-96 ai sanse sa gasesti cu ac si restul dotarilor.centralizata au toate.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Neaparat fugi de X16XEL, neamtul nu stie cod motor asa ca ai poza cu nemernicul :

Cumperi ceva de genul :

Asta e un C14NZ restul au delcou electronic mult mai fiabil dar identice la 'fata'.
Daca te intorci cu X16XEL iti scrii singur 'demisia' de pe forum Twisted Evil sau taci malc.
Indicat ar fi AC si 4 usi dar se poate supravietui si fara.
Rugina o vezi la roti spate si capac benzina.
Nu cumpara diesel ca sunt putori ordinare, o Dacie vechitura sau Corsa C 1L te fac de nu te vezi.
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc dancuciureanu! Sunt lãmurit, M-am uitat pe forumul vw si e foarte sãrac in informatii, e clar merg pe opel cu 1.4 ca sunt destule, si mai intra un opel in familie, dar iubirea ramane tot 1.3 cdti. Smile
  • deleted-6725

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu as alege golful,mi se pare mai reusit ca aspect si se poate modifica mai usor(tuning),ca si costuri de intretinere sunt egale,piese foarte ieftine la amandoua,amandoua au si motoare de 1,4 (cod ABD la golf euro 2 din 92 in sus) amandoua sunt la fel de proaste la tabla Sad
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gata s-a rezolvat! Am fost in Germania si mi-am adus un golf din '95 4 usi, motor 1.4, cu putina rugina la partea de jos a aripilor fata, si cu patinare la ambreiaj ( am ajuns cu ea pe roti acasa dar la panta si la forja patineaza putin). S-a rezolvat partea de rugina, iar in privinta ambreiajului a fost achizitionat tot kit-ul Sachs (460 ron). In rest masina merge super bine. Am vrut neaparat cu carlig de remorcare... Pretul a fost 750 euro acolo. Multumesc tuturor pt sfaturi, asta am gasit-o la banii astia si asta am luat-o!
  • florisdia

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
golf
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
florisdia te cam grabesti si asta nu cred sa fi citit :
* Privilegiul de a posta un anunt gratuit in aceasta sectiune il au doar membri care indeplinesc anumite conditii: minim 50 de mesaje postate in decursul a cel putin 3 luni.
Aviz amatorilor: daca indeplinesti conditia de vechime dar nu si de posturi si te apuci de spamat forumul doar pentru a atinge pragul de 50 mesaje, contul tau va fi suspendat pe o perioada nedeterminata.

  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Neaparat fugi de X16XEL, neamtul nu stie cod motor asa ca ai poza cu nemernicul :

Cumperi ceva de genul :

Asta e un C14NZ restul au delcou electronic mult mai fiabil dar identice la 'fata'.
Daca te intorci cu X16XEL iti scrii singur 'demisia' de pe forum Twisted Evil sau taci malc.
Indicat ar fi AC si 4 usi dar se poate supravietui si fara.
Rugina o vezi la roti spate si capac benzina.
Nu cumpara diesel ca sunt putori ordinare, o Dacie vechitura sau Corsa C 1L te fac de nu te vezi.


Ce are x16xel-ul afara de consum ulei?
  • mosskyto

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
si io am x16xel si nu imi ia ulei deloc.......in vara i-am pus aral 5w40 sa vad cum merge si surprize surprize........nu am completat in 10.000 ca asa schimb uleiul io nici macar un gram de ulei si acum mai am bidonul cu uleiul ala....dar am schimbat pe 10w40 caci motorul a imbatranit are 130.000 apropo asta pentru ca am vazut peste tot ca x16xel papa ulei...nu trebuie sa ma creada nimeni! POATE O FI STRICAT MOTORUL _)))))))))
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pot sa zic ca mi-a dat prin piele vw! Am schimbat ambreiajul, toate bune si frumoase pana au venit ploile astea si din cauza stropilor care sar pe la motor a trebuit sa schimb senzorul hall si bobina de inductie si au niste preturi frumoase....noroc cu dezmembrarile.... Nu mai vb ca da cu botul de pamant la fiecare groapa, in ciuda faptului ca are telescoapele bune (verificate). E foarte joasa! acuma nu stiu daca si astra e la fel dar in comparatie cu corsa mea...pot sa spun ca am jeep daca vb despre garda la sol. Am intrat pe forumul specific si totul e amestecat pe acolo, se discuta despre toate modelele de golf intr-un topic... Pacat!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR