Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca un membru ce-si da cu parerea pe aici ar fi dispus si la un mic efort neuronal (inafara celui - minimal - facut pentru a se lansa in fel si fel de atacuri), ar putea da search pe gogu si-ar putea citi:

"Statistici accidente:
Repartitia pe sexe arata ca victimele sunt mai frecvent barbati, 436 de cazuri,( 67,08%) cu usoara preponderenta a celor din mediul rural, 337 de cazuri (51,69%), in special din cauza starii proaste a infrastructurii rutiere ...

60% dintre acesti pacienti sunt tineri, cu varste cuprinse intre 18-40 de ani, grupa cea mai afectata fiind cea cu varste intre 21-30 de ani (27,38%).

Alte statistici

In 2009, in primele zece luni ale anului pana la Octombrie, au avut loc peste 800 de accidente rutiere grave soldate cu peste 106 morti numai in municipiul Bucuresti. Cei mai multi soferi care au fost implicati in accidente grave de circulatie sunt tineri cu varste cuprinse intre 18 si 35 de ani.
"

De altfel, daca n-ar fi atat de dominat de suficienta propriei persoane, o simpla urmarire aleatorie a jurnalelor de stiri, l-ar scuti de efortul pe care i-l sugeram mai sus, si l-ar salva si de la caderea in ridicol prin afirmatiile contrazise de evidenta.

Sper sa se poata activa si link-ul de mai jos. E o statistica a UE. N-o comentez, nu-i nevoie.
http://ec.europa.eu/transpo...hics/index_en.htm
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
E falsa statistica...adica modul de raportare.... gradul de periculozitate...risc de a produce accidente ar trebui raportat in functie de km parcursi...o sa vedeti atunci ca un barbat face 1 accident la 10000 km si o femeie 1 accident la 4000 km...tot asa ar trebui desfasurat pe categorii de varsta...si altfel stau lucrurile.
O alta gogorita manipulatoare este cu fumatul...cica 80% din decese se datoreaza cancerului pulmonar. Ar trebui raportat la numarul de fumatori, nu la numar de decese. O sa reiasa ca o groaya de nefumatori mor din cauza cancerului pulmonar...asa ca de ce s anu fumezi_ Smile
Scuz
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
O sa reiasa ca o groaya de nefumatori mor din cauza cancerului pulmonar...asa ca de ce s anu fumezi_ Smile
Scuz[/quote]

@livrco
perfect corect de ce sa nu fumezi, daca totusi e adevarata faza cu cancerul pulmonar Very Happy
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si asta-i falsa, domnu Liviu?
tax90bul a scris:http://www.hopa.ro/video-filme/Auto%20-%20Moto/22204/Idioti+pe+contrasens.

chiar pe bune acuma sunt sanatosi la cap va intreb?


Fii sigur ca un "batranel" de >45 de ani n-ar face asa ceva.

Nu c-as accepta-o, dar doar ca sa-ti infirm teoria: cam cati km crezi c-am facut eu in 36 de ani? Cu spatele, cu fata si cum vrei tu Question

Cred c-ai inteles gresit: nu-i o previziune, o estimare, cu o formula complicata si inventata pentru "a da bine", e o statistica seaca.
Statistica-i statistica, si se refera la un nr. de accidente facute-ntr-o perioada de timp data, de catre niste indivizi ce aveau o anumita varsta la data producerii evenimentului. De ce-i falsa?
Ceea ce vrei tu sa obtii prin metodele propuse se numeste manipulare. Cam asa faceam "statisticile" inainte de '89. cand trebuia sa avem superperformante economice. Cam asa obtine si Poc datele pe care ni le furnizeaza noua, prostimii: somaj in scadere si crestere economica, desi tot mai multi raman fara slujbe si tot mai multe firme intra-n insolventa si apoi faliment.
Mai citeste o data ce-ai scris in legatura cu cancerul pulmonar. Care-i gogorita?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
E foarte adevarata...e gresit intentionat modul de raportare pt a manipula publicul. Nu fac reclama fumatului...ca m-am lasat de aprox 14 luni.

@Dan56...atunci e gresit modul in care utilizati rezultatele statisticii....daca batraneii fac numa 1000 km pe an...atunci fac un accident la 10 ani...de ce ii comparati cu un tanar care parcurge 20000 de km pe an si normal ca face 2 accidente. Si daca faci o exceptie, las-o asa...esti o exceptie...care confirma regula.
Ideea generala e ca rezultatele unor statistici, facute intr-un anumit scop (cre ca au fost facute pt RCA, si aici sunt de acord cu ele) sunt folosite pentru cu totul alt scop. SRL -ul care iti face RCA nu e interesat cate accidente pe km faci...ci cate accidenta pe an faci...ca RCA se plateste la an...mai detaliem la intalnire...scuze de off...si daca vreun "batranel" s-a simtit jignit...eu oricum sunt nefumator si pe undeva pe la mijloc ca varsta...mai mult, fac parte din categoria prudentilor la volan, din motive bine intemeiate...voiam numa sa subliniez niste chestii...am fost dusi de nas (manipulati) ani intregi...macar pe forum sa incercam sa ne exprimam ideile...nu sustin ca ale mele sunt cele mai bune, astept contraargumente, nu apostrofari sau jigniri
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
livcro, eu fac decat off topic aici. Legat de fumat si cancerul pulmonar se face statistica avansata intre factorul cauzal(fumatul) si efect(cancerul pulmonar) pe studii de cohorta. Relatia de cauzalitate e inalt semnificativa statistic cu valori ale riscului relativ mari si valorea lui Odds Ratio mult peste 1.
Si in practica sansele sa faci cancer pulmonar sunt foarte mici la nefumatori. Eu la cei neexpusi profesional nu am vazut decat 1 sau doi pacienti care nu fumau. Si din pacate de neoplasmul pulmonar(mai ales daca e cu celule mici) nu prea se scapa. De fapt daca mai apuci 3-6 luni esti norocos.
Scuze de off-topic.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu voiam sa subliniez modul in care e facuta comparatia/statistica...in mod manipulator: daca 80%(procentul de ipotetic) din decedati mor din cauza cancerului pulmonar, inseamna ca treba sa ne lasam de fumat.
INCORECT: daca 80 % din populatie fumeaza si tot 80% mor de cancer pulmonar..exista vreo legatura cauzala? Eu zic ca nu. Ar fi cu totul alta situatie daca s-ar spune ca dintre fumatori, 80% mor de cancer...dar nu o fac...
Similara e si statistica cu accidentele pe grupe de varsta...sau poate nu inteleg eu bine, dar din cate accidente faci intre-un an nu poti deduce gradul de periculozitate la volan (as zice ca asta ar trebui raportat la nr de km parcursi).
@Dan56..din link-ul tau reiese ca romanii fac 2500 de accidente pe an, maltezii numa 15...in concluzie, dupa logica ta...suntem ffff periculosi in comparatie cu ei?


Ultima modificare facuta de livcro la Lun 27 Dec, 2010 12:17 am
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
livcro, nu se face statistica in medicina cum zici tu. Incerc sa explic un pic. Riscul la cei expuºi este probabilitatea ca un individ expus, sa facã boala. Riscul la cei neexpuºi este probabilitatea ca un individ neexpus, sa facã boala. Riscul Relativ, este raportul dintre riscul la cei expuºi ºi riscul la cei neexpuºi. Riscul relativ ne spune de câte ori este mai mare probabilitatea de a face boala când eºti expus decât atunci când eºti neexpus. Valori ale riscului relativ apropiate de 1 aratã aproximativ aceeaºi probabilitate de a face boala, atât la expuºi, cât ºi la neexpuºi ºi trebuie considerat cã factorul de risc respectiv nu are o influenþã realã asupra apariþiei bolii.
Dacã riscul relativ are valori mult mai mari ca 1, este o indicaþie cã între factorul de risc ºi boalã este o legãturã de corelaþie care, de obicei este interpretatã ca fiind CAUZALÃ, deºi nu este chiar obligatoriu ca factorul de risc sã fie unica CAUZÃ pentru apariþia bolii.
Odds Ratio este raportul între cota de îmbolnãviri la cei expuºi ºi cota de îmbolnãviri la cei neexpuºi. Ca ºi interpretare, valori apropiate de 1, aratã cote asemãnãtoare, cea ce înseamnã cã expunerea nu influenþeazã prezenþa bolii. Valori mult peste 1, aratã o tendinþã de corelaþie între prezenþa expunerii ºi a bolii la pacienþi, corelaþie care este consideratã de obicei ca fiind CAUZALÃ, deºi nu totdeauna nu este unica cauza.
Sunt de acord ca riscul ar trebui raportat la numar de km parcursi. Asa ar fi statistic corect.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@Parvu Daniel: nu cifrele ma intereseaza sau modul in care e facuta statistica...voiam numa sa evidentiez ca rezultatele unor statistici sunt extrapolate si folosite in alte scopuri decat cele initiale...de catre anumite persoane...si daca asta nu se numeste manipulare...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cum spuneam un post mai sus:
pirvu_daniel a scris:Sunt de acord ca riscul ar trebui raportat la numar de km parcursi. Asa ar fi statistic corect.

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In sfarsit, un coleg care nu se simte lezat personal. Multumesc ca existi.
Statisticile sunt bine facute...pt scopul lor...numai ca nu treba utilizate pt alte statistici sau alte scopuri.
Hai sa terminam cu offtopicul pana nu ne trag de urechi... Razz
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:
@Dan56..din link-ul tau reiese ca romanii fac 2500 de accidente pe an, maltezii numa 15...in concluzie, dupa logica ta...suntem ffff periculosi in comparatie cu ei?


Liviu, daca nu te-as cunoaste, te-as suspecta ca nu poti. Asa insa... Rolling Eyes
Tu-ti dai seama ce-ar insemna ca maltezii, la 400.000 loc., sa faca 2796 de accidente pe an? Uita-te la luxemburghezi, la 500.000 loc. au 35 de accidente. Daca vrei, fa tu un raport accidente/nr. loc. si vezi ce-ti da. De ce nu te-ai raportat la De (4477 accidente/82 mil), la italieni (4731 accidente/ 59 mil), etc.
Statistica e foarte simpla: intr-o tara, care vrei tu, s-au produs intr-un an n accidente. Dintre astea, pe segmente de varsta, au fost 10%, 20%, 30%, etc. De ce trebuie sa te raportezi la nr. km parcursi/segmente de varsta? Te ajuta cu ceva, va fi mai mic numarul celor inmormantati? Hai sa fim seriosi. Acu' 10 minute am citit ca un tinerel de 27 de ani a spulberat o batrana pe trecerea de pietoni, in Apold. Faptu-i fapt: a murit un om, ucis de un "experimentat" de 27 de ani. Ai dreptate intr-un fel, s-ar putea ca statistica sa nu fie foarte fidela, pentru ca probabil din exemplul dat de mine, vor fi 2 persoane ce vor intra in statistici: accidentatul (>80 de ani) si autorul (27 de ani). In statistica ar trebui sa intre doar al doilea, astfel ar fi mai aproape de realitate. Iti aduci aminte de accidentele din Buc? Piata Romana, Splai, etc. Cam ce varste aveau autorii lor? Prin Sb, stalpi doborati, masini spulberate, pietoni la fel?
Si hai sa-ti mai fac o sugestie: uita-te-n jur, la semafor, vezi cam cati "batranei" sunt la volan. Iti spun eu, >50%. Cei mai multi sunt in segmentul 40-60 de ani. Si din astia, foarte multi sunt cei care conduc masini de serviciu, cu multi km/an. Pe cati din astia-i vezi la stirile de la ora 5? La firma la care-am lucrat, cei din management faceam peste 50.000 km/an, doar in interes de serviciu. Eu, in 2 ani si 5 luni am facut peste 150.000 km. Cu masina de serviciu, la care mai adauga vreo 10 cu a mea. La firma la care lucrez acum, la fel.
Daca insa vrei sa manipulezi, calculezi asa cum vrei tu.
Gata, eu am terminat, fiecare poate judeca dupa propriile posibilitati.
Skip ads

  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
"dan56 faci orice sa fii in fata. ''calci pe oricine'' numai tu sa fii in fata..........ma intreb la ce esti dispus sa faci sa fii primul la bune si rele.
statisticile rca sa stie oricine :is facute sa faca bani de pe spatele tinerilor. mi-e sacarba de cei ce fac legi rele, si de cei ce le aproba
REALITATEA DOARE
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@Dan...mai fac un apel..detaseaza-te de grupa din care faci parte...nu spun ca batraneii sunt mai periculosi sau nu...spun numa raspicat ca raportul statistic la care ai facut referire nu poate fi folosit pentru a stabili gradul de periculozitate...nu eu am dat link...tu l-ai utilizat...hai sa te vad cat de obiectiv poti sa fi. Smile Intradevar, pot mai mult...tu poti ? Smile) Poti sa recunosti ca ai utilizat niste date in necunostinta de cauza? Smile
PS Sa inteleg ca nici ironia din antepenultimul meu post nu ai sesizat-o?
  • imprevizibil

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
tocmai 3 ore inainte am ajutat la extragerea masinii din santz, a unui batranel de peste 45 de ani
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:
...daca nu te-as cunoaste, te-as suspecta ca nu poti...

Asta era un compliment discret. Prea discret, se pare Sad

N-ai raspuns la intrebarile de mai jos:
Dan56 a scris:
1. De ce nu te-ai raportat la De (4477 accidente/82 mil), la italieni (4731 accidente/ 59 mil), etc.
2. De ce trebuie sa te raportezi la nr. km parcursi/segmente de varsta?
3. Te ajuta cu ceva, va fi mai mic numarul celor inmormantati?

Liviu, inca nu-i prea tarziu sa-nveti ca intr-o controversa, trebuie argumente.
Eu m-am detasat de grupa...mare, tu te poti detasa de gandirea cazona?
Din anii '80 am facut la statistici de m-apuca greata. Crede-ma ca modul de calcul din linkul ala e cel descris de mine. Dac-ar fi fost asa cum spui tu, ar fi fost exprimat prin nr. accidente/grupa de varsta/mia, suta de mii sau milionul de locuitori. Acolo sunt date certe, (nu estimari, nu procente, nu altceva): nr. total de accidente , repartizate pe grupe de varste si pe calitatea ("rolul") celui in cauza (sofer, pieton, pasager).
Eu chiar renunt, pentru ca pe tine poate te conving la o intalnire (sau nu), iar pe cei mai putin experimentati (sintagma folosita pentru a nu fi acuzat de...discriminare Wink ) nu ma mai deranjez s-o fac. Nu merita.
P.S. Ti-am ignorat deliberat ultimul post, nevrand sa intru-n flame.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa iti pun problema astfel. Se da un post de sofer...disponbibil pt incadrare cat B. Se prezinta 2 concurenti (X,Y)care sunt intrebati cate accidente au facut in anul precedent si cati km in acel an. X spune ca a facut 1 accident si 10000 km pe an. Y a facut 2 accidente si 30000 km pe an. Conform statisticii tale, X e mai putin periculos in trafic decat Y. Avand in vedere ca postul pus in concurs presupune parcurgerea a aprox 100 0000 km pe an....ghici cine a castigat concursul. QED...restul...ne combatem la intalnire.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mai Liviule, tu chiar nu pricepi! Asta-i demonstratie? Ce-are prefectura cu prefectura? Ce-ai demonstrat, inafara de dorinta neargumentata de a avea ultimul cuvant? Ai raspuns cumva la intrebarile alea 3?
Ti-am spus ca acolo e o statistica seaca, fara speculatii si intentii de recrutare. Daca vrei sa afli mai multe despre recrutare, iti pot impartasi cate ceva Rolling Eyes . Nu recrutare in M.Ap.N., recrutare in HR.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Seaca seaca..dar ai speculat-o in cu totul alt sens decat cel pt care a fost facuta...nu zic ca rezultatele nu ar putea fi adevarate si in ceea ce zici, dar exista posibilitatea sa nu fie. Statisitca se refera la niste parametri si tu vrei sa o impui pt cu totul alti parametri...asta incerc sa zic...si sa recunosti ca ai vrut sa speculezi sau ca ai omis acei parametri diferiti. Smile
Intrebarea mea si cele 3 ale tale nu au legatura cu discutia noastra la fel cum nici statistica la care faci referire nu are legatura cu comportamentul in trafic al tinerilor/batraneilor, cu astat mai mult cu cat colegii cu vechime pe forum nu se incadreaza in nici o statistica...teribilistii se plicitisesc p0e fou
mul nostru...mai e un forum axat in principal pe tuning..acolo ii vezi pe cei la care faci referire. Smile
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Are dreptate livcro, logica lui e buna daca vrem sa vedem din ce categorie de varsta fac parte conducatorii mai periculosi in trafic. Dan56, doar pentru ca numarul de accidente facute de cei tineri este mai mare asta nu inseamna ca sunt si mai periculosi la volan, ci doar ca sunt mai multi si conduc mai mult. Daca vorbim despre asta fara sa tinem cont de ce am zis anterior, atunci da este mai probabil sa fii omorat de un tanar. Dar subiectul e cu totul altul, ce soferi sunt mai periculosi, logica lui livcro e buna in cazul de fata.


Ultima modificare facuta de Mentos la Lun 27 Dec, 2010 9:36 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ce parere aveti de aceasta idee?
Sunt de acord ca ar trebui. 48%
Nu sunt de acord. 29%
Mi-e indiferent... 22%
85 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR