Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sal'tare tuturor. Astazi am desfacut motorul meu c20xe de pe calibra , deoarece aveam o bataie la primul piston de langa distributie. Am gasit cuzinetul cu ,,mustele'' rupte, acesta rotindu-se in biela. automat el nu s-a mai uns si s-a uzat si pe exterior. Am cumparat set de cuzineti de biela ks cota std, deoarece arborele era in cota 0 si nu are uzura. de curiozitate am desfacut si si pistoanele ca sa ma uit la starea segmentilor, deoarece ,masina nu mai tragea si scotea fum ca la nebuni. in capatul pistoanelor se observa un strat gros de ulei ars. Pe fiecare piston se observa uzat decat primul segment dinspre baie, cel care are un fel de arc in jumatate. Este posibil ca din cauza acestuia masina sa scoata fum si sa nu traga? atunci cand apas pe capatul pistonului el se inclina putin in camasa in fata-spate, iar pe fusta pistonului se observa uzura, aceasta in mod sigur s-a inclinat si a frecat pe bloc. din ce cauza freaca fusta pistonului pe bloc?
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ce descrii tu ar fi segmentul de ungere, dar cum ti-ai dat seama de uzura lui?

XE nu are camasi in cilindri.

Daca pistonul are jocul pe care il descrii inseamna ca e gata (uzura piston-bolt) si cel mai probabil si blocul (cilindrii) trebuie alezat la cota urmatoare de reparatie, fiind ovalizat.

Bafta!
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
azi am luat segmenti noi. intradevar segmentul de ungere este cam uzat. bolturile si pistoanele sunt ok. se observa mici sgarieturi pe bloc dar nu este extrem de grav.
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
gata! am montat segmentii si cuzinetii si am dat o cheie. merge ceas nu bate nimic si trage ok, dar in momentul cand am montat tachetii am vazut ca vre-o 2 erau moi. este normal?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR