Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Kay..deci se potrivesc sau nu macaralele de zafira A pe astra g hatckback?
Skip ads

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
NU se potrivesc imi pare rau
  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Kay a scris:Am terminat si eu montajul geamurilor electrice pe spate.
Am schimbat instalatiile din usile spate plus instalatia din usa sofer. Am avut nenorocul de a nu avea masina precablata asa ca am fost nevoit sa trag toate firele din mufa de la sofer pana la usile spate si pentru asta traiasca TIS-ul. Am avut un mic ajutor pentru ca am luat din dezmembrari toata instalatia din stalpul de la sofer cu tot cu mufa X1 pana in spate la usi.
Macaralele le-am prins in suruburi de 6 cu saiba grover si piulita cu autoblocare, sper sa tina Very Happy.


Salut!

Lamurete-ma si pe mine te rog. Vreau sa-mi pun geamuri electrice spate. Ghinionul meu e ca nu am masina precablata. Trebuie sa-i schimb toata instalatia pana la X1 ? sau trebuie sa mai trag ceva si la panoul de sigurante ? Apropos e de pe masina de Anglia Smile.

Multumesc.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
da exista legatura si cu panoul de sigurante dar eu le-am avut pana in X1 si am continuat de acolo spre usi, iti dai seama repede vezi daca ai contactele unde sa pui siguranta pentru geamuri electrice spate.
Nici eu nu am avut masina precablata si am avut nevoie de urmatoarele:
cablaj interior usi spate
cablaj interior usa sofer (daca e de aanglia trebuie schimbati cativa pini intre ei, la mine nu a fost nevoie)
cablaj stalp sofer( mufa in care se conecteaza instalatia din usa sofer) "doar" 5 fire, 1 fir comun la fiecare usa spate si cate 2 fire separat pe fiecare usa, bineinteles cu terminatie in mufele din stalpi unde se conecteaza mufele de la instalatia din usi. la usa din dreapta se ajunge dupa ce se inlatura scaunele si consola centrala urmarind firele din instalatia masinii.

Sa ai spor
Skip ads

  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Kay a scris:da exista legatura si cu panoul de sigurante dar eu le-am avut pana in X1 si am continuat de acolo spre usi, iti dai seama repede vezi daca ai contactele unde sa pui siguranta pentru geamuri electrice spate.
Nici eu nu am avut masina precablata si am avut nevoie de urmatoarele:
cablaj interior usi spate
cablaj interior usa sofer (daca e de aanglia trebuie schimbati cativa pini intre ei, la mine nu a fost nevoie)
cablaj stalp sofer( mufa in care se conecteaza instalatia din usa sofer) "doar" 5 fire, 1 fir comun la fiecare usa spate si cate 2 fire separat pe fiecare usa, bineinteles cu terminatie in mufele din stalpi unde se conecteaza mufele de la instalatia din usi. la usa din dreapta se ajunge dupa ce se inlatura scaunele si consola centrala urmarind firele din instalatia masinii.

Sa ai spor


La mine sunt cinci (5) fire la usile din spate, la cea de anglia sunt 10. Sa inteleg ca nu mai tre sa schimb instalatia ?

oftopic: am prins o "engleza" si fac update la ce pot la a mea. am inceput cu plafoniera Very Happy

multumesc si bafta.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
doar cinci fire pe langa cele deja existente la usa soferului.
celelalte 5fire care iti lipsesc la usile spate sunt asa /fiecare usa: alimentare +12V si masa macara, 2 fire buton/ actionare macara de la sofer, 1 fir(comun la ambele usi) riddicare geamuri la inchidere cu cheia.
  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Kay a scris:doar cinci fire pe langa cele deja existente la usa soferului.
celelalte 5fire care iti lipsesc la usile spate sunt asa /fiecare usa: alimentare +12V si masa macara, 2 fire buton/ actionare macara de la sofer, 1 fir(comun la ambele usi) riddicare geamuri la inchidere cu cheia.


Gata . M-am "prins". O sa o inlocuiesc toata. Sper ca macar pana la X1 sa am Rolling Eyes

Multumesc si bafta.
  • clau_lcf

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutari. Sunt in tratative pt a lua 2 macarale electrice spate de pe alt G. Masina mea e din 99, 2000 DTL, si se pare ca are instalatia electrica pe usile din spate pt macaralele electrice. Am si mufa pt buton, am si mufa pt motoras.
Totusi cand am montat macaralele electrice pe fata, nu aveam instalatia corespunzatoare in usa, norocul meu ca am cumparat macaralele cu tot cu firaraie.
Teoretic ar trebuii doar sa pun macaralele pe spate siguranta, si sa functioneze.
Va tin la curent.
Skip ads

  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut
sunt in stadiul de a achizitiona si eu macarale,cablaj,butoane pt spate astra g.am gasit ceva dar incomplet asa ca inca o sa caut pana gasesc ceea ce am nevoie pt a termina lucrarea.intrebarea mea este: daca la pozitia 17 din tabloul electric am loc pt siguranta inseamna ca masina mea este cablata pana la acea mufa X1?
imi poate atasa cineva o poza cu mufa X1, instalatia din stalpul soferului. multumesc mult
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut din nou.am desfacut astazi si am descoperit ca nu am mufa X1 la stalpul de la usa soferului dar la siguranta 17 am vazut ca am contacte.e posibil? ce pot face in situatia aceasta? trebuie sa caut instalatie la dezmembrari care sa vina din panoul de sigurante pana la mufa X1? sau mai bine zis care sunt pasii care trebuie sa fac ca sa pot sa montez geamurile electrice spate? multumesc mult si astept un ajutor din parte celor care deja si-ai ontat si cunosc situatia.
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am reusit sa intru si eu in posesia macaralelor spate,butoane,instalatiile din usile spate,instalatia din usa sofer si buton sofer pt comanda 4 geamuri.precizez ca sunt de la o masina de anglia.
am inceput prin a verifica daca am instalatia completa pana la usile spate si am in total 10 fire subtiri si 2 mari la ambele usi spate.
din schema electrica a geamurilor electrice am descoperit ca am toate firele necesare.
am incercat sa probez totul inainte de a monta sus totul si am avut o surpriza neplacuta.
am facut legatura la stalpul din usa am legat mufa la motorasul macaralei,am pus siguranta de 30A in pozitia 17 in tabloul de sigurante si nu functioneaza.
inchiderea centralizata functioneaza dar geamurile electrice spate nu.
ma poate sfatui si pe mine cineva ce sa fac
am uitat ceva pasi si ce mai trebuie sa verific?
multumesc mult
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pune si instalatia din usa sofer si butonul pentru 4geamuri pe mufa si fa proba atunci
Skip ads

  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara colegi forumisti.
Dupa o zi buna de munca am reusit sa imi montez si eu geamuri electrice spate la opelul meu astra g 2002 hatchback.
E ceva de munca, norocul meu a fost ca am avut instalatia trasa pana la stalpii din usi.
Partea mai lunga nu neaparat cea mai grea e la usa sofer,la instalatie mai exact. E nevoie sa scoti instalatia veche si pt asta trebuie sa demontezi o parte a macaralei electrice pt a o putea scoate deoarece exista un poliestiren ce nu da voie sa poti scoate mufa inchiderii centralizate, dar cu putina munca se rezolva.
Eu am achizitionat totul de pe o astra g de anglia de aceea instalatia din usa soferului are nevoie de mici,mari ajustari.
Eu am reusit sa fac modificarea doar pt a functiona inchiderea centralizata, mai ramane de modificat pinii pt oglinzile electrice si pt geamurile electrice fata acestea doua din urma fiind inversate.Adica cand comutatorul e pt a functiona pe stanga de fapt functioneaza dreapta si invers.
Tin sa multumesc lui Edwin pt sfatuirea la telefon si pt ajutorul cu TIS-ul. Multumesc mult Edwin, tre sa dau o bere sau ceva, raman dator.Multumesc si lui Kay pt sfaturile care mi le-a dat, au ajutat la intelegerea pasilor ce ii am de facut (probabil la un moment dat te-am stresat cu intrebarile si mesajele).
Mai trebuie sa rezolv problema gaurii de la fetele usilor spate gol ce a ramas de la maneta pt geamurile manuale.Trebuie sa gasesc ceva pt a le umple si a nu arata nici urat.
Asadar dupa o zi buna de munca opelul meu are in dotare si geamuri electrice spate functionale si nu pot fi decat bucuros.
O seara placuta tuturor.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu ai pentru ce, ti-am zis ca fara TIS nu e usor. Uita-te in exterior pe stalpii dintre usi in partea de jos; o sa vezi niste capacele rotunde de plastic si ghici unde le poti folosi Very Happy.
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
o sa ma uit...mersi mult de idee Cool
  • seth87

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai ce am achizitionat si eu instalatia completa pentru geamuri electrice spate,inca nu am apucat sa ma uit daca am firele trase pana la usile spate insa am observat ca am sigurante de 30 la pozitiile 17-20,voi care ati reusit sa le montati(app instalatia este de pe o "englezoaica")de ce nu faceti un topic cu poze,sfaturi si pasii care trebuiesc urmati,ma intereseaza in special cum trebuiesc inversati pini pentru cablajul de la sofer,geamuri,oglinzi si inchidere...
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
daca vrei te apuci de treaba cel mai bine faci rost de program tis , asa aici nu o sa spuna nimeni exact ce fire trebuiesc trase pt ca s-au mai spus in tutoriale si si-a facut omu masina varza ca a incurcat mufele intre ele .
  • trio13

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare !
Am luat si eu tot ce imi trebuie sa imi pun electrice pe spate , am pus cablaraia pe masina dar nu am reusit sa montez macaralele electrice deoarece nu am gasit gaurile pentru pop nituri ca am folie insonorizanta , ma ajuta si pe mine cineva cu o schema ?
Si inca ceva , am luat macaralele de la dezmembrari si cica le.a dar jos de pe o astra dar pe una din ele scrie zafira cu vopsea , aveti idee care sunt diferentele ? sau cum pot sa.mi dau seama daca sunt de astra ori zafira .
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@trio13 Vezi ca daca sunt de Zafira nu se potrivesc.
  • trio13

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Stiu ca nu se potrivesc dar cum imi dau seama de care sunt ? si unde sunt gaurile de la pop nituri pe usa ?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR