Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • oxigen_unu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni?.....
Skip ads

  • trio13

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca ai niste coduri scrise pe ele , bagale pe google si o sa iti spuna exact care e de stanga si care este pentru dreapta . Exemple de coduri ai in pagina anterioara intru-un post de-al meu , numai ca acelea sunt de zafira .
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare,se poate monta decat notorasul pt geamuri electrice pe macaraua deja existenta,adica sa pui motoras in locul manetei manuale.De ce intreb,verisorul meu are o astra g hb cu 4 geamuri el,numai ca a fost lovit din lateral stanga si mai mult ca sigur macaraua din usa spate s-a strambat(e dauna totala ) si ma gandeam ca poate pe stanga sa pot monta doar motorasul(daca o fi scapat intreg) pe macaraua mea.Pe dreapta nu e problema ca usa spate e intreaga.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Inca o intrebare,dupa montaj geamurile spate se vor ridica odata cu cele de pe fata la inchiderea din cheie,sau trebuie modul confort(cel de la picioarele pasager) pentru 4 geamuri electrice?
Vineri ma duc sa dezmembrez masina verisorului sa ii iau instalatia pentru geamuri electrice spate.
Ce teebuie sa. In vedere,ca sa iau tot?
Macarale/butoane/instalatie din usi spate,mufele de pe stalpi spate,instalatia usa sofer/buton 4 geamuri,mufa stalp sofer, instalatia intre usa fata si usile spate din mufa verde mare(probabil x1 se numeste)
A mea nu este cablata deloc,nu stiu daca in panoul cu sigurante are papuci pentru siguranta in ppzitia 17,
Nici pe fata nu am avut geamuri electrice si am pus,dar la un electrician,el a facut montajul.
Astept un raspuns pana vineri dimineata,Multumesc mult.
Skip ads

  • trio13

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Se vor ridica daca legi si firul rosu-galben catre modulul de inchidere . daca poti sa iei cablurile trecute deja prin mansonul de cauciuc care face legatura cu usa e si mai bine ca nu te chinui sa treci firele prin ele . Sa ai mare grija la usile pe spate ca au o boala sa se rupa firele de la inchis si deschis usa de multe ori . Prin mufa X1 iti trece doar firul de alimementare , daca ai pinul 75 in mufa x1 atunci ai si siguranta in panou .
In rest spor la treaba !
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am luat tot ce tine de geamurile electrice spate si aicea include ,instalatia usi spate sgt/dr,instalatie usa sofer,instalatia ce trece pe sub scaune de usa fata pana la usile spate,cu tot cu mufele din stalpi fata spate,la instalatia de sub scaune am luat intreci doar firele ce duc la usile spate ,firele ce duc in spate la hayon si cele ce duc in fata dreapta la usa si centralizata de inchidere sunt taiate.
in vara cand se mai incalzeste o sa trecem si la montaj ,as vrea sa il fac singur sa nu mai dau n milioane la un electrician ,mai ales ca piesele le-am luat de la varul meu ,adica gratis.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din tot manunchiul ala de fire o sa aleg doar firele ce imi trebuiesc mie si o sa le alatur instlatiei deja existente pe masina.
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Este bine de stiut pentru cei care mai cauta sa isi monteze singuri macarale electrice spate ca pentru astra g ,macaralele au codurile 90 521 877-stanga spate (sofer)si 90 521878-dreapta spate (pasager) .Atentie la demontare ,pentru nu a se rupe clema de glisare trebuie geamul coborat astfel incat sa poti glisa cu mana clema usor in lateral pe canalul de ghidare,dupa ce ai gaurit cele 5 nituri de fixare .Oricum se gasesc kituri de reparat,inlocuit daca ceva merge gresit sau daca angrenajele au uzura etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR