Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.
Am nevoie de ceva informatii pentru montare geamuri electrice si pe spate.
Este vorba despre un Astra G caravan care din fabrica are geamuri electrice doar pe fata.

Sa incep cu intrebarile Very Happy
In afara de macara+motoras+butoane, mai am nevoie si de altceva? instalatia electrica o fi prin usa? sau sa iau si instalatia de la dezmembrarari
Oare se potrivesc macaralele de pe Hatchback pe Caravan? geamul ramane cel pe care il am acum pe masina, (masina pe care am gasit instalatia cu 4 geamuri electrice e hatchback)
Daca nu se potrivesc se poate doar sa folosesc motorasul pe care sa il prind la macaraua manuala? (am vazut odata un topic pe tema asta la alta masina si stiu ca s-a putut, practic s-a prins motorasul in nituri in locul manivelei)

Daca reusesc cumva sa le montez, promit un tutorial


Multumesc


Regulament pentru " Cum sa... "
edit by StefanTolos

Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu intreb eu raspund Very Happy

Dupa ce am fost urecheat de moderatorul de serviciu (caruia acum ii multumesc Very Happy ) ca nu caut prin softurile pe care le am, mi-am facut curaj si am deschis EPC-ul (componentele mi se par asa de prost ordonate acolo incat cred ca daca erau puse la gramada tot le gaseam mai usor, sau poate asa am ramas eu cu ideea de cand am cautat ceva 2 ore si tot nu am gasit) si am aflat ca ansamblul motoras+macara este la fel pt Hatchback/Sedan/Caravan si Zafira A diferenta apare doar la Bertone.
O sa iau si instalatia electrica din usa, deoarece pana in stalp este completa.
Din pacate nu pot lua si panourile de la usile spate care sunt diferite, o sa vad cu ce dop astup gaura de acolo.

Recapitulam: ansamblu motoras+macara, fire din usi spate, butoane electrice spate +cele 4 de pe usa soferului

L.E. Am uitat sa pun poza


  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
exista astra g cu geamuri eletrice spate din fabrica? si eu am o astra g din 2002 si as fi interesat sa pun geamuri electrice spate.
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit sa montez geamuri electrice spate unui coleg de pe forum iar saptamana viitoare urmeaza masina colegului ionutvd
Necesar ar fi Macarale butoane si instalatii usi spate si usa sofer daca pot fi luate toate ar fi perfect
daca nu ar trebui macar mufele motoraselor si ale butoanelor
macaralele se prind in popnitruri cu un cleste special pt acestea
popniturile au dimensiunea 4mm grosime cu 25mm lungime
inainte de incepere operatiune trebuie neaparat chema de montaj din tis

Daca , cablajul in stalpi exista atunci este mai simplu se pun macaralele si instalatia electrica cumparata si cam atat
daca nu sunt trase operatiunea este mult mai grea pt ca firele de comanda de la sofer trebuie sa ajunga si la usa drapta spate iar acestea din fabrica trebuie sa treaca pe sub mocheta iar pentru a le trage pe acolo trebuiesc scaune fata date jos
voi reveni cu mai multe detalii in curand cand vor veni macaralele lui ionut
poate vom face si poze insa timpul ne cam preseaza
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nick_florin a scris:exista astra g cu geamuri eletrice spate din fabrica? si eu am o astra g din 2002 si as fi interesat sa pun geamuri electrice spate.

exista si de fabrica insa sunt mai rare sau chiar foarte rare personal detin 2 astre ambele cu 4 geamuri electrice
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ flores ... ca sa nu mai scoti scaunele (mufe, airbag si alte cele) ... nu merg trase firele pe sub capitonajul de la plafon ?
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:@ flores ... ca sa nu mai scoti scaunele (mufe, airbag si alte cele) ... nu merg trase firele pe sub capitonajul de la plafon ?

teoretic da practic sar putea sa ai mai mult de munca iar riscul este sa delipesti plafonul de prinderea de pe tabla nustiu cum este prins dragos cred ca stie mai binne cum e prinss am sa il intreb.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@flores_astra
multumesc pentru completari
Cand spui "chema de montaj din tis" la ce anume te referi? nitul l-am identificat in poza pusa de mine, este din pozitia 3; clema de montaj ce nr. are?
Popnituri din astea de dimensiuni mai mari am vazut in metro, sper sa gasesc, exact dimensiunea aia, apropo merg puse din astea normale de aluminiu? sau sa comand pe original? intreb deoarece din ce am vazut cele originale de pe masina din diverse locuri sunt facute dintr-un aliaj mult mai dur.
Clestele merge cel pt popnituri normale cu capete interschimbabile?
Am vazut si cum se prind in pozele puse de tine la: "Cum sa montam difuzoare fata pe usile din spate Astra G"
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Plafonul nu e lipit de tabla,e sustinut de chedere,parasolare +suportii lor,manerele de deasupra usilor,stalpii fatza,mijloc si spate.+traversa mica de plastic dintre stalpii spate.Deci demontezi mai mult,+riscul de a-l murdari/rupe,deoarece este facut dintr-o fibra de sticla foarte subtire,acoperita cu material textil.
Asa la scaune ai 2 suruburi/buc,+pragurile interioare de plastic,si mocheta se poate ridica cat sa intri cu totul acolo.
La macarale NU MERG nituri de AL,se reteaza in cateva zile,sau daca nu,prind joc mare foarte repede.Daca gasesti de otel,bine,daca nu,surub de 6 cu piulita,si asta e.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Azi am desfacut de pe masina donoare toate cele necesare. Intradevar niturile originale erau dintr-un aliaj dur (fier?) a durat ceva pana le-am gaurit, usa din dreapta se vedea ca a fost schimbata, niturile erau din aluminiu si de doua ori mai mari decat cele dupa stanga.
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
speram sa faci un tutorial cu montarea lor frumos cu poze si detalii....bafta si asteptam cu interes
  • bobi20

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut deoarece intentionez in viitorul apropiat sa-mi pun geamuri electrice pe spate am si eu o intrebare, geamurile dupa spate vor avea si ele impuls.
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sunt functionale la fel ca cele de pe fata
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am montat macaralele, pot spune ca e floare la ureche, a fost mai greu sa le dau jos Very Happy
Am schimbat instalatia electrica pe usile spate, la usa de la sofer nu am mai avut timp Very Happy deocamdata nu functioneaza banuiesc ca are legatura cu faptul ca nu e pusa instalatia electrica pentru 4 geamuri si pe fata (are buton pt acess copii, care permite sau nu sa se deschida geamurile dupa spate) sau mai nasol nu exista cablaj in stalpi, acum ma uit in TIS in caz ca nu exista sa vedem de unde trebuie tras.
Poate mai trebuie vreo siguranta pusa, inca nu am verificat tabloul de sigurante, dar vad ca sunt 3 sigurante pt geamuri electrice (15, 17, 20)
In cel mai rau caz trebuie sa mai dau o fuga pana la masina donoare sa verific sigurante/relee sau chiar sa le iau Smile

Astept un raspuns de la dl flores_astra daca mai trebuie adaugata vreo siguranta/releu

L.E. din ce imi dau seama mai trebuie o siguranta de 30A in f17 (nu am verificat daca la mine e lipsa dar am o poza de pe net unde e lipsa)
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mai trebuie o sigurant doar in 17 intradevar de 30 A
aseara au venit si macaralele lui ionut sa vedem ce timp liber avem zilele astea si le aruncam pe masina
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mare atentie la instalatia electrica pt usa de la sofer, daca o luati de pe masina de anglia:
-butonul din stanga va deschide geamul din dreapta si invers
-nu va functiona inchiderea centralizata pe usa de la sofer
Remedii:
Se scot TOTI pinii din mufa de la motorasul de inchidere si se inverseaza stanga dreapta, mi-am batut ceva capul, dar am gasit in TIS toate informatiile; ex: pin 7 ia locul pinului 2 iar "fostul" 2 devine 7
La mufa de la butonul de geamuri se face exact la fel.

Instalatia de pe masina donoare nu avea mufa si pentru senzorul de airbag din usa, asa ca a trebuit luata dupa cea veche.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am terminat si eu montajul geamurilor electrice pe spate.
Am schimbat instalatiile din usile spate plus instalatia din usa sofer. Am avut nenorocul de a nu avea masina precablata asa ca am fost nevoit sa trag toate firele din mufa de la sofer pana la usile spate si pentru asta traiasca TIS-ul. Am avut un mic ajutor pentru ca am luat din dezmembrari toata instalatia din stalpul de la sofer cu tot cu mufa X1 pana in spate la usi.
Macaralele le-am prins in suruburi de 6 cu saiba grover si piulita cu autoblocare, sper sa tina Very Happy.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu ti-au mai ramas cativa pini (cu vreo 10 cm de cablu) din mufa din stalpul de la sofer(nu din usa)?
Eu nu am luat si instalatia din interior, si acum trebuie sa fac procur cativa pini (nici nu prea mi-am dat interesul deoarece a fost destul de frig iarna asta si n-am avut chef sa stau sa deger pe langa masina)
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare rau dar nu mai am nimic. Eu am luat macaralele de prin noiembrie iar restul de instalatie acum cand am avut nevoie si le-am si montat. Tot ce mi-a ramas dupa montaj am vandut la prietenul care m-a ajutat doritor si el de geamuri electrice spate. Instalatia din interior m-a costat 50lei si a fost de pe o zafira.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
realcriss a scris:Eu intreb eu raspund Very Happy
.......
si am aflat ca ansamblul motoras+macara este la fel pt Hatchback/Sedan/Caravan si Zafira A diferenta apare doar la Bertone.
O sa iau si instalatia electrica din usa, deoarece pana in stalp este completa.
Din pacate nu pot lua si panourile de la usile spate care sunt diferite, o sa vad cu ce dop astup gaura de acolo.

acum am constatat o eroare in ce ai scris mai sus. Ansamblul motoras+ macara este la fel dar difera suportul pe care face cursa, probat de mine macaralele de Zafira sunt mai lungi cu 2-3cm decat cele de Astra G.
Ai rezolvat cu dopul din capitonajul de la usa? daca da ce ai folosit si daca nu da-mi de stire sa-ti atasez o poza cu ce sa cauti.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR