Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din motive de lene, citez de pe alt forum unde ai expus aceeasi problema.

La cate probleme au motoarele 1.0 , 1.2 ... ii doresc tot binele din lume , dar daca atat poate motorul...nu ai ce sa faci.


Tinand cont ca acel comentariu vine din partea unuia care are motorizare diesel, ma apuca rasul. Probabil omul nu e la curent cu problemele motoarelor de pe Corsa.
Daca e Z10XE, nu e Twinport. Repet, nu iti face griji cu privire la asta. Daca era cu totul alt motor sau avea cine stie ce inovatie, mai spuneam. Dar nu e cazul. Daca nu ai ABS pe ea, foarte greu il poti pune aftermarket (nu merita). Mergi la intalniri si discuta cu baietii. Au ce sa-ti spuna. Smile

Daca te intereseaza masinuta asta si vrei sa ai grija de ea, rasfoieste forumul asta si vei invata foarte multe lucruri despre ea. In special, categoriile Agila si Corsa, dat fiindca impart aceleasi motorizari.
Skip ads

  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dragi prieteni

Am ingorsat fontul ca sa se vada mai bine Razz . Astazi am terminat-o definitiv cu aceasta problema. In sfarsit am Cartea de Identitate a masinii cat si certificatul autenticitate
Motorul este XEP, norma de poluare este Euro 4.

Masina e OK, arata si merge bine.

Sunt fericit ca am scapat. Dracul nu e asa negru. masina nu e ceea ce speram eu sa fi luat, dar e buna. Concluzia mai multor oameni priceputi , inclusiv de la RAR.

Inainte de a cumpara o masina, cascati ochii bine. Nu va grabiti. Eu m-am grabit. Cum zicea cineva, nu exista masina SH nemanarita. Toate SH-urile au ceva ce "pute" si iei una buna, doar daca ai noroc cu carul.

Inca o data, multumesc celor care in locul afirmatiilor de genu "ce fraier esti, ti-ai tras o mare teapa" au preferat sa ma incurajeze si sa imi ofere sfaturi. Am procedat cum am fost sfatuit si in cele din urma am scapat ieftin.

Mai am de dat 200 de euro la taxa lui tariceanu si gata.

Acum, sincer ma gandesc sa n-o mai vand. Practic m-am atasat de ea... desi e a sotiei Very Happy


  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ma bucur sa aud asta ,acuma ca nu mai esti stresat am marea rugaminte sa-ti completezi corect profilul,multumesc anticipat. Citeste Regulamentul!
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ASAP :p
Skip ads

  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Intrebare. unde gasesc o carte service noua pt masina mea. Am sunat la GP si m-au bagat in boale. 50 de euro pt o carte service (adica acel caiet unde notezi reviziile masinii) O fi cu fir de aur...
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dar la ce iti trebuie?
  • duyca

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si pe mine m-ar interesa acea carte de service Very Happy
am avut un abtipild pe stalpul de la usa sofer... dar nu am fost atent cand am spalat masina si am dezlipit acel abtipild
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pstefan a scris:dar la ce iti trebuie?


sa am unde nota reviziile... Very Happy
Skip ads

  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cartea e buna cand masina e noua si ai garantie... in rest fa-ti un dosar cu facturile/devizele de la revizii si gata.

oricum parca vad ca o sa zici ca e prea scumpa revizia la dealer si o sa o faci in parcare... Smile
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sMESE a scris:cartea e buna cand masina e noua si ai garantie... in rest fa-ti un dosar cu facturile/devizele de la revizii si gata.


E o idee. cred ca asa am sa procedez. Facturile am sa le las in copie pt ca originalele le bag in contabilitate, imi fac copii si dupa devize si gata...


sMESE a scris:oricum parca vad ca o sa zici ca e prea scumpa revizia la dealer si o sa o faci in parcare... Smile


de ce zici asta?
  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la dealer revizia = x
la parcare (cu ulei si filtre "compatibile") poate ajunge pana la x/2 Smile


PS: masina e lauta pe firma?
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sMESE a scris:la dealer revizia = x
la parcare (cu ulei si filtre "compatibile") poate ajunge pana la x/2 Smile


prefer sa merg la Bossch car service. Ma stiu cu oamenii de-acolo, stiu ce mi-au facut pana acum la Logan asa ca nu ma uit la cateva sute de mii, economie pe manopera in fata blocului. In plus ar fi aiurea, pt ca pe strada mea, nu am vazut pe nimeni sa faca revizii in fata blocului Razz


sMESE a scris:PS: masina e lauta pe firma?


Am o masina pe firma mea (Loganul) si am sa rog pe cei de la service sa imi dea factura fara sa scrie OPEL pe ea Very Happy
Skip ads

  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez. Despre masina asta vorbim de 5 zile

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E frumusica. Merita pastrata, daca e in mintile ei. Chit ca au facut aia manevra cu anul de fabricatie.
S-o conduci sanatos si fara incidente.
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:. Chit ca au facut aia manevra cu anul de fabricatie.


Pana la urma e 2006. Asa scrie pe cartea de identitate si VIN e tot pt 2006. Are XEP si TWINPORT. Ii lipseste o mica bucata la ABS. Trebuie sa vad cu Dan ce se poate pune acolo.

In rest:

comenzi pe volan
volan piele
oglinzi, geamuri si faruri electrice
AC
80% ABS Razz
si cam atat...

mihai_39 a scris:.S-o conduci sanatos si fara incidente.


Multumesc asemenea Very Happy
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pe viitor, cand mai iei o masina cu ABS, cand o incerci, pune si o frana brusca si vezi dinainte de a o cumpara daca merge ABS-ul. Sa ai bafta de masina.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Masina nu are XEP si TWINPORT, e cu motor Z10XE deci lipsa cu desavirsire. Mica bucata lipsa de la ABS e calculatorul si pompa, de fapt calculatorul e chiar pe pompa. Problema 2 e lipsa cablajului, abia dupa ce se desface cite ceva se poate cauta daca mai exista pe undeva ascunsa mufa desi nu cred asta, cablajul fiind inlocuit de pe un Z10XE fara ABS.
Motorul chiar daca este 2002 posibil 2003 inmatriculat e in stare foarte buna, nu papa ulei si distributia e ok, foarte posibil sa provina din GB dupa "sare" sau nordul DE. In afara de baterie, bujii, antigel si diverse curatari nu are nimic de facut la el, normal si inpectie filtre ca geambasii nu le schimba.
In rest va mai tine el la curent.
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Masina nu are XEP si TWINPORT, e cu motor Z10XE deci lipsa cu desavirsire.


Salut

Nu stiam ce e TWINPORT pana nu ai zis de chestia ca o parte din gazele esapate sunt reintroduse in combustie iar la masina mea era undeva la 3% parca si ziceai ca e ff putin, fiind parte a noii norme antipoluare. De aici am dedus ca are TWINPORT. Sper sa nu ma fi inselat, oricum e prima data cand aud de asa ceva, deci nu sunt ff familiarizat cu termenii. Legat de XEP, eu am citit ce o scris RAR-ul pe cartea de identitate. Nu am dat spaga, nu ma stiam cu nimeni pe-acolo, nu mi-au facut nicio favoare (din contra erau putini supratai ca vin asa des), pur si simplu au luat fiecare componenta a motorului, pe parcursul a 3 zile si au pozat-o au notat codurile si le-au trimis la Bucuresti. Bucurestiul a decis ca e XEP.

alexandrudicu a scris:Pe viitor, cand mai iei o masina cu ABS, cand o incerci, pune si o frana brusca si vezi dinainte de a o cumpara daca merge ABS-ul. Sa ai bafta de masina.


Ai dreptate. oricum, e clar ca m-am grabit. Se pare ca graba nu a lasat urmari mari, dar putea sa fie cu consecinte nasoale.

Ideea e ca plecasem spre ardeal sa vad 5 masini si m-am oprit ca blegul la prima.... Nu stiu ce-o fost in capul meu atunci, desi plecasem de-acasa sa iau o masina de la Cluj care mi se paruse mai ochioasa desi avea peste 100K km...

Data viitoare o sa casc ochii mai bine.


Ultima modificare facuta de Dante78 la Sam 08 Aug, 2009 11:19 am, modificat de 2 ori in total
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dante78 a scris:
pmi23 a scris:- Orice masina SH


...oare am facut o alegere buna?


Mi-a placut raspunsul tau.

Acum singura mea grija e ca motorul sa nu ma lase cand mi-e lumea mai draga, avand in vedere ca NU stiu nimic despre cat de vechi e. Masina a fost lovita pe partea stanga, chituita revopsita si vanduta. Doar caroseria e din 2006. Motorul e (in cel mai fericit caz) din 2003 si cine stie cate mii de KM are...

masina se comporta impecabil la drum, dar am o grija despre cat timp va rezista motorul...

Blana de la capota nu o mai am, doar piciorusele ce o tineau. o sa o iau de la un centru de dezmembrari

stai lejer nu te lasa motorul..eu am motor de 17ani si are la km de..........a inconjurat globu:) .... a fost schimbat asta e..nu trebuie sa fi asa de panicat.....bafta
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
gata.. Azi am inmatriculat-o.

costuri:

4000 euro masina
795 RON taxa de poluare
345 ron la RAR
30 ron certificatul
52 ron la primarie
14 ron formular fisa de inmatriculare
85 ron numerele
150 ron asigurarea

TOTAL EURO: 4000 EURO
TOTAL RON: 1471 (350 euro)

TOTAL EURO masina: 4350 EURO

Nu am pus drumul pana la Odorhei, mancarea mea pe drum Razz, insotitoarea de bord Very Happy , nervii de la RAR, combustibilul pt 4 zile de naveta Nicolina 2 Iasi - > RAR

Ionut
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Am luat (din nou) teapã?
Da 66%
Nu 33%
104 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR