Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In autodata pt. anul 2004 motoarele sunt Z10XE sau Z12XE.
In actele masinii ce serie/tip de motor este trecut? Daca este trecut cel pe care il ai pe masina nu faci nici o omologare.Se trece ce se gaseste .
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In 2004 a aparut facelift-ul, cu motoarele XEP. Intre Z10XE si Z10XEP nu sunt diferente mari, te impacientezi degeaba. Mai degraba iti faci griji DE CE a fost schimbat acel motor. Vezi ce am scris inainte.

Pacalit ai fost, dar s-ar putea ca masina sa fie buna. Poate o fi avut probleme grave la motor si a fost schimbat cu totul, ca era mai ieftin decat reparatia. Caz in care, nu e asa groasa precum crezi. Daca, in schimb, masina a fost dauna totala si a fost facuta din bucati, da, e nasol.

Altadata sa deschizi ochii. Multi se uita la rahaturi de zgarieturi, vopsea, incep sa strige daca a fost atinsa bara, aripa, dar nu dau importanta aspectelor astora, mult mai importante. Sunt masini vechi de cativa ani cu vopsea ireprosabila. Asa ceva nu e posibil, decat daca nu s-a mers cu ea si a clocit intr-un garaj (nici asta nu-i bine). Insa ia ochii credulilor.
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am fost la rar si mi-au zis ca daca "noul" nu e omologabil am pus-o. Cand am luat-o i-am facut un test la noxe si erau ok. Sper sa nu ma respinga, ca trebe sa arunc masina la remat
  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am votat gresit.

Am vrut sa dau DA.

Deci scor +1 la Da si -1 la Nu.

[nu pun aici scorurile ca poate nu au votat toti si nu vreau sa stric statistica.]
Skip ads

  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Acum pe bune.. Maine ma duc la rar, ala o sa vada ca e alt motor in masina. Nu o sa-mi ceara hartii pt noul motor?
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
gcom61 a scris:In autodata pt. anul 2004 motoarele sunt Z10XE sau Z12XE.
In actele masinii ce serie/tip de motor este trecut? Daca este trecut cel pe care il ai pe masina nu faci nici o omologare.Se trece ce se gaseste .


in acte (mi-a zis sMESE) ca ar fi z10xep iar eu sub capota am z10xe. In brif nu vad nicaieri codul de motor
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu tare ma tem ca cineva a grefat numai seriile de pe o masina din 2006 cu dauna totala pe una din 2002-2003. Te intelegem ca esti disperat , dar sincer ti-ai facut-o cu mana ta. De obicei cand se cumpara masina e bine sa mergi la un service mai de doamne ajuta sau cu cineva care se pricepe la masini si pana nu esti sigur ca ceea ce cumperi este ceea ce scrie in acte nu faci tranzactia. Tie nu ti-a dat de banuit suma de 4000 euro pt o masina din 2006 - trecuta prin atatea maini?
Din cate stiu, Dan este plecat in concediu, dar poti sa vii sambata la Palat (sau in spate la primarie- dupa caz) sa dam si noi un ochi.
Acu sa stii ca si Z10xe tot euro 4 este asa ca noxele ar trebui sa iasa. Pune si tu o poza cu teava de esapament sa ne lamurim asupra noxelor si asupra motorului. un motor de 50000 km(ceea ce nu cred ca e) ar trebui sa aiba teava impecabila, iar ca si zgomot nici nu ar trebui sa se auda. Totodata ZEP-urile au in zona injectoarelor o "blana" antifonica pentru a reduce si mai mult nivelul de zgomot.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Da e posibil sa fi fost botita fata si sa fie schimbat motorul..dar nu e chiar asa de important daca nu calca pe 4 urme e ok si nu are alte probleme!Bine ca e euro 4...restul le vezi pe urma sa treci de RAR..si nu uita ca e a ta acum...si nu cred ca ai castiga mult daca ai fi corecty cu urmatorul posibil client..deci pastreazi masina si bun venit in club:D
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dante, Z10XE este omologat pe Corsa. Tot Euro4 este si asta.
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:Dante, Z10XE este omologat pe Corsa. Tot Euro4 este si asta.


am inteles ca astia daca nu au trecut in acte codul de motor, nu-si bat capul sa vada daca e schimbat sau nu. ce gasesc aia trec in acte si gata...
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris: Pune si tu o poza cu teava de esapament sa ne lamurim asupra noxelor si asupra motorului. un motor de 50000 km(ceea ce nu cred ca e) ar trebui sa aiba teava impecabila, iar ca si zgomot nici nu ar trebui sa se auda. To


masina arata pe dedesupt ff bine. Impecabil. teava de esapament e ca noua. arata mai nasol loganul meu pe dedesupt decat corsa asta. am fost la service cand am luat-o dar fiind din odorhei.. iti dai seama...

cheile de contact sunt OK. prima cheie e usor uzata. a doua e nou nouta... interiorul e super. zici ca-i noua...
  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
gcom61 a scris:In autodata pt. anul 2004 motoarele sunt Z10XE sau Z12XE.
In actele masinii ce serie/tip de motor este trecut? Daca este trecut cel pe care il ai pe masina nu faci nici o omologare.Se trece ce se gaseste .


in acte nu e trecut nimic despre codul motorului...
Skip ads

  • Dante78

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Azi la rar: motorul e altil, trebuie re-omologat, costa 12 mil. Sper sa se mentina norma de poluare pt 125g CO2 sa nu platesc msi mult la taxa de polutie.

Cred ca rezultatul votului e clar, am luat o mare teapa. Sunt pe mobil acum, dupa ce termin cu datul banilor am sa va spun si ce am invatat din aceasta treaba. Desteptii invata din greselile altora si prostii din greselile lor....
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Dante78 a scris:Mare teapa. Sa vad daca reusesc sa o vand

Nu prea inteleg de ce ai mai facut topicul, reiese din primul mesaj ca esti nemultumit si consideri ca ti-ai luat teapa.
E mai interesant ca dupa ce ai dat verdictul: Mare teapa; te gandesti sa-i faci o "bucurie" altcuiva. Twisted Evil
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sa vinzi o epava e ceva normal in tara asta, problema e ca o sa o puna la vanzare pe forum azi maine. Rolling Eyes
LE: daca ii faci omologarea si o inmatriculezi te scap eu de ea cu 3000 eur. Very Happy
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
elegance a scris:[...] o sa o puna la vanzare pe forum azi maine. Rolling Eyes

Cam greu, dupa ce a facut topicul asta cu marea teapa. Trebuia sa astepte sa o vanda, facea noul proprietar si el putea sa-i dea materialul. Laughing
On topic: eu am votat nu la "teapa". De exemplu eu am dat vreo 3000euro pe un astra f, am bagat inca pe atat in masina si inca bag, cu toate astea nu fac poll-uri cu teapa.
  • sMESE

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
poate tu stiai ce cumperi... dar dante nu vroia sa ia o masina din bucati si sa bage inca pe atat in ea... Smile
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
poate e ceva ce imi scapa dar eu cand am facut autentificarea si noxele pentru prima inmatriculare erau masini care nu aveau serie pe motor si nu aveau nici o problema.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris: erau masini care nu aveau serie pe motor si nu aveau nici o problema.


exact.. dar era acelasi tip de motor... nu altu !
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
corect dar de unde stiu cei de la rar ca e XE in loc de XEP ?
Sper sa se se rezolve si sa te bucuri de masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Am luat (din nou) teapã?
Da 66%
Nu 33%
104 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR