Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ma refeream doar daca este geamul original al masinii.Verifica la tine sa vezi ca o sa corespunda cu anul de fabricatie.Eu am verificat la mai multe tipuri de masina si se pare ca corespunde.
Skip ads

  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Masinuța este prezentatã aici, iar pãțania cu cealaltã aici.

Ce rugãminte am la voi? Un vot la poll și, o pãrere despre starea actualã, și un sfat în legãturã cu ce aș putea face în privința problemelor observate.

Ce am reușit sã observ eu pânã acum:
- pare vopsitã în grabã, pentru vânzare;
- centura de siguranțã de la șofer nu prea stã închisã;
- frâna de mânã nu ține prea bine (se poate sã fie din cauzã cã este cablul nou?);
- indicatorul pentru temperaturã nu funcționeazã;
- trapa are probleme (se închide de tot doar cu un șurub improvizat)
- parbrizul fisurat
- ștergãtoarele nu funcționeazã cum trebuie pe prima poziție (nu revin la loc)

În rest, las imaginile sã vorbeascã Smile


  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sfat:Vindeo,repede...
Idei:ai bani,iti place,o faci..vezi cum iese o pastrezi daca-ti place sau o vinzi..dar sa nu iesi in pierdere..cel mai rau sa scoti cat ai bagat..cu tot cu pretul de achizitie..
Iti trebuie ceva luni de vara sa incepi cu caroseria ..asta daca te hotarasti,sa o pastrezi si sa o faci ptr tine..chiar daca vei baga o carutza de bani..ar fi super sa cauti o masina donatoare..cu nr de Italia,Anglia...
Mult succes!Nu tre sa fii suparat..toate au un inceput..si toti au luat hapca macar o data:P
  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Bine zici sa o vanda , eu nu m-as simti sigur intr-o asemnea masina ...
Na poti sa faci o reparatie capitala dar te va ajunge undeva la 500-1000 euro. Numai un vopsit profesionist "cuptor " te ajunge la 500 euro sa numai zicem de piese de schimbat.
Eu as vota pentru casat , dar nu e optiunea in poll Smile.

Da nu ai zis cat ai dat pe masina ?
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sunt curios cat ai dat pe ea. ITP pana cand mai ai la ea?
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:Sunt curios cat ai dat pe ea. ITP pana cand mai ai la ea?


Îmi cer scuze, am uitat sã menționez. Preț: 1400 EUR, ITP: septembrie 2012.

Am actualizat și topic-ul principal.
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai ceva rugina... asa ca masina arata frumos..dar pacat de rugina... Sad .. daca ai bani fa-oo dar nu cred ca merita...
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Parerea mea este ca masina a stat ft mult timp(ceva ani) pe bara pe undeva,se vede ca nu a fost folosita.Deci ideea este ca degeaba are km putini(daca are putini)daca nu a fost folosita si ajunge asa.Mai bine km mai multi,dar piese schimbate noi de-a lungul timpului si rulate.Problemele de ordin tehnic se rezolva cu timpul si cele pe partea de tinichigerie,doar ca acestea din urma costa mult mai mult.Am vazut masini mai vechi care stau mult mai bine pe partea de tinichigerie,dar au fost folosite zilnic.Ai ceva de munca cu ea,nu este imposibil,dar trebuie sa ai rabdare.Verifica bine si furtunele de frana si mai ales cele de benzina,probabil sunt si ele destul de imbatranite si iti pot afecta siguranta.Bafta in continuare !
Skip ads

  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@mariocove are 262 000 km, deci umblatã este, dar nu și întreținutã...

În rest, vã mulțumesc tuturor pentru opiniile sincere și aștept în continuare sfaturi și pãreri.

În principiu doresc sã pãstrez mașina, chiar daca înseamnã sã investesc mai mult în ea decât dacã aș lua alta în stare mai bunã, însã nu înțeleg încã în totalitate ce probleme prezintã. Abia atunci o sã pot sã iau o decizie definitivã. De aceea sunt curios dacã mai observați ceva ce ar fi bine de știut (@mariocove mulțumesc din nou pentru sfatul cu furtunele)
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ai timp aproape 2 ani sa o folosesti asa si intre timp sa te gandesti daca merita sa o faci pentru tine sau nu. Poate la banii care trebuie bagati in ea ca sa fie ok poti sa iti iei alta din 98, 99 care nu ar trebui sa aiba rugina. Din cate stiu cele din 98 au deja tabla galvanizata.
  • aladin79

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
iar cumperi masina pe baza impulsului de moment ?
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut , am citit ambele "povesti". daca imi permiti , un sfat : NU te mai du singur sa-ti cumperi masina !
eu zic s-o vinzi pe asta iar pe cealalta s-o bagi la dezmembrat. cu banii stransi iti poti cumpara o masina care e ok atat din punct de vedere estetic cat si tehnic.
Skip ads

  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
In primul rand bine ai venit pe forum. Dap, ai cam luat tzeapa....acuma nu prea inteleg ce te determina sa faci din achizitia unei masini, o decizie nefundamentata, dar asta nu e treaba mea.

1. Nu cred ca mai scoti banii pe ea. Eventual daca o vinzi bucata cu bucata, dar asta cere timp si nu este neaparat o garantie ca vei reusi.
2. ITP-ul pana in 2012 iti ofera timp suficient ca sa o aduci intr-o stare de functionare astfel incat o tura cu ea sa nu fie doar de dragul adrenalinei.
3. Noi, cei din clubul local clubopel te asteptam la intalnirile bilunare...vino cu ea, vedem ce sfaturi reusim sa-ti dam "on sight", si cred ca daca ai rabdare si ceva bani, o poti aduce intr-o stare buna pana la anul pe vremea asta.
4. Evident, totul depinde de tine.
Topiul local este aici https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1120
Pentru a confirma prezenta la intalniri https://www.clubopel.com/mee...d=245&start=0

Nu dispera, considera ca e o provocare.

Sfat: daca pana la sfarsitul anului nu o poti vinde ca sa recuperezi macar 90 % din cat ai dat pe ea, de la anul ia lucrurile in serios, etapizeaza ceea ce este de facut in functie de importanta si da-i bice.
Deocamdata te asteptam la intalnire


Ultima modificare facuta de Neouber la Dum 21 Nov, 2010 6:43 pm, modificat de 2 ori in total
  • godfather33

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Daca te hotarasti totusi sa o pastrezi, am un set de amortizoare spate pentru corsa B. Sunt noi noute, si originale. PM daca te intereseaza si iti dau mai multe detalii.
  • marian.1001

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nu te supara......dar esti un magnet pt samsari!
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:Ai timp aproape 2 ani sa o folosesti asa si intre timp sa te gandesti daca merita sa o faci pentru tine sau nu. Poate la banii care trebuie bagati in ea ca sa fie ok poti sa iti iei alta din 98, 99 care nu ar trebui sa aiba rugina. Din cate stiu cele din 98 au deja tabla galvanizata.

Numai dupa 2001se galvanzea la opel.Deci corsa b galvanizat nu exista.
Din pacate masina arata ft urat.Eu in locul tau nu stiu ce as face...sa-l vinzi..numai cu mare noroc,deci sa schimbi la ea numai ce e strict necesar,pana are itp circuli cu ea,nu investesti...te pui pe economie si intr-un an bun il schimbi..sau cine stie ce o sa fie la anu cu inmatricularile....
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca-i mai mare ca prima teapa , la bani astia in bulgaria, veneai acasa cu un astra f impecabil , sau un vectra a.Nu te deplasa prea departe de casa cu ea , posibil sa ai mult de mers pe jos.Nu vreau sa fiu raucacios , dar acum inteleg de ce e bine sa fii samsar.Cand ai cumparat nu ai vazut toate defectele astea? Doar intreb ... Ce ti-a luat ochi la masina asta de ai scos din buzunar app. 50 de milioane ? Si ca tot cereai sfat .. Cauta una neinscrisa , (recarosare-nu stiu exact cum se numeste) , dezmembreaz-o p-asta , vezi ce mai poti vinde din ea si ai terminat povestea!
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
zici ca a stat in saramura masina asta, ori a fost masina de Olanda-climat umed-sarat, ori a fost masina de Romania-Constanta , pare "putreda" zic asta pentru ca eu rugina pe motor -suruburi nu am vazut pana acum .

Am votat cu "teapa"
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Prietene , dar tu nu ai fost atent cand ai cumparat-o la rugina de peste tot ? Nu prea ar face banii , dar nu fi suparat ca se rezolva Wink !
Problema e rugina de peste tot , se poate face in schimb cu ceva munca la ea . Dar de preferat este sa o vopsesti si antifonezi dupa care sa o dai frumusel ,iar daca nu te induri ,nu te mai grabi si la reparat cum ai facut si la cumparat !

Intai documenteaza-te ce si cum si apoi incepi sa schimbi sau sa o vopsesti(vezi cum gasesti pe cineva la tine acolo sa o faca calumea si cat mai ieftin) ! Nu trebuie sa dai 1000 euro la vopsit spre exemplu(da-l in mama lui de cuptor ca nu e limuzina sa o vopsesti acolo) . Se poate vopsi si fara cuptor la un pret mult mai bun ,chiar si cu 5-10mil Wink . Din experienta,daca masina nu e ruginita sub vopsea, o masina din 93 a tinut 3 ani(inca rezista) fara sa iasa macar o boaba de rugina prin vopsea si arata de parca ieri am vopsit-o (masina nu a fost miscata din curte si a stat numai afara ).
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Observ ca tu nu mai postezi nimik. Ce decizie ai luat?
Noii,cei din clubopel valcea te asteptam.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Am luat (din nou) teapã?
Da 66%
Nu 33%
104 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR