Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu poti cauta pe google earth sa vedem mai de sus exact cum arata ?
Skip ads

  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca mai degraba la nivel de strada se gaseste pe norc
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da, buna treaba cu norc. Asta e, 300 de Fuchs.
Dupa cum vedeti, pe harta nu este desenata si partea de parcare.


  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Acum ca am vazut pozele, parerea mea ca nu ar fi trebuit sa puna semnul cu cedeaza si faceau drum cu prioritate catre stanga.
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@lotg & @gojira : dragi colegi tot ce pot sa va spun este ca regulile sunt facute sa fie respectate , nu comentate Rolling Eyes . Fara suparare
Intr-adevar, ciudata semnalizarea intersectiei ... dar la cate am vazut, cu greu ma mai mira asa ceva Laughing
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@babuliu - de acord cu tine, insa in destule cazuri, tot "mica intelegere" este singura regula care functioneaza.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am sa fac o mica precizare: semnul cedeaza trecerea si stop sunt egale si la intalnirea lor se aplica aceleasi reguli de prioritate fara exceptie fata de semnul intalnit(stop sau cedeaza trecerea), singura dif intre ele consta in faptul ca la semnul stop trebuie sa te opresti si sa te asiguri pe cand la cedeaza trecerea asigurarea se poate face din mers, se amplaseaza de obicei unde confera vizibilitate de asigurare din mers.

In opinia mea situatia sta cam asa:
Acolo este amenajata o parcare semnalizata si marcata corespunzator, deci primul care va trece si care are prioritate e auto portocaliu, apoi cel verde si cel albastru, nu au nici o obligatie intre ele daca nu schimb direstia de mers, daca da, se aplica regula prioritatii de dreapta, iar auto rosu e cel care iese din parcare si trebuie sa se asigure si sa dea prioritate tuturor vehiculelor ce circula in intersectia de fata.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Dragi colegi, acest topic a fost deschis pentru nedumeriri rutiere, iar noi ne-am blocat de doua pagini la o singura intersectie. Dati drumul la urmatoarea, pentru ca abia astept sa o respect, scuze, sa o comentez.
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu dupa ce am dat examenul pentru permis nu am mai stat sa rezolv dileme din astea. Daca intalnesti o intersectie mai complicata te opresti si belesti ochii ca degeaba ai tu prioritate si vine unu si te face praf.

Plus ca daca scapi ai toate sansele ca nenea politaiu sa aiba alta parere decat tine cu privire la cine are prioritate.

Off topic situatia e buna de transformat in intrebare pentru examenul de la scoala de soferi.
  • solexxro

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Interesanta chestie !
Situatia este urmatoarea :
1) "Stop" si "cedeaza" sint indicatoare de acelasi rang (indicatoare de pierdere a prioritatii) deci indiferent cum se intersecteaza traiectoriile celor doi (verde si albastru) se aplica regula prioritatii de dreapta. Clar !
2) si 3)
Situatia a) parcarea aia e un sector de drum cu marcaje pentru parcare pe margine si ROSU are prioritate fata de VERDE si ALBASTRU iar fata de PORTOCALIU se aplica regula prioritatii de dreapta. Tot clar !
Situatia b) parcarea aia e parcare dedicata si se aplica regula cu iesirea din parcari, curti, ... Sau... ROSU e participant la trafic si intra intr-o intersectie dirijata si se aplica regulile dintr-o intersectie dirijata ? M-ai facut curios. Intreb la Rutiera si revin cu raspunsul lor.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR