Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
invest20042001 a scris:gabi, da-te jos de-acolo,

IETE-TE LA EL UNDE S-A COCOTZAT..........

Obositor urcatul pina acolo dar s-a meritat din plin.Peisajul este mirific!
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa-ti fie de bine Gabi! Cum a tras masina? Urmeaza si Transalpina, da?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Sa-ti fie de bine Gabi! Cum a tras masina? Urmeaza si Transalpina, da?

Multumesc Frumos!
Am cuvinte numai de lauda la adresa masinii , a mers foarte bine si sunt foarte multumit, sa dea Dumnezeu sa ne mearga la toti masinile !
Despre Transfagarasan -mi a placut tare mult , un traseu minunat cu peisaje superbe
Da, am zis ca daca vom fi sanatosi la anul vom face Transalpina si Cheile Bicazului.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere Transfagarasanul este unic , se merita sa stai macar o noapte la cabanele din jurul lacului chiar daca pretul este cam piperat iar ziua sa urci pe munte iar daca ai nororcul ca seara sa dea si o ploaie , multumirea va fi deplina , Victor stie ca am apucat astfel de evenimente .
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ca un reminder, daca mai era nevoie... ca sa evitati Transfagarasanul in weekend.
Coloana la Balea cascada: 3km, la Balea-lac 5km. Sus manele, seminte, slapi, claxoane, marlanie...

(Eu am urcat cu bike-ul, n-aveam treaba Cool)
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am fost weekendul asta,am innebunit acolo la urcare la balea-lac.Nici nu am mai oprit la Balea-lac de frica sa nu trebuiasca sa stau iar la coada in coloana.

Am sa postez la topicul masinii mele,mica de ea a indurat multe in astea trei zile am solicitat-o maxim,mai ales ca am ceva probleme cu ambreiajul si cu o rola ceva pe la accesorii.
  • HeaDsHoTT

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2011

  • Mesaj Privat
ce spuneti de asta ?

  • radumihalache

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

M-am intros si eu aseara de pe Transfagarasan unde am stat in coada pentru a putea ajunge la Balea Lac unde era plin de cocalari ce mancau seminte si ascultau manele Smile.
Drumul spre Curtea de Arges este foarte prost de la Piscul Negru pana la Vidraru.
Chiar si cu aceste lucruri intalnite merita sa faci Transfagarasanul odata pe an Wink
Skip ads

  • robbygh

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Va salut,
am trecut si eu peste week-end prin transfagarasan. Cum au spus si colegii putin mai sus, am ramas dezgustat de ce se petrecea pe munte. Am urcat dinspre arges, totul a inceput cu ploaie, drum spart, a continuat cu un popas la un restaturant unde nu aveau nici un fel de ciorba, apoi coada de nu stiu cati km pana la balea. Aici...multa marlanie (unii stateau de faceau poze, faceau gratar si multe altele apoi vroiau sa fie primii si depaseau coloana pe contrasens), nervi, motor incins, unul in fata mea ce nu reusea sa faca o plecare de pe loc, am zis ca da peste mine de cateva ori, am crezut imitial ca i-a cedat ambreiajul, dar el nu stia ca trebuia bagat in viteza, si cum s-a treminat nebunia nici nu am mai oprit. E pentru a treia oara in ultimii 4 ani cand merg pe transfagarasan, dar pentru ceva vreme nu imi mai trebuie.
Am ramas cu un gust amar dupa ultima vizita si deloc impresionat.
Aaa, eram sa uit: am sunat la 112 in timp ce stateam ca un om civilizat in coloana si unii depaseau ca nesimtitii si ce sa auzi: toate echipajele sunt la fata locului, au fost mai multe persoane ce s-au plans de situatia de pe traseu, si ca ei se straduie sa descongestioneze traficul. Acu...sa ma ierte Doamne Domane, dar in afara de 2 mcv-uri care asteptau pe partea spre Sibiu sa dea amenzi, si vreo 2-3 jandarmi montani care mancau seminte si priveau cum altii innebunesc, nu am vazut nimic. Poate asta inseamna fluidizare si eu nu stiu. Mai apoi sunt sunat de unul dintre jandarmi si imi zice ca nu am sunat unde trebuie, ca eu am sunt la Arges, si traseul apartine de Sibiu...ca sa vezi explicatie, de parca eu cand sun la nr de urgenta stiu cine preia apelul, si ca el nu manca seminte si cand ii cer sa-mi spuna cum se numeste pentru ca el stia numele meu si imi inchide. Din pacate asta e tara in care traim si uneori cred ca ne meritam soarta.
Scuze pentru lungimea postului.
Numai bine
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
e bine sa mergeti in cursul saptmanii daca vreti sa fie liber si fara alte specimene de coca'
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sustin indemnul colegului Drogas.
In weekend mergi doar daca vrei sa omori masina.
Ca la noi romanii sunt ca oile.Ce face unul face si celalalt.
Ma uitam si aseara pe autostrada.Ca se pare ca lumea a uitat de drumul vechi care a fost foarte liber.Si cred ca ajungeai mai repede pe el decat pe Autostrada.
Drept exemplu uitati cum arata Live Transfagarasanul: Web Cam Transfagarasan
  • robbygh

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Foarte adevarat ce spuneti voi, in cursul saptamanii nu e atat de aglomerat si te poti bucura de frumusetea locului, dar vedeti voi...cum am avut noi liber sa putem merge asa a avut toata lumea. Oricum, a fost invatatura de minte si de retinut pe viitor.
Numai bine!
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu am invatat deja ca in zilele libere tot romanul se duce la munte/mare si programez excursiile pe cat posibil in zilele lucratoare.
De ex. ieri cum a fost zi de sarbatoare a fost lume multa la Prapastii de la Zarnesti.
Asta e situatia,fara infrastructura e jale sa te plimbi in tara.
  • roxanica_gtc

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Clar toata lumea a fost la Balea weekendu asta..
Numai din cei de pe clubopel, se aduna o gasca ...
Am nimerit totusi sambata un interval mai putin aglomerat, sa fi fost in jur de ora 13..probabil aglomeratia s-a format dupa pranz.
Am stat la coada doar la intrarea in tunelul final, cand am plecat, pe sensul invers era mai lejer DAR m-am speriat de ce se formase pe sensul intial.
Si era un miros de frane&ambreiaj...
De manele nu mai zic, e ceva natural in peisajul romanesc..
n-am vazut urma de politie rutiera!
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am fost si noi acum 2 saptamani, drumul belea de la Curtea de Arges pana la cabana Capra, apoi pana la cartisoara e bun.


















  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
McFly a scris:evitati Transfagarasanul in weekend.


Nu-mi vine sã cred ce noroc am avut! Am fost vinerea trecutã pe Transafãgãrãșan, și a fost destul de lejer. Chestia e cã luasem serios în considerare ziua de sâmbãtã... Bine cã nu am ales așa!

ÃŽn urma recomandãrilor primite aici, am ales traseul Cârțișoara -> Vidraru, și a fost, cum spunea un coleg mai sus, de vis.

Am fost și pe Transalpina cu câteva zile înainte, și a fost și acolo o experiențã deosebitã, dar, dintr-un motiv sau altul Transfãgãrãșanul rãmâne parcã preferatul...

Plus cã și pentru mașinã a fost parcã ceva mai ușor pe Transfãgãrãșan.

Ca și pãrți negative ar fi cei 15km de chin din zona Vidraru (am fost pe acolo în 2009 și vãd cã de atunci nu au mai fãcut nimic sã-l repare), și revenirea la "realitate": manele & stuff, tot în aceeași zonã. A fost prima datã dupã 5 zile și în a fost momentul în care am simțit cã s-a terminat concediul...

Ca și parte ineditã, ne-a prins seara pânã am ajuns la Vidraru, și a fost ceva mai deosebit... Smile




Mai multe poze în albumul Picasa

Și câteva filmulețe:

Urcând cãtre Bâlea Cascadã


Privire asupra popasului Bâlea Cascadã


ÃŽn partea de sus a cascadei


Urcând cãtre Bâlea Lac


Pãstrãvi sãrind la Bâlea Lac.


Bâlea Lac Part 1


Bâlea Lac Part 2


Coborând spre Vidraru de la tunel Bâlea

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ultima zi de vacanta

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De masina asta ce stiti?

In partea sudica, sub iesirea din tunel...
Poza e facuta in urma cu o saptamana dar epava am vazut-o si in iulie.


Ultima modificare facuta de McFly la Lun 12 Sep, 2011 12:24 pm
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@McFly vezi pe YouTube filmuletul cu Moroseanu,mi se pare ca a ramas de acolo.Mai si razi una.

Asa este,muntele traia si fara gramada de fier.Eu l-as expune undeva mai jos cu o tabla de avertizare pentru cei ce nu se gandesc.


Ultima modificare facuta de OPTIMUS la Lun 12 Sep, 2011 1:02 pm
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
L-am vazut mai demult, dar s-a filmat undeva mai jos si in nord si cu alte masini. De altfel... muntele putea trai si fara acea poluare inutila.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR