Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:Ia uiteeee...s-au eliberat copertinele.La sfarsitul lui martie erau blocade de avalanse.Banuiesc ca ultima cea spre Balea e tot inchisa.

Se circula fara probleme pe transfagarasan pana la Curtea de Arges.
Skip ads

  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Se circula fara probleme dar partea de sosea dinspre Curtea de Arges e din ce in ce mai rupta...am fost acum 2 saptamani...am vrut sa stau cu cortul dar era cam racoare...astept temperaturi mai bune
  • Yhuu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Se merita sa faci Transfagarasanul e superb, am fost si eu anul trecut...dar dupa cum zice si colegu stelist de mai sus drumul de la barajul Vidraru spre Balea Lac lasa de dorit..Razz drum bun Very Happy
  • pojandragos

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
kzz a scris:Pregatit de coborare.


Vezi ca ai oprit pe linia continua! Dar la cat este de frumoasa poza se iarta acest mic amanunt! Very Happy
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
pojandragos a scris:
kzz a scris:Pregatit de coborare.


Vezi ca ai oprit pe linia continua! Dar la cat este de frumoasa poza se iarta acest mic amanunt! Very Happy


Daca te referi la linia care se vede in poza..aia e linia de la marginea carosabilului. Very Happy
  • pojandragos

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Corect! Si nu ai voie sa opresti acolo! Dar pentru o asemenea poza... Very Happy
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sa imi arati si mie linie discontiunua pe marginea carosabilului. Very Happy

Hai ca ma pui sa si caut de nebun...dar macar e ca mine,..iote aici..de la scoala de soferi.
OPRIREA interzisã
1. În curbe ºi în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusã sub 50 m.
2. Pe poduri, pe ºi sub pasaje denivelate, pe viaducte ºi în tuneluri.
3. În locul unde este instalat indicatorul "Trecere pentru pietoni", pe marcajele de traversare pentru pietoni ori la mai puþin de 25 m înainte ºi dupã
4. Pe pistele obligatorii pentru pietoni ºi/sau bicicliºti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare.
5. La o distanþã< 50 m de o trecere la nivel cu calea feratã (înainte ºi dupã)
6. Pe platforma cãii ferate sau de tramvai ori în apropierea acestora, dacã circulaþia vehiculelor pe ºine ar putea fi stânjenitã sau împiedicatã
7. În intersecþii, inclusiv cele cu sens giratoriu, în zona de preselectie cu marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanþã<25 m de colþul intersecþiei.

8. În zona de acþiune a indicatorului "Oprirea interzisã" ºi a marcajului de interzicere a opririi.

9. La mai putin de 25 m înainte ºi dupã indicatorul staþiei pentru mijloacele de transport public de persoane.

10. În dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabilã, dacã prin aceasta se stânjeneºte circulaþia a douã vehicule venind din sensuri opuse.

11. În dreptul marcajului continuu, în cazul în care conducãtorii celorlalte vehicule care circulã în acelaºi sens ar fi obligaþi, din aceastã cauzã, sã treacã peste acest marcaj.

12. Pe sectoarele de drum unde este instalat indicatorul cu semnificaþia “Depãºirea interzisã”.

13. În dreptul unui indicator sau semnal luminos, dacã prin aceasta se împiedicã observarea lor.

14. Pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoare cu semnificaþia “Drum îngustat”, “Prioritate pentru circulaþia din sens invers” sau “Prioritate faþã de circulaþia din sens invers”.

15. Pe autostrãzi, pe drumurile expres ºi pe cele naþionale europene (E).

STAÞIONAREA interzisã
. În toate cazurile în care este interzisã oprirea voluntarã

2. În zona de acþiune a indicatorului cu semnificaþia "Staþionarea interzisã" ºi a marcajului cu semnificaþia de interzicere a staþionãrii.

3. Pe drumurile publice cu o lãþime mai micã de 6 m.

4. În dreptul cãilor de acces care deservesc proprietãþile alãturate drumurilor publice.

5. Pe partea carosabilã a drumurilor naþionale. În cazul în care nu este posibilã scoaterea vehiculelor în afara pãrþii carosabile, acestea vor staþiona cât mai aproape de marginea drumului.

6. În pante ºi în rampe.

7. În locul unde este instalat indicatorul cu semnificaþia "Staþionare alternantã", în altã zi sau perioadã decât cea permisã, sau indicatorul cu semnificaþia "Zonã de staþionare cu durata limitatã" peste durata stabilitã.

Sursa:
http://209.85.129.132/searc...nk&lr=lang_ro
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pojandragos a scris:Corect! Si nu ai voie sa opresti acolo! Dar pentru o asemenea poza... Very Happy


Serios?...de cand?
Skip ads

  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Gata, ma duc sa predau permisu de conducere Nu!

Oricand opresc incerc sa nu deranjez pe alti participanti in trafic
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nice barba ..de unde o ai? Smile
  • pojandragos

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mea Culpa! Asa este, ai dreptate! Si e foarte bine ca ai cautat pt ca ne mai improspatam memoria. Traiam cu impresia ca nu poti opri decat acolo unde este parcare, si in dreptul parcarii linia aia este discontinua. Ai avut dreptate! Vezi ce se intampla daca merg fara opriri!
Totusi ramane ideea: Poza este foarte tare frate! Very Happy
  • leonard_popescu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: cluj-napoca
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sautari tuturor, tocmai m-am intors din concediu, iar drumul spre casa a inclus transfagarasanul. De la Curtea de Arges spre Balea Lac, drumul e mizerabil pana iesi din padure. Domnilor, acolo la voi nu s-a auzit de fondurile europene pentru (printre altele) si refacerea drumurilor ? Cu atit mai mult cu cit este un drum de o frumusete rara. ...din pacate, raspunsull la genul acesta de intrebari, e unul singur, arhisuficient: romania. Nu vreau sa mai spun ce sosele au chiar si bulgarii, nemaivorbind de Serbia, Grecia, Croatia, pt ca e discutie offtopic.
Cam atit despre transfagarasan, era deschis in data de duminica, 27 iunie 2009, chiar daca placutele cu "drum inchis" sunt inca pe stalpi, iar drumul este si acum asa cum era si acum vre 3 sau 4 ani cand am fost ultima data pe acolo.
Un fapt inedit, spre deliciul copiilor, am intilnit o ursoaica pe sosea, iar puiul era undeva mai sus, prin desisuri, nu a avut curajul sa coboare pana la drum. I-am facut poza, si contrar tuturor indicatiilor, i-am dat o bucata de paine. Toata lumea comenteaza faptul ca se vor obisnui asa, iar aparitiile vor fi tot mai dese si mai periculoase. Dar defrisarea padurilor si gonirea lor din habitaclul natural, diminuarea sursei de hrana, faptul ca nu mai asigura nimeni pe timpul iernii rezerve minime de provizii, sunt lucruri pe care nu le vede nimeni. Cit despre comportarea masinii, zafira y20dth, cu bagaje si 7 persoane la bord (4 qdulti si 3 copii) - nici o problema. Cam incet mersul la deal, doar treapta a doua, combinata pe alocuri cu a treia, insa la starea drumului care era cum era, nici nu recomand viteze mai mari. Temp. la Balea Lac 12 grd.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pfoai, 12 grade! Haideti acolo, ne vedem deseara! Dati claxon in tunel cand ajungeti, parcati pe dreapta, chiar sub stanci Smile

Leonard, e ok ce zici tu cu defrisarile, dar o bucata de paine poate duce la un atac fulger din partea animalului si nu stiu zau cat de prin surprindere te poate lua pe tine sau pe altii. Doamne fereste de copii. Animalul e animal, oricat de dragalas ar parea.
M-am saturat sa vad stiri din astea la tv-uri.
  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@leonard_popescu : habitatul nu "habitaclul" nu-ti doresc sa se fi aflat in habitaclul tau ursoaica.

Nu-mi place sa corectez dar nu am putut sa ma abtin pt ca am vazut muuulte greseli si la altii care nu tin de graba in care e scris postul greseli care se mai iarta...
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare baietzi si fete.
e super tranfagarasanul.l-am facut de 4 ori pina acu dar tot nu m-am saturat de traseu.cu cortul bineinteles.am fost pe negoiu de doua ori.odata am campat la refugiul de la poalele virfului unde e si acel mic lac si a fost super rasaritul.de acolo mai faci cam 45 min pina pe negoiu.am vrut sa ma duc si pe moldoveanu anul trecut dar din pacate nu am avut tovarasi care sa se incumete sa mearga.dureaza cam 8 ore dus.anu asta am in program moldoveanu daca totul e bine.salutare si drum bun.
  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Poze de acum 2 saptamani : aici si aici

A fost prima oara cand am ajuns pe Transfagarasan, imi pare rau ca nu am reusit sa ajung mai devreme, mi s-a parut exceptional de frumos.
Nu imi vine sa cred ca exista asemenea peisaje si drumuri la noi in tara.

Recomand celor care nu au ajuns inca pe aici, sa mearga, merita 100%.
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
In urma ploilor abundente din week-end, transfagarasanul a fost inchis duminica vreo cateva ore...am inteles ca au fost caderi de pietre si soseaua a fost blocata
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Foarte misto comentarile si pozele tuturor,si vreau sa merg si eu numai ca nu stiu pe unde sa o iau, Embarassed ,ma puteti ajuta cu un traseu.Multumesc.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca mergi din Bucuresti: Bucuresti -Pitesti - Curtea de Arges - si urci pe la Vidraru (este traseul mai direct aprox. 150 km pana la Curtea de Arges), sau Bucuresti - Brasov - Rasnov - Bran - Campulung - Curtea de Arges - si de aici traseul stiut (aprox. 300 km pana la Curtea de Arges dar este un traseu deosebit de pitoresc, cu multe obiective turistice).
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dstefan a scris:Banuiesc ca mergi din Bucuresti: Bucuresti -Pitesti - Curtea de Arges - si urci pe la Vidraru (este traseul mai direct aprox. 150 km pana la Curtea de Arges), sau Bucuresti - Brasov - Rasnov - Bran - Campulung - Curtea de Arges - si de aici traseul stiut (aprox. 300 km pana la Curtea de Arges dar este un traseu deosebit de pitoresc, cu multe obiective turistice).
Multumesc mult de informatie''dstefan''
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR