Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am citit ca partea Argeseana de Transfagarasan e cam varza. Intrebarea mea e cam cat e de varza ? Are rost sa ma bag cu masina care are cel mai jos punct la 10cm de sosea, sau nu ? Ideea e ca daca sunt gropite ce pot fi ocolite e ok, dar daca sunt cratere de 15cm in adancime nu m-as risca.
Daca ati putea sa ma lamuriti pana deseara pentru ca maine vreau sa plec pe Transfagarasan si n-as vrea sa incep sa injur in varf de munte si sa fiu nevoit sa fac cale intoarsa.

Merci.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Erau 2 sau 4 cratere mai adanci, semnalizate cu crengi (solutie romaneasca de) si in rest erau denivealri mici gen petice de asfalt prea inalte sau prea joase sau foste petice scoase de inghet)...daca mergi cu 40-50/h ca s aai timp sa admiri peisajul e ok...asta pana la cabana Capra..ca apoi, in golul alpin e mai bun asfaltul..depinde ce au mai sapat zapezile asta iarna. Eu zic ca merita sa faci traseul.
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Aha, merci mult @livcro. Stiu ca merita sa fac traseul, deoarece eu am mai fost o data pe Transfagarasan. Acum merg din nou pentru ca maica-mea n-a fost niciodata si a zis ca neaparat vrea sa mearga.
Singura mea problema este sa nu plateasca biata masina un pret prea mare pentru drumetia asta Smile.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Take it easy..nu e nici o graba...asta e motto-ul pt portiunea Vidraru-Capra..si o sa fie totul OK. Daca ai timp..mai sunt cateva puncte de atins: Cetatea lui Vlad Tepes, Barajul Vidrau cu urcare la statuia energeticianului, manastirea Argesului. Eu l-am facut ultima data anul trecut..si nu am patit nimic..am mers incet portiune aaia de drum si gata.
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au fost de curand la Balea Lac ati vazut corturi? Saptamana viitoare voi fi acolo si as vrea sa stiu daca o sa dorm la Balea Lac sau mai jos, langa Piscul Negru (pe paraul Capra).
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
salve cred ca ajung sambata pe vidraru la o plimbarica cu vaporasul

stie cineva un restaurant bun in zona? cu mancare proaspata si buna? (il stiu doar pe cel de la piscul negru, ma rog, unde a fost opel-festul de vara acum 2 ani); mai prin zona barajului este ceva? stie cineva date actuale?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este un hotel/restaurant chiar langa lac in partea opusa barajului (intrarea dinspre Balea)
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pensiunea ,,La Cetate" are mincare buna si proaspata. Pensiunea are restaurant cu terasa si se afla la sosea in zona Cetatii Poienari. Cum vii de la Curtea de Arges, la iesirea din satul Capatineni, pe stinga, inainte de serpentine. Drum bun si distractie maxima!
Skip ads

  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit si eu de pe Transfagarasan. Ce pot sa spun... Peisajul este superb, l-am vazut in toata splendoarea lui deoarece am prins o vreme de invidiat. Sus la Balea Lac era racoare bine la ora 15, cred ca erau cam 16-17 grade. Drumul pe partea Sibian este foarte bun, in schimb pe partea Argeseana lasa foarte mult de dorit. Cam 80% din el e carpit si peticit si partea cea mai nasoala e ca sunt cateva portiuni de drum bune (proaspat asfaltate) care se termina brusc in drumul aiurea.
@octav_bz: La Balea Lac nu am remarcat sa fie corturi. Oricum m-am uitat luni seara sa vad cum e vremea si INMH zicea la ora 0:00 ca erau 9 grade la Balea Lac.
Si 2 poze cu serpentinele si cu jumatatea la "Poarta Genistilor".



  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa plec in perioada 18-20 august pe Transfagarasan.
Din moment ce nu am mai fost pe acolo, rog pe cei ce au fost cazati prin zona Marginimii Sibiului pana la Avrig,Cartisoara, sau au cunostinte de oferte de cazare sa ne informeze si pe noi!
Orice informatie este binevenita din moment ce nu e off topic!
Multumesc!
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am fost acum o saptamana. O mizerie de nedescris sus la Balea, o mitocanie urbana la ea acasa. Si am fost luni. Nu vreau sa stiu cum este in weekend. Cazare gasesti intre cartisoara si balea cascada, ai pe dreapta mai multe pensiuni.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am fost sambata trecuta, zici ca-i piata Laughing . De abia am gasit loc de parcare pe marginea unei rape Shocked .
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da, aveti dreptate, mizerie si panarama la Balea. Tipe in slapi, manele pe telefon...etc. A aparut pana si o terasa, culmea! Eu am fost de luni pana miercuri, nici nu vreau sa ma gandesc cum este in weekend! In schimb, pozele de mai jos, zic eu ca spun totul despre frumusetea locului. Urcati la lacul Capra, pe traseul din spatele cabanei Balea! Inca mai sunt locuri neatinse de marlanie si curate, din ce in ce mai putine , e adevarat.













  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Vreau si eu sa ma duc marti , oare este deschis traseul?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Urcati la lacul Capra, pe traseul din spatele cabanei Balea! Inca mai sunt locuri neatinse de marlanie si curate, din ce in ce mai putine , e adevarat.


Octav, cam cat ai facut pe traseul Balea > Capra > Balea? Nu-mi dau seama cat de mult dureaza urcusul asa mers la relanti (deh, conditie fizica care tinde spre zero).
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
double post din cauza ca mergea siteul f prost... scuze.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
O ora dus. Traseul este triunghi albastru. Acolo repaos, odihna, apoi desi am crezut ca e mai usor la coborare, 45 de min. se fac. Atentie, se aluneca pe pietrisul acela.
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Roly a scris:Vreau si eu sa ma duc marti , oare este deschis traseul?


Da este deschis traseul, am fost sapt trecuta..... peisaj superb.

Calatorie placuta!
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult.
  • C16NZ

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Stiti cumva la ce data se inchide traseul? As vrea si eu sa merg dar pot doar dupa 7 septembrie si ma gandesc sa nu fie prea tarziu.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR