Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ba ar trebui sa crezi pentru ca sunt nenumerate procese pe care statul deja le-a castigat si alte zeci care sunt suspendate prin tribunale si nu vorbesc din auzite vorbesc din cunostinta de cauza. Seara buna!
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu caut sa-mi cumpar masina si nu mai am timp de rar si restul actelor ca sa o inmatriculez anul asta, pana la 31 decembrie. Auzisem ca masinile achizitionate anul asta dar care vor fi inmatriculate anul viitor platesc taxa de inmatriculare valabila in 2010. In urma cautarilor am gasit asta:

În cazul autovehiculelor echipate cu motor diesel prevãzute din construcþie cu filtru de particule, fapt confirmat de Regia Autonomã "Registrul Auto Român", cuantumul taxei se reduce cu 25%.
Proiectul Ministerului Mediului are ºi un capitol distinct care se referã la taxarea autovehiculelor achiziþionate în vederea înmatriculãrii în România înainte de data de 31.12.2010, în aceastã categorie intrând:

- autovehiculele pentru care a fost lansatã comanda fermã anterior datei de 31.12.2010 ºi pentru care se face dovada plãþii integrale sau a unui avans;
- autovehiculele ce au fost introduse în þarã ºi pentru care se face dovada cu carnet de TIR/CMR/CIM ºi/sau dovada radierii din þara de provenienþã, documente emise înainte de 31.12.2010;
- autovehiculele pentru care s-a eliberat dovada de înmatriculare provizorie de cãtre autoritãþile din þara de provenienþã a autovehiculului, emisã înainte de 31.12.2010.

Articolul este de aici http://www.legestart.ro/sti...ini-2011-1924.htm
Daca este cineva care stie altfel il rog sa ne spuna si noua. Nu cred ca sunt singurul care este in situatia asta. La masina care vreau sa o cumpar taxa acum este 500 euro, la anu o sa fie 1600 din cate am inteles... Prefer de 1000 sa iau cu un an mai noua masina sau mai dotata decat sa dau banii astia porcilor sa se ingrase mai mult decat sunt...


Incerc sa continui aici, dupa cum am fost avertizat. Chiar nu este nimeni in situatia mea? Nimeni nu vrea sa cumpere o masina zilele astea si nu mai are timp sa o inmatriculeze? La vectra pe care vreau eu sa il cumpar taxa acum este 500 euro iar la anu va fi de 1500 din cate am inteles... O sa vorbesc cu un avocat ca sa nu ma trezesc ca am de platit mai mult decat imi permit...
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca trebuie sa crezi ce scrie acolo, cel mai bine este sa efectuezi RAR-ul si sa depui actele sa iti iese decizia de calcul a taxei si poti sa o platesti cand vrei tu si in 2012....daca nu s-ar putea ca pe cei de la finante sa nu ii intereseze cand ai luat tu masina ci cand ai depus actele la ei pentru eliberarea deciziei de calcul. Nu de alta da stim cu toti cum se fac CV, oridinele de transport etc....
  • nicu-nicu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1996 ---
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am citit tot ce ati scris se aud fel si fel de zvonuri care imi zice si mie va rog cat ma duce tot rar c actul de autenticitate la o corsa b din 1996 cu mototrizare de 1195 nu am decat un aibarg la ea---- am programare la rar pe 4 ianuarie cum prind taxa cea veche sau pe cea noua------ va multumesc
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca deja ti-ai facut programarea la rar, cred ca o sa prinzi taxa veche, rar-ul costa 400 lei, iar deprecierea 300 lei. Deprecierea o faci tot la rar, dupa ce iti da cartea de identitate a masinii, certificatul de autenticitate, itp-ul si cele doua buline albastre. Taxa ti-o calculezi tu, sunt destule calculatoare de taxa pe google, intreaga ar fi cam 430 euro, cu depreciere poti ajunge la jumate. Cauta ca s-a mai discutat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR