Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • andreyy_geo

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ministrul mediului ne tot anunta ca taxa de mediu pentru inmatricularea unei masini noi se va scumpi incepând cu anul viitor. Astfel ar urma sa se plateasca inclusiv pentru modelele cu motor Euro 5!
Majorarea va fi cuprinsa, conform acestuia, între 25 - 50%. Se poate ajunge pana la incredibila suma de 32.000 de euro pentru înmatricularea unei maºini non-Euro!
Articol
Mai garv, se pare ca vecinii nostrii bulgari vor introduce si ei o taxa asemenatoare...
Skip ads

  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
lasa ca prea s-a umplut tara de rable, taxa pentru 1.4 euro 3 de 10 ani e 670 de auto, mi se pare acceptabil :
- Euro 3, 1,4 litri
7 ani vechime: 998 de euro (faþã de 673 euro)
8 ani vechime: 880 euro (faþã de 594 euro)
10 ani vechime: 665 euro (faþã de 448 euro)

- Euro 4, 1,4 litri
un an vechime: 483 euro (faþã de 380 euro)
3 ani vechime: 399 euro (faþã de 315 euro)

in conditiile in care un astra g 4 usi 1.4 cu ac in germania este 3500 euro
  • andreyy_geo

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pe mine unu nu ma deranjeaza absolut deloc taxa! Poate doar in cazul celor noi... dar acolo cred ca o sa fie destule oferte care sa o acopere, e pacat insa ca nu se va face nimic cu banii stransi... Sad
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
s-a umplut tara de rable,dar ce nu inteleg domnii de la guvernare este ca rablele astea se vor transforma in anii urmatori in niste rable si mai mari.de ex eu mi-am luat anul trecut un F,i-am platit taxa...peste 1-2 ani ma gandeam sa o dau si sa caut un G mai in fire.crezi ca la taxa asta o sa mi-o mai schimb? la mine ramane pana pica de tot. Aia e.in loc sa se reimprospateze parcul auto,va stagna si se va invechi.
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
synapse a scris:s-a umplut tara de rable,dar ce nu inteleg domnii de la guvernare este ca rablele astea se vor transforma in anii urmatori in niste rable si mai mari.de ex eu mi-am luat anul trecut un F,i-am platit taxa...peste 1-2 ani ma gandeam sa o dau si sa caut un G mai in fire.crezi ca la taxa asta o sa mi-o mai schimb? la mine ramane pana pica de tot. Aia e.in loc sa se reimprospateze parcul auto,va stagna si se va invechi.


pai asta e si ideea, sa stagneze macar nu sa se mareasca.
Daca vrei o astra g mai incolo punand banuti deoparte o sa reusesti iti zic eu sa ti-o iei cu tot cu taxa marita.
Si pe bune acuma sunt o multime de masini la noi in tara de cumparat nu numai in germania.

De-aia exista forum-uri mai la toate brand-urile de masini, in care vei gasi pasionati si oameni care-si intretin masinile.
Eu mi-am cumparat masina din Romania, si o am de atata timp, si merge foarte bine in continuare.

Eu unu privesc taxa marita pentru cele vechi(adica peste 15 ani vechime) corecta, pentru cele noi puteau sa o lase fara, mai ales motoarele sub 2000
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
stie cineva ce sa realizat cu banii din taxele de prima imatriculare?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nimic ... Smile
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:stie cineva ce sa realizat cu banii din taxele de prima imatriculare?

Da! Banii sunt in frunza verde...deci ecologica a pocnitorii de la turism! Cand se stie clar ca poluarea atmosferica...caci pe acest tip de poluare se pun taxe aberante......nu are frontiere si ca ea, poluarea, se plimba linistita in atmosfera dusa de curenti si vanturi chiar pe alte continente...ma intreb de ce dracu la noi taxa asta este extrem de nesimtita, comparabil cu cea din alte tari.....
Am putea crede ca ordinarii astia de guvernanti, chiar se gandesc la vietile noastre cu aceste taxe majorate! Smile Exceptand desigur E-urile cancerigene din orice produs alimentar sau defriserile masive si fara precedent de paduri, efectuate cu sarg de conationalii budapestani.... Avem la mediu...exact lup la oi...la fel si la sanatate.....mai bine nici ca se putea! Smile
Skip ads

  • ben80

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
banii sunt folositi pt mediu...de ex la mine in oras s-au alocat 100 mil pt amenajarea unul lac din fodul de mediu...deci se folosesc
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
esti de la PDL?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
PRobabil nu a apucat sa finalizeze, lacul ala cred ca seamana al naibii de bine cu o piscina si... ca sa nu fie probleme cu proprietarul terenului, a fost facut la primar in gradina....
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:stie cineva ce sa realizat cu banii din taxele de prima imatriculare?

Se finanteaza programul "Rabla".
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ben80 a scris:banii sunt folositi pt mediu...de ex la mine in oras s-au alocat 100 mil pt amenajarea unul lac din fodul de mediu...deci se folosesc


Mai sa fie! Esti chiar din Arad, ia zi care e acel lac? Daca e vorba de cel de la "Padurice" esti chiar ... ma abtin.

@synapse si @jE ti-au cam dat-o la fileu.

Mai ales @synapse
synapse a scris:esti de la PDL?

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
[quote="D_M_G"]
Vinti a scris:
Am putea crede ca ordinarii astia de guvernanti, chiar se gandesc la vietile noastre cu aceste taxe majorate! Smile Exceptand desigur E-urile cancerigene din orice produs alimentar sau defriserile masive si fara precedent de paduri, efectuate cu sarg de conationalii budapestani.... Avem la mediu...exact lup la oi...la fel si la sanatate.....mai bine nici ca se putea! Smile


Mare dreptate ai...
si apropo cu poluarea ...nu cred ca o masina mica polueaza mai mult decat autobuzele vechi, rabe, sau eu mai stiu ce utilaje VECHI
singura alternativa ar fi inmatriculatul autovehiculelor in alte tari precum Bulgaria si platite taxele aferente tarilor "primitoare"
noxele raman la noi ...bani parasesc tara
imi plac afacerile astea romanesti Laughing
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
din cate imi amintesc eu, numerele cu MAI au fost introduse de cativa ani (vreo 4?).azi am vazut o tatra,buceag ce era,habar nu am de la armata cu nr de MAI,numarul parea destul de nou...era un fum in urma lui de sprijineai bicicleta.credeti ca ala a intrat in vreo statie itp sau la RAR? cred ca au mentionat la viza de itp ca nu a avut loc inauntru si l-au dat asa moca Smile
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ce se face de banii aia? Pei partial dinastea.
De fapt se incearca carpirea bugetului pt. ca toti banii intra la bugetul de stat, de unde se impart la vulturi ...aaaa....ministere...

Taxa auto si programul Rabla mi se pare ca se bat cap in cap. Adica prima impoziteaza bine Euro 4 si 5, a 2-a te "sustine" sa-ti iei masina noua. Asta pe langa posibilitatea deprecierii la o masina ultra-veche (reducerea taxei ca n-are ABS, airbag, etc, etc). Deci ori iti iei un cosciug pe 4 roti care consuma si polueaza mai mult ori una noua.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Banii din taxa auto si din alte taxe ajung in conturile PDL_istilor afaceristi, care au secatuit tara asta.

Luand-o pe firul logic, care masina polueaza mai mult, un opel vectra/tigra din 96 euro 2, cu airbag, ac, etc, sau cocina aia de dacie din 96, cotet umblator si sicriu ptr multi, care culmea e la acelasi pret si cu care am mers si eu vreo 5 ani din viata? Innoirea parcului auto? O vrajeala. Cei care nu au bani sa isi ia masini noi, vor pastra rablele din dotare pana la adanci batraneti, si atunci sa vezi innoire de parc si poluare.
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Taxa de mediu e un fel de ajutor social pentru cei care "o duc foarte rau" mai exact cei de la putere si noi romanii tacem din gura de prea multe ori si toleram toate inselatoriile astea, uitand ca suntem o tara democrata si avem dreptul la opinie.
Nu stiu ce incurajeaza aceasta taxa da sigur nu innoirea parcului auto, mai degraba invechirea, in loc sa platesti mai putin daca iti iei o masina care nu polueaza cu cat mai multe dotari mai ales pt siguranta si cat mai tanara, la noi platesti mai putin daca masina e mai veche, are mai multi km si daca are cat mai putine dotari si arata cat mai urat(astea is criteriile de depreciere).Asta incurajeaza cum a zis si colegu ca oamenii sa isi pastreze daciile non euro si non dotate si non sigure.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Exact! Aceasta taxa nu are nici legatura cu realitatea si cu scopul ei, nu e menita decat sa mai aduca niste bani la buget pe spatele prostilor, bani la un buget golit de ei.
  • CJ04MNJ

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Ascona 1988 E18NV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am impresia ca pe forumul asta nimeni nu-si da seama ca in Romania exista oameni care nu au bani sa-si ia o masina mai scumpa de 1500-2000 euro, dar chiar au nevoie de o masina. Ce ati vrea sa faca astia? Sunt oameni care fac naveta. Astia ar trebui sa se lase de servici? Dar cei care au pe cineva la tara si trebuie sa mearga saptamanal? Si eu sunt unul dintre acestia si, intradevar, daca nu apucam sa-mi iau masina anul asta, cu noua taxa cred ca ramaneam la vechiul ascona sau la R21. Cred ca Romania ar trebui sa se trezeasca din amorteala si sa incerce sa schimbe ceva. Taxa tot s-ar putea evita sau recupera, pentru ca nu cred ca la un proces statul ar putea sa castige.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR