Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ciupi93

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut everyone , scuze daca a mai fost intrebarea , la ce ma pot astepta daca imi vopsesc masina in negru? Mie mi se pare ca arata mai elegant negrul pe o masina mai ales daca ii bine vopsita si are luciu. De trecut in talon se rezolva de pe albastru pe negru cred .


As mai avea o intrebare: in spate sub numar sa matuiesc si sa vopsesc portiunea aceea de plastic in negru? Sau toata bara din fata sa o fac neagra cu lac pe ea? deoarece eu asa as zice ca arata mai elegant . Daca aveti poze sau stiti masini la care a fost vopsita bara in negru spuneti-mi sau niste poze ar fi perfecte .
Mersi tuturor Razz

Skip ads

  • ciupi93

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca am gresit putin le exprimare. Intrebam daca sa vopsesc si sa lacuiesc portiunea de plastic din spate de sub numar? si alta intrebare era daca sa pregatesc si portiunea de pe bara din fata pentru vopsit? cum ar arata mai bine totul vopsit in negru sau exista si dezavantaje pentru vopsirea in negru a plasticurilor acelea?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cunoscand plasticurile opel iti recomand sa nu iti bati capul sa le vopsesti. Nu o sa stea niciodata vopseaua pe ele.
Cat despre masina neagra, din punctul meu de vedere negrul e o culoare mult prea pretentioasa pt. o masina care circula in romania.
  • ciupi93

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ok atunci sa le dau cu negru spray pt bari. mersi Razz
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sincer?ar iesi mai fain in culoarea masinii..ptr o aderenta mai buna ..si sa ramana vopseaua pe bara/elemente plastic se matuieste bine,apoi se da cu primer(tot un fel de lac incolor),el ajuta la fixarea vopselei pe plastic,bara,interior ..nu conteaza pe ce..din plastic sa fie..apoi un strat de lac..garantat va ramane pe bara,eu asa am facut si este pe bara si acum!Succes!
  • ciupi93

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ok ms, primerul sa il dau chiar dupa ce matuiesc barile? dupaia vopsea si dupaia lac?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
In Primul rand e ..o bara,doua bare....apoi..matuirea se face prima ,apoi degresare,apoi primer....apoi se lasa la uscat apoi vopsea ..se lasa la uscat apoi lac..grija mare..daca vopseaua e pe baza de apa sau diluant..lacul trebuie sa fie la fel..pe baza de apa sau diluant..nu le incurca! Mult succes! Si nu te grabi..
  • ciupi93

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2010

  • Mesaj Privat
pai nu chiar eu o vopsesc un angajat de-a lui tata da vroiam sa stiu cum sa le pun pe bare Smile) mersi Razz
Skip ads

  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Referitor la avantaje si dezavantaje, Avantaje ar fii ca negrul este o culoare eleganta, frumoasa si care iese in evidenta daca ii mai pui si niste ornamente cromate.
Dezavantaje ar fii mai multe si anume ca este foarte pretentioasa la intretinere, nu ai voie sa o speli cu peria(numai spuma activa) pentru ca se vede orice zgarietura pe ea, oricat de mica ar fii, vara dupa ce sta la soare, zici ca ai intrat intr-un cuptor, daca nu ai AC o sa iti fie foarte greu, orice imperfectiune dupa vopsit o sa se vada foarte usor, etc.
Dar una peste alta, ca posesor de masina neagra, se merita...
  • ciupi93

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2010

  • Mesaj Privat
petrubv a scris:Referitor la avantaje si dezavantaje, Avantaje ar fii ca negrul este o culoare eleganta, frumoasa si care iese in evidenta daca ii mai pui si niste ornamente cromate.
Dezavantaje ar fii mai multe si anume ca este foarte pretentioasa la intretinere, nu ai voie sa o speli cu peria(numai spuma activa) pentru ca se vede orice zgarietura pe ea, oricat de mica ar fii, vara dupa ce sta la soare, zici ca ai intrat intr-un cuptor, daca nu ai AC o sa iti fie foarte greu, orice imperfectiune dupa vopsit o sa se vada foarte usor, etc.
Dar una peste alta, ca posesor de masina neagra, se merita...


pai tata are spalatorie si lucrez vara acolo deci nu ii problema... faza ii sa iasa bine la vopsit sa fiu atent la detalii si astea ... mersi de help
  • coategoale

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu cele spuse de @petrubv cu mentiunea ca eu nu as schimba culoarea masinii , este o masina mica culoarea este perfecta pentru ea cum mai este si acel verde crud pe Corsa , negrul este o culoare care se potriveste mai mult autoturismelor mai mari.
Alt dezavantaj este ca va ramane vopsea originala pe la motor si prin alte parti ascunse si va arata urat.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Niciodata revopsitul n-o sa se apropie calitativ de ala din fabrica. Mai bine o cauti de rugina si-i refaci izolatia decat sa te legi la cap daca nu te doare.
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut, eu am o corsa b neagra si am vopsit barile cu spray negru mat. Asa arata mult mai bine decat inainte. Cu toate astea daca se poate e mult mai bine ca vopseaua sa fie la fel ca si masina, adica lucioasa.
Negrul arata bine pe corsa b. Poate am fost un pic subiectiv Very Happy
  • ciupi93

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:Salut, eu am o corsa b neagra si am vopsit barile cu spray negru mat. Asa arata mult mai bine decat inainte. Cu toate astea daca se poate e mult mai bine ca vopseaua sa fie la fel ca si masina, adica lucioasa.
Negrul arata bine pe corsa b. Poate am fost un pic subiectiv Very Happy

da stiu ... culoarea masinii va fi gi carbon si barie si ornamentele la fel cred. Imi trebuie luciu si pe ele Razz Pe la motor si pe interior va ramane albastrul acela dar voi incerca sa pun becurile tot albastre sa fie 2 culori imbinate . Nu am ce face . Doar daca ma chinui si scot toata tapiteria plafonul tot din usi chedere, geamuri, inchizatori totot si nu merita doar sa fac si pe la rame tot negru. Va dura ft mult . Mersi daca mai aveti sfaturi cum sa vopsesc masina spuneti-mi. Mersi mult
  • ciupi93

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2010

  • Mesaj Privat
akm masina are spritkitu pe ea... arata ca un dalmatian, jos la pragurile noi am dat cu terasol dinala suflabil sau cum ii zice, ii asa zgrimturos, in fine nu eu am facut astea eu am ajutat. Deci mai am o intrebare, ornamentele si oglinda si barile, ca sa le dau cu primer, trebe sa le matuiesc calumea sau cum? ca sunt ele din fabrica cu modele mici adica in relief.
  • ciupi93

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Avionasul a primit o noua hainuta Smile) in curand mai multe poze
  • M.Catalin

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1997 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
arata bine pana acuma. asteptam poze cu ea cand o sa fie gata. Smile
  • ciupi93

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2010

  • Mesaj Privat
M.Catalin a scris:arata bine pana acuma. asteptam poze cu ea cand o sa fie gata. Smile

ii cam gata, doar ceva pe la motor mai trebuie sa fac, azi am spalat-o maine dimineata pe la 10 imi vin numerele de inmatriculare si de maine ma dau. Poate ne vedem la ceva intalniri, in satu mate sau cluj.
  • M.Catalin

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1997 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stau in timisoara acuma. prin satu mare nu prea merg din pacate. dar cine stie, vedem .
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Fumos pana acum. Pune si ceva costuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR