Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mugureln

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am un Astra Classic 1.6 nou (abia am depasit 1000 km) si am urmatoarea problema: la unele apasari si ridicari ale piciorului pe/de pe ambreiaj se aude un zgomot metalic foarte incet, un fel de click, ca si cum (acuma scuzati-mi imaginatia bogata in materie de comparatii Very Happy ) ar atinge metal pe metal sau ar pica ceva pe o suprafata de metal.

Constatari de pana acuma: nu depinde de temperatura motorului, nici de treapta de viteza ori de turatie (uneori se aude chiar cu motorul oprit, am incercat si asta, de dragul testului). Precizez ca altfel nu am remarcat nici un fel de modificare in functionarea ambreiajului, doar acest zgomot.

Singurul lucru de care parca depinde e forta de apasare - daca apas brusc/ridic brusc se aude, daca o fac foarte lin, nu - dar nici macar asta nu e o regula generala.

As fi recunoscator pentru idei/sugestii, etc..
Skip ads

  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Acelasi zgomot l-am sesizat si eu uneori la eliberarea pedalei de ambreiaj cand schimb vitezele. Masina are 160 km. Are cineva vreo idee ?
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si la mine cand calc pedala de ambreaj se aude un zdranganit ca si cum ar atinge ceva care se roteste de o bucata de tablã. Oare ce sa fie ca nu se simte nimic in comportamentul masinii.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si la mine la fel...in schimb zgomotul asta a aparut ceva mai tarziu (dupa 4000)...exact senzatia aia de frecat o bucata de tabla o am si eu, impreuna cu un "click" ...nu pot sa spun in ce conditii apare Sad
Skip ads

  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!
Si eu aceasta problema , dar la mine nu se intampla decat cand eliberez pedala, cand o apas nu se aude nimic.
In rest ambreiajul functioneaza f bine, vitezele se schimba la fel , fara probleme.
Acest zgomot poate proveni de la placa de presiune Question
  • mugureln

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum. La mine zgomotul asta sigur apare si la unele apasari si la unele ridicari ale piciorului.

Intre timp am mai facut un mic progres in a corela zgomotul cu ceva anume: sunt sigur ca apare la momentul cand ambreiajul "prinde". Este vorba in mod cert de o componenta a servomecanismului... sper sa fie ceva simplu, d.ex. vreun arc... sorin68_ro, scuza-mi ignoranta, cum e cu placa aia de presiune?
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Placa de presiune are un "soare" adica portiunea pe care apasa rulmentul de presiune este formata din lamele de otel, care in momentul uzurii pot da nastere acestor zgomote.(parerea mea) la tine cred ca nu este cazul acesta caci masina este noua.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR