Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Asta o spuneti voi cei care inca aveti motor de asta si a devenit o obisnuinta sa umblati pe la mecanic cu ele,saptamanal sau poate si mai des.Nu ma intereseaza astfel de contradictii...opel astra g y17dt e o masina proasta si dupa 200 000 km te manaca de toti banii.Iar din cei care au avut...nu stiu pe nimeni sa isi fi cumparat din nou acelasi motor.Nu aveti decat sa bagati in continuare bani in ele,si sa va consolati cu gandul:poate de data asta nu mai face!``.Si in comparatie cu multi de pe acest forum..am avut destule masini incat sa imi dau seama cat decat..macar pt linistea mea ..psihica,ce masina e mai potrivita pt mine cel putin.(Nu am pomenit ca vreau sa imi iau logan...era doar o comparatie in acel topic legat de consum si cheltuielile de intretinere.)...
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
danielddd a scris:Asta o spuneti voi cei care inca aveti motor de asta si a devenit o obisnuinta sa umblati pe la mecanic cu ele,saptamanal sau poate si mai des.Nu ma intereseaza astfel de contradictii...opel astra g y17dt e o masina proasta si dupa 200 000 km te manaca de toti banii.Iar din cei care au avut...nu stiu pe nimeni sa isi fi cumparat din nou acelasi motor.Nu aveti decat sa bagati in continuare bani in ele,si sa va consolati cu gandul:poate de data asta nu mai face!``.Si in comparatie cu multi de pe acest forum..am avut destule masini incat sa imi dau seama cat decat..macar pt linistea mea ..psihica,ce masina e mai potrivita pt mine cel putin.(Nu am pomenit ca vreau sa imi iau logan...era doar o comparatie in acel topic legat de consum si cheltuielile de intretinere.)...


hai mai lasa-ne...daca ai tu masina proasta asta nu inseamna ca si celelalte sunt la fel, nu generaliza.
Eu inca nu am ajuns la 200.000...dar am masina de 6 ani si n-am avut probleme majore....si inca ceva, am coleg de servici cu y17dt cu ~280.000km si culmea e multumit! iti vine sa crezi?
eu unul daca ar fi sa aleg din nou, in 2006 tot g 1,7 mi-as lua.....ca o parere personala e masina cu designul cel mai reusit din perioada ei.
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
si mie imi place cum arata,tot astra g am acum. Nu am o parerea rea despre toate astrele ci strict de motorul de 1.7.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
la noi in oras sunt doua taximetre Astra G 1.7 care merg de rup.. arata jalnic... una are peste 500000 km fara probleme mai serioase
Skip ads

  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
luciraica a scris:la noi in oras sunt doua taximetre Astra G 1.7 care merg de rup.. arata jalnic... una are peste 500000 km fara probleme mai serioase



Eu am prieten e taximetrist, este pe un astra g 17 dti, are 650.000km Smile si merge n-are nici o treaba...deci se poate !
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu cu motorul asta de 1.7 dti isuzu, am facut momentan 2 drumuri de Anglia, si nu am avut nici cea mai mica problema, cei drept au mai cedat telescoapele, flansele! Mai am colegi, cu masini mult mai noi si mai smechere, care abia ies cu ele din judet! De astea e plin targul de tepe, de aia care nu vor sa bage bani in masina, e mai ieftin sa o dai! In ziua de azi toti exploateaza masina, dar cu cheltuieli cat mai mici! Mai auzi cate unu, dl eu nu pun decat ulei si motorina, si cand faci o verificare a masinii, e dezastru, am un astfel de ex acasa, taica-miu, mai masina ca a lui nu mai are nimeni, si cand am mers ultima data cu ea, aveam impresia ca se dezmembreaza! De ce? Nu a facut la ea decat strictul necesar! Am primit si eu sfaturi de astea, vinde-o ma, pt simplu fapt ca s-a stricat cutia! Si pt 10 mil cat ma costa o cutie, sa pierd 1000 de euro la ea, ca na inca un propeietar, inca 1 an vechime! Daca ai avut multe masini si multe cu probleme, inseamna ca nu esti atent de loc la ce cumperi! O masina mai trebuie intretinuta, si degeaba daca ala de la care ai luato si-a batut joc de ea, si ajunge terminata la tine! La faza cu motorul, daca e asa praf, sunt dezmembrarile, pline cu masini de Anglia, piese ieftine, bune, ai de unde lua! Scuze daca m-am lungit la vorba! Bafta!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mare dreptate ai,asa il am si eu pe bunicami-o doar strictul necesar,nu prea da atentie ca mai bate una alta si eu ma stresez pentru tot felul de chichite la a mea,chichite pe care altii nu dau doi bani,dar aia e mai sunt "obsedati "ca mine Very Happy
  • ionut28

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
danielddd a scris:si mie imi place cum arata,tot astra g am acum. Nu am o parerea rea despre toate astrele ci strict de motorul de 1.7.


de curiozitate ce motor ai acuma pe masina?
care e cel mai bun motor de pe astra g? (dupa parerea ta bineinteles Laughing )
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Aici mi-as da si eu cu parerea : twinporturile sunt cele mai reusite - 1.6 si 1.4.Nu auzi la ele consum de ulei,egr-uri infundate intr-una,injectoare infundate,au pompele de apa independente(nu au treaba cu cureaua de distributie).Oricum ai da-o la astra G,benzinarele(intainte de twinport) marea majoritatea sunt mancatoare de ulei si dieselul(ca la orice alta marca de masini) e problematic prin felul lui(trebuie sa fi mai atent cu el sa eviti eventuale neplaceri)
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Aici mi-as da si eu cu parerea : twinporturile sunt cele mai reusite - 1.6 si 1.4.Nu auzi la ele consum de ulei,egr-uri infundate intr-una,injectoare infundate,au pompele de apa independente(nu au treaba cu cureaua de distributie).Oricum ai da-o la astra G,benzinarele(intainte de twinport) marea majoritatea sunt mancatoare de ulei si dieselul(ca la orice alta marca de masini) e problematic prin felul lui(trebuie sa fi mai atent cu el sa eviti eventuale neplaceri)



Am un astra 1.7 CDTi din februarie 2004.
1. Au trecut 6 luni de cand am facut schimbul de ulei... am facut 9000 de km si nu mi-a mancat deloc ulei , deci nu a scazut deloc nivelul uleiului .
2. Injectoarele e adevarat, am avut probleme. Le-am schimbat , au costat 200 de euro. Si de cand am schimbat acu 2 ani, nu mai am nici o problema cu injectoarele.
3. pompa de inalta presiune... asta e noua ... de cand am luat masina in 2004 pana in actual nu am avut probleme.
  • myro

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu am un astra g berlina an 2000,17dti.am schimbat la ea doar ulei si distributie.masina are 245000km din care 60000 facuti de mine.In general umblu cu ea turata,rar folosesc treapta 5(cu familia in masina),in general viteza 4 cu 130-140/h pe DN1.Stiu ca nu fac bine dar asta e.Vreau sa spun ca,la cat de brutal merg cu ea masina se comporta foarte bine.Am un vectra 1,6 c16nz dar tot astra e pe primul loc.Sunt multumit de ea,bafta.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va rog numai postati parerile pentru danielddd ca nu are rost. Sa-si vada de treaba lui si de masinile lui preferate(logan). In felul asta ii ridicam topicu si n-are rost. Numai bine !
Skip ads

  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cand am zis eu ca prefer loganul? mai bine vezi-tu tu de `` rembler-ul` tau si lasa postatul aici la mine.Cui nu ii convine sa nu citeasca. Eu mi-am spus parerea..ca de aia e forum,si am detaliat ce am patit cu ea.Si sunt sigur ca nu sunt SINGURLUL cu parerea si problemele intampinate.Si pot sa imi dau cu parerea legat de multe variante de opel-uri..pt ca am avut cateva.Am niste studii care spre deosebire de tine imi dau tot dreptul sa imi dau cu parerea.Nu vreau sa ne certam pe kestia asta,dar esti singurul care sare cu gura si nu intelege ca e forum nu tribunal.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ti-am mai zis, despre Dacia da-ti cu parerea pe forumul lor. Oricum ai deviat subiectul initial, ducand in derizoriu discutia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR