Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Apache1983

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am avut o mica problema la motorul de la astra mea (am mers fara ulei in motor si o biela a plecat prin blocul motor) si a fost nevoie sa-l schimb. Nu stiam prea multe atunci, si am gasit un motor dar de pe tigra. Am inteles ca e cam tot una si se potriveste la suruburi. L-am schimbat, dar mecanicul meu care e pe la 20 si ceva de km nu prea a avut chef de munca si a facut treaba pe jumate. Am luat masina cu chec engine apris de la el. si ma tot chinui sa o fac. e o pasiune si asta. acu am schimbat clapeta de acceleratie cu una curata si mai buna zic eu. se vede rezultate, dar furtunasele de vacum nu stiu cat de bine le-am pus. i-mi sta ralantiul cam sus (cca 1000 rpm) si furutnasul care iese din cel de la servovrana, cu valva alb/glbena, nu am mai gasit unde sa-l pun. Poate i-mi zice cineva cum sa le pun pe toate bine. Multumesc important la orcine are rabdarea sa citeasca dar si mai mult la cel care-mi si raspunde Embarassed Smile
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
valva alb/glbena este de pe furtunul gros (are doua intrari) care duce la MAP (langa pompa de frana) , iar pozitia ei este cu partea galbena spre radiator.
  • Apache1983

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multam mult, sa traesti 1000 de ani fara piese de schimb. Problema e ca la denumirea pieselor sunt un nood complet. sper sa gasesc piesa MAP. Restul furunaselor cum vin montate? mai sunt cateva care ies de pe o piesa de langa modulul de aprindere
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cel mai bine cauta poze cu motorul respectiv (gasesti destule).Eu am cautat , dar n-am gasit "valva galbena"asa ca m-am uitat la un motor identic la masina unui nene.
  • Apache1983

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Din furtunul de vacum de la servofrana iese un furtunas in lateral cu o valva pe el. ala cam nu stiu unde sa-l introduc la celalat capat Smile Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR