Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
"O tanara in varsta de 27 de ani, din Vaslui, si-a pierdut viata in urma unui grav accident rutier care a avut loc astazi dimineata pe drumul european 583, in localitatea Letcani.

Tragedia a avut loc in jurul orei 07.00. Anca S. conducea un autoturism Opel dinspre Iasi catre Targu Frumos. Din cauza carosabilului umed, femeia a pierdut controlul volanului, a patruns pe contrasens si a intrat in plin intr-o autoutilitara Mercedes, care circula regulamentar.

In urma impactului, soferita a decedat pe loc, echipajul de prim-ajutor sosit la fata locului nemaiputand sa o salveze. Un pasager din Mercedes a fost ranit usor si transportat la spital. Conducatorului auto al autoutilitarei urmeaza sa i se intocmeasca dosar penal sub acuzatia de ucidere din culpa."


Sursa: BZI
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
in orice accident cu victime se face dosar penal. daca cel caruia i s-a facut dosarul e gasit nevinovat, se da NUP (neurmarire penala) si nu-i va apare in cazier nimic.
(asa stiu ... daca gresesc imi cer scuze si rog a fi corectat)
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Constituie ucidere din culpa chiar daca doamna a provocat accidentul(Dumnezeu s-o ierte) pentru ca pe timp de noapte, ploi torenþiale, ninsori abundente, drumuri alunecoase sau cu polei, conducãtorii autovehiculelor sunt obligaþi sa reducã viteza pina la limita evitãrii ORICARUI PERICOL. Ori el poate nu a facut-o(politistii cu siguranta asta au constatat). Daca avea viteza mai mica(30-40 km/h) putea evita accidentul. Wink


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Sam 27 Nov, 2010 1:04 am
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca mai degraba @cipiotul are dreptate.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
parvu_daniel, aberezi! Adica eu merg cu 40, iar cel de pe contrasens vine cu 120... Ce mai pot eu face daca cel care vine pe contrasens pierde controlul masinii si vine spre mine? Ia sa vad ce raspuns bun dai... Dumnezeu s-o ierte pe femeie, dar nu celalalt sofer este vinovat. Si nu cred ca ti-ar place sa fii in locul unui sofer de TIR spre care se indreapta o masina scapata de sub control. Ca o fi legea de la noi d-amp.lea, aia e alta parte.


Ultima modificare facuta de florinianc la Sam 27 Nov, 2010 1:12 am, modificat de 2 ori in total
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:Cred ca mai degraba @cipiotul are dreptate.

Nu cred. Laughing
Legea penala nu face diferenta intre culpa grava ("culpa lata"), culpa uºoara ("culpa tevis") sau foarte uºoara ("culpa levissima"). Toate atrag raspunderea penala. Marimea pedepsei e influentata de gravitate. Ori aici e vorba de o culpa levissima din mai multe motive.
florinianc, te-as ruga sa iti masori cuvintele. Mai bine ai pune mana pe un tratat de drept penal inainte sa jignesti. Wink
Ca e legea de la noi
florinianc a scris:d-amp.lea
cum zici tu e treaba ta ca nu o cunosti.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Sam 27 Nov, 2010 1:19 am
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@pirvu_daniel
Totusi adica poti sa fii vinovat pentru ucidere din culpa doar pentru ca existi ? De exemplu: eu merg pe trotuar cu o umbrela in mana si unul cu masina derapeaza si ma calca dar eu scap cu viata si umbrela mea e infipta in inima lui si el moare. Sunt vinovat?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt, articolele de la uciderea din culpa si interpretarile lor sunt destul de absurde. Dar astea sunt.
Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Lege facuta pe dos... Posibil sa fii scos nevinovat dupa un asemenea eveniment, dar pana dovedesti asta e cale lunga, stres, tribunal etc. Dar asta e...
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mocca a scris:"Conducatorului auto al autoutilitarei urmeaza sa i se intocmeasca dosar penal sub acuzatia de ucidere din culpa.[/b]"

Sursa: BZI


Majoritatea se lasa impresionati de duritatea acestei fraze, dar se spune ca "urmeaza" si "sub acuzatia" nu "s-a facut" si "gasit vinovat". Nu sunt nici avocat, nici politist, dar cred ca o ancheta pleaca de la niste acuzatii (chiar si neintemeiate) si in mod normal, din acuzat va deveni martor. Cel putin asa sper si asa ar fi normal Sad
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@pirvu_daniel - Gresesti, dar nu in totalitate. Exista cazuri (majoritatea apar atunci cand se trag anumite sfori, se apeleaza la relatii sau se introduc martori mincinosi) cand si un sofer aflat in cazul celui nevinovat, poate fi tras la raspundere sub pretextul neadaptarii vitezei la conditiile de drum (sau pentru binecunoscuta "scuza", cam ambigua, cu reducerea vitezei pana la limita evitarii oricarui pericol). Totusi, in cazul de fata (la cum este prezentat in articol) sunt aproape nule sansele pentru asa ceva.
In aproape toate situatiile de genul, legea (presupunand ca nu exista "influente") absolva soferul in cauza. Ca exemplu, daca tu esti in masina, oprit la semafor (ai rosu), iar eu vin de pe contrasens, trec pe rosu, pierd controlul masinii, intru in tine si mor, tu faci puscarie, nu ?

Cipiotul are dreptate. Pentru orice accident soldat cu vatamari corporale se deschide dosar penal. Se ancheteaza cazul, iar la finalul anchetei, in cazul in care respectivul este gasit nevinovat, se intrerupe urmarirea penala si se claseaza cazul.
Si cand am zis ca pentru orice accident se deschide dosar penal, asta inseamna ca daca te accidentezi singur si nu mai este implicata absolut nicio alta persoana, tot ti se va deschide dosar penal si se va ancheta cazul ! Cazier nu vei avea cu siguranta pentru ca nu vei depune plangere impotriva ta Laughing

Fraza folosita de realizatorul articolului este putin cam dura si neslefuita; se intocmeste dosar penal pentru ca este accident cu victima, dar nu va avea nimic la cazier la finele anchetei. Asa cum ziceam, singur daca te accidentezi si nu ai implicat nicio alta persoana in accident, tot ti se va deschide dosar penal.

Concluzia: raspunsul corect este DA, trebuia facut dosar penal pentru ca este un accident soldat cu vatamari corporale si chiar decesul unei persoane !
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si Cipiotul si pirvu_daniel au dreptate dar vorbesc de faze diferite ale cercetarii penale. La orice accident soldat cu victime (deces sau doar ranire) se intocmeste dosarul de cercetare penala, chiar daca doar soferul nevinovat a scapat cu viata sau daca ramaneau amandoi, pe numele ambilor. Din cercetari rezulta vinovatia fiecaruia si urmeaza trimiterea in judecata si sanctionarea corespunzatoare.
In exemplul de mai sus, solutia se pare ca va fi NUP intrucat vina este in exclusivitate a soferitei. Exista si posibilitatea ca din cercetari sa reiese ca soferul autoutilitarei a avut un anumit grad de vinovatie in producerea accidentului (iar scenarii pot fi destule: a provocat sau nu a evitat) si atunci va suporta consecintele.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Reporterul ala e ageamiu..nu e dosar penal ci dosar de cercetare penala. Pt ca evenimentul e de natura penala...si e un singur dosar..pt eveniment, nu pt sofer. Si in dosarul ala se pun toate declaratiile, probele, rapoartele de expertiza. Apoi dosarul mere la tribunal; unde se stabileste responsabilitatea vinovatului. Daca soferul avea ceva urme bahice...e de rau, putea sa fi mers cu km/h.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Soferul autoutilitarei este cercetat sub aspectul uciderii din culpa. Ziarista nu e jurista.
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
In acest caz organele judiciare ii intocmesc soferului dosar penal pentru ucidere din culpa cu propunere de scoatere de sub urmarire penala, datorita faptului ca intervine una din cauzele de inlaturare a raspunderii penale (cum spune colegul de mai jos). Parca era art.10 Cpp. In orice caz totul depinde de imprejurarile in care s-a produs fapta, deci nu va mai alarmati ca oamenii isi fac treaba....


Ultima modificare facuta de aurelio1 la Sam 27 Nov, 2010 11:36 am
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Este vorba de lipsa vinovatiei.
Caz fortuit ar fi fost daca in urma unei defectiuni tehnice mostenita din fabricatie, defectiune ce nu putea fi prevazuta, autoutilitara iesea in contrasens si provoca accidentul mortal.

"Art. 17 CP. - Trasaturile esentiale ale infractiunii
Infractiunea este fapta care prezinta pericol social, savârsita cu vinovatie si prevazuta de legea penala.
Infractiunea este singurul temei al raspunderii penale."
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cert e ca soferul autoutilitarei nu i se va intampla nimic daca nu a baut sau nu avea viteza. Doar este cercetat pentru ucidere din culpa.
Hai sa va dau un alt exemplu. Eu sunt medic si tratez sa zicem un pacient care nu are nici o sansa (evolutia bolii, de exemplu cancer). Pacientul moare. Conform legii in vigoare pot fi cercetat pentru ucidere din culpa pentru ca nu m-am adresat de exemplu sefului de sectie care teoretic ar avea mai multa experienta. Rolling Eyes
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Fratilor...nu e cercetat soferul, ci evenimentul care a avut rezulat uciderea cuiva. Avand in vederea ca moartea a survenit din cauze nenaturale, trebuie stabilita o culpa...in acest caz, culpa o sa revina decedatei (probabil). In general oricine se sperie cand cand e implicat intr-un dosar de cercetare penala...dar una e dosarul de cercetare si alta e sa fi acuzat penal. Chiar si martorii pot fi implicati in cercetarea penala. eu asa stiu...este un singur dosar..al evenimentului nu este al cuiva anume.
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
conducãtorii autovehiculelor sunt obligaþi sa reducã viteza pina la limita evitãrii ORICARUI PERICOL


Asta nu a fost eliminata in urma cu vreo 3-4 ani?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,487
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Fratilor...nu e cercetat soferul, ci evenimentul care a avut rezulat uciderea cuiva. Avand in vederea ca moartea a survenit din cauze nenaturale, trebuie stabilita o culpa...in acest caz, culpa o sa revina decedatei (probabil). In general oricine se sperie cand cand e implicat intr-un dosar de cercetare penala...dar una e dosarul de cercetare si alta e sa fi acuzat penal. Chiar si martorii pot fi implicati in cercetarea penala. eu asa stiu...este un singur dosar..al evenimentului nu este al cuiva anume.

Poate stiu gresit, dar exista un act normativ care interzice transportul persoanelor "la ocazie"; adica conform acelui act normativ soferul e vinovat din culpa daca persoana aflata in autoutilitara nu era angajata la respectiva firma. Trist dar... se intampla mult prea des pe soselele minunatei Romanii.
L.E. Am cautat si am gasit ceva legislatie: OUG nr. 109/2005 privind transporturile rutiere – actualizata la 31.03.2008
In acest act normativ se puncteaza cateva contraventii, oricum Liviu a punctat foarte bine situatia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

trebuia facut dosar penal sau nu ?
da 33%
nu 66%
33 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR