Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • BogdaGSI

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1988 C20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
[Tony Montana]

Ce fel de ulei ii bagi?
Treaba cu mancatul uleiului o rezolvi mai repede si mai ieftin decat inlocuirea cu un diesel,un set de segmenti,un set de simeringuri de supape,eventual schimbarea supapelor daca au uzura pe coada in zona unde lucreaza simeringurile si optional un set de cuzineti de biela,bineinteles o garnitura de chiuloasa si un ulei nou.
Skip ads

  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu folosesc ulei Mobile 15W40.

Cu ocazia asta vreau sa va intreb daca merge si uleiul M40, cred ca se foloseste mai mult la Daciile vechi. Cu ce ulei e echivalnet acesta, M40?
E mai ieftin si asta ar fi motivul.

Cam la cat ar ajunge o segmentare de care mentioneaza BogdaGSI?

Poate ma mai lamureste cineva intr-o problema: desi i-am schimbat farurile vechi cu altele noi acum doi ani totusi cu astea noi tot se vede destul de nasol. Nu sunt ceva de marca, au costat cam 90 ron bucata, dar mi-am dat seama ca oglinzile nu sunt de calitate decat dupa ce le-am montat. Acuma poate stie cineva vre-o solutie cum sa imbunatatesc lumina. Am auzit de tot felul de chituri de xenon dar nu stiu daca merge asa ceva si la un Opel Kadett. Poate mai sunt si alte solutii?
  • BogdaGSI

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1988 C20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Tony Montana



Foarte buna norma de ulei pe care o foloseti pentru clima moderata de la noi,asta daca bagi si un ulei de calitate.Despre m40-ul ala nu stiu ce sa zic,dar gandestete de doua ori inainte de a baga un ulei ieftin si prost,la daciile vechi se folosea M20w40.
Despre segmentare nu stiu la cat ar ajunge,depinde de marca pieselor dar te poti duce la un magazin de piese sa intrebi de un pret.
La faruri daca zici ca oglinzile nu sunt de buna calitate ai mai multe solutii cum ar fi:Cauti doua faruri originale(second) si le schimbi,sau daca nu cauta la magazine, benzinarii ca sunt niste becuri imitatie xenon undeva la 40ron 2 bucati,asta ti-o zic din auzite nu stiu cat de bine i-si fac treaba.Tu decizi ce si cum daca te ajuta buzunarul poti sa pui xenon.
  • liviu.clv

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!

tatal meu are un kadett din 87 impecabil. Vrea sa il vanda, pentru ca are o ocazie si vrea sa o schimbe. Masina se poate vede a pe site tocmai.ro, anunt din ploiesti, kadett caravan, alb, 5 trepte, 1.3 benzina, trapa, inchidere, alarma si ceva piese de rezerva

pentru mai multe detalii va stau la dispozitie pe liviu_clv2006@yahoo.com sau la nr de tel de pe tocmai.ro
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
vreau si eu sa achizitionez un opel kadett 1.6i benzina LS + cutie automata hatchback, masina fost adusa din belgia prin 2007 si este inmatriculata, cu trapa, radiocasetofon, la un pret de 2000 lei + transcrierea 300 lei. probleme: la pragul din partea soferului rugina cam musteste de la incuietoare pana la aripa spate cu o gaura de aproximativ 5 cm lungime si 2-3 cm inaltime si una mai micuta, stergatoarele ar trebui schimbate + cumparat stergator spate cu brat(optional) + lamela, bara din spate este rupta in partea soferului si prinsa cu 2-3 suruburi(bara nu se misca), proprietarul declara un consum de 8 litri, anvelopele sunt all season deci cred ca vor trebui schimbate si acestea pentru iarna cu M+S, astept si eu parerile voastre,
P.S: cam care ar fi pretul acesteia daca se dezmembreaza/rabla
  • marious_1

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2012

  • Mesaj Privat
am un kadett 1.4 hatchback din 1991. daca vrei ceva piese contacteaza-ma
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu multumesc marious_1, daca as fi vrut piese m-as fi dus la alta sectiune, eu am pus o intrebare simpla; dati-va si voi cu parerea avand in vedere ca va fi prima mea masina ca student chiar nu ar strica
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
D-le horaa, eu tocmai (luna iunie a.c.) am vândut un kadett-e din 91. Am avut douã kadett-uri (1,2 și 1,4i) de care m-am folosit 8 ani (3+5 ani). La vremea lor bune mașini. Fiabilitatea lor era datã de simplitate, nu am avut costuri mari de întreținere. Dar eu nu recomand nici cutia automatã și nici motorul de 1,6. La prețul benzinei, un consum urban de 10,11 (iarna poate chiar mai mult) nu știu dacã te va încânta. Problema principalã al kadettului este rugina, dacã ea este vizibilã în exterior înseamnã cã pe sub ea e jale. Reparațiile de tinichigerie sunt destul de scumpe. Nu știu dacã e un good deal.

ps. la dezmembrãri nu primești nimic, nu se cautã. Programul rabla nu funcționeazã. Dacã o cumperi ori o exploatezi și apoi o duci la fier vechi sau gãsești un alt client Evil or Very Mad .
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
am fost la un tinichigiu si a spus ca trebuie schimbat ambele praguri + 2 segmenti la aripa spate pe ambele parti, total in jur de 10 mil, la programul rabla totusi cat iau pe ea? el spune ca iau 2000 pe un tichet vandut, masina trage bine, la viraje sta binisor la ce varsta are,iar consumul estimat ar fi undeva pe la 7-8-9 mixt teoretic
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Dacã ai cumpãrat-o s-o stãpânești sãnãtos! Dacã nu FELICITÃRI!
Meritã cumpãratã doar dacã ai nevoie stringentã de cutie automatã (handicap).
  • vanya imre

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut horaa daca lai cumparat kadetutul te pot ajuta cu o bara spate buna buna si am si o gromada de piese Smile
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu, m-am hotarat sa nu mai achizitionez masina, m-am mai uitat la masina si prezinta mai multe probleme si la 500 de euro am vazut masini inmatriculate si in stare mai buna, sincer nu am nevoie de masina in nici un fel dar ca student nu ar strica sa imi cumpar o prima masina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR