Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Asta era clar, se vede foarte bine in schemele din TIS
Skip ads

  • astraHB

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salutare , va rog sa imi spuneti cum ati legat farurile , mai precis de unde ati procurat mufe cu 10 pini ?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
eu nu am modificat mufele, am legat in interiorul farurilor pinii 9 si 10 la pinul 1 (adica la masa), conform schemei de aici din topic... alti colegi au mai adaugat 2 pini la 9 si 10...
  • astraHB

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2011

  • Mesaj Privat
multumesc, are cineva idee la portiere sunt aceleasi mufe ca la faruri ?
si anume cu 10 pini - plini
Skip ads

  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ok , am stat sa citesc totul . Dar din pacate nu prea inteleg cum il fac eu sa mearga pe asta . Am 1 far , l-am luat la un pret imbatabil zic eu ... pun niste poze cu el . Cred ca are si AFL pe el ( pentru ca are 3 mufe )[/imglb]
Ps cineva din Bucuresti care sa ma ajute cu ele ?[
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
daca recitesti topicul, gasesti raspuns: ai 2 variante
1.mai atasezi 2 pini in locul 9 si 10 (unde nu ai asa ceva) si-i legi la pinul 1 (masa)
2.cum am facut eu, lasi mufa intacta si in interiorul farului legi firele aferente pinilor 9 si 10 la pinul 1

Avand in vedere ca farul este pregatit pentru AFL, n-o sa-ti functioneze reglajul sus-jos al farului
  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ok , asta am inteles dar cu mufa de alimentare a xenonului ( cea din 4 pini ) aia cum o fac ? o tai ? ) .
As face tot ca tine eu , as modifica farul ca sa nu aduc modificari la instalatia masini ca nu are rost . Dar cum desfac farul sa umblu in el ?
Am tot cautat pe net , astea AFL au un motoras pas cu pas in ele ( ca un hdd ) care sunt posibilitabile sa nimeresc combinatia lor de culori sa gasesc al 4 lea semnal Oare?
Cu toate ca eu cand ma uit la mufa de la calc de afl ea are 3 mufe mai groase si 20 mici ( cele mici cel mai cert sunt de la senzori ) si cele 3 mari probabil ca sunt alimentarile catre motorasu lupei.
pe mine ma intereseaza sa mearga faru:
-scruta , lunga , semnal
-pleoapa din xenon sa se miste la lunga
-si sa mearga reglaju din bord sus jos
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am specificat, reglajul electric nu va functiona, probabil din cauza asta si farurile cu AFL sunt mai ieftine... Cat despre alimentarea becului de xenon, se elimina mufa de jos (mufa 3 din desenul tau), se extrage de acolo cu ajutorul unui multimetru + si - si se alimenteaza farul, nu e nevoie sa desfaci farul, oricum nu ai cum decat daca dezlipesti geamul exterior
Skip ads

  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles , nu va merge sus jos . Dar faza lunga ( aceea pleoapa din far care se misca ) aia va merge ? ca becul h7 se va aprinde normal .
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
da, va merge, de asta e nevoie de pinul 9 la masa (sau 10, unul din ele, nu mai stiu exact, este explicat in topic) Wink

Becul H7 ? Pai ai de gand sa montezi halogen? Iti recomand totusi sa montezi xenon, macar aftermarket cu bec D2S, eu asa am avut si am fost extraordinar de multumit...
  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Perfect ! Reglajul Sus , Jos nu o sa ma prea deranjeze asa rau ( le reglez un default undeva intre min si maxim ) Eu mi-am desenat pe gard oricum cu un marker cum bat farurile actuale ca nivel Smile) deci o sa le reglez undeva la 5cm sub linia aia probabil ( masina parcata in curte cu semne unde erau rotile pozitionate pe portile de la masina am desenat asta ) Ca idee as fi vrut sa gasesc celalalt far cu xenon simplu ( asa am vrut ambele dar avand in vedere pretul cu care am luat stangu nu am putut comenta absolut nimic ) .
Astept sa mai prind un far pe dreapta si ma apuc de lucru . Sper sa imi iasa bine din prima

LE: H7 ma refer la becul pentru faza lunga , nu este H7 halogen simplu ?

Ps scuze pentru intarziere si neatentia mea .
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Da, H7 e acolo, am crezut ca te rereti la becul din lupa
Skip ads

  • alexxxstefan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
va salut ! mai am nevoie exista topic dedicat pentru asa ceva
  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Azi am stat cam 1h jucandu-ma cu farul . Am incercat sa il demontez complet , sa dau lupa afara sa o sterg ( e putin murdara , nu imi explic cum ) dar fara noroc . Singura solutie la stersul lupei este lezlipirea sticlei din fata care este o solutie cam extrema pentru foarte putina mizerie.
M-am jucat putin si cu motorarul stanga - dreapta care are un mecanizm foarte interesant cu care misca farul ( are 2 pinioane mici care angreneaza unul mare , probabil pentru a demultiplica turatia motorasului si pentru a avea cuplul necesar pentru o miscare completa rapida si destul de precisa . Imi pare putin rau ca l-am miscat eu cu degetul ( mecanizmul care il misca motorasul ) pentru ca l-am deplasat si acuma cand o sa vreau sa il montez va fi nevoie sa ii fac o calibrare completa stanga - dreapta cat si sus - jos . ( Ca reper o sa imi iau semnele facute de masina cu farurile actuale ). A reusit cineva sa scoata lupa din un astfel de far pentru a o sterge ?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Moga.Alexandru a scris:... Singura solutie la stersul lupei este lezlipirea sticlei din fata care este o solutie cam extrema pentru foarte putina mizerie...

Parca ti-am explicat asta 4 posturi mai sus, n-ai vrut sa ma crezi Wink
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Moga.Alexandru a scris:Azi am stat cam 1h jucandu-ma cu farul . Am incercat sa il demontez complet , sa dau lupa afara sa o sterg ( e putin murdara , nu imi explic cum ) dar fara noroc . Singura solutie la stersul lupei este lezlipirea sticlei din fata care este o solutie cam extrema pentru foarte putina mizerie.
M-am jucat putin si cu motorarul stanga - dreapta care are un mecanizm foarte interesant cu care misca farul ( are 2 pinioane mici care angreneaza unul mare , probabil pentru a demultiplica turatia motorasului si pentru a avea cuplul necesar pentru o miscare completa rapida si destul de precisa . Imi pare putin rau ca l-am miscat eu cu degetul ( mecanizmul care il misca motorasul ) pentru ca l-am deplasat si acuma cand o sa vreau sa il montez va fi nevoie sa ii fac o calibrare completa stanga - dreapta cat si sus - jos . ( Ca reper o sa imi iau semnele facute de masina cu farurile actuale ). A reusit cineva sa scoata lupa din un astfel de far pentru a o sterge ?


Eu zic sa nu umbli in el, stai potolit, ca lumineaza cum trebuie. am vb la tel.
  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da , ai dreptate . Nu m-am putut abtine si am bagat un bec h7 xenon after market in el doar sa vad cum lumineaza , si pe perete in casa lumina foarte foarte frumos . Dar ce am observat spre desebire de cele care le am acuma e mult mai precis ( facea lumina cu un contur fix fix nu avea o forma stearsa , parca era tras cu linia totul ) .
  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Gata , am 2 faruri , acum mai imi trebuie 2 becuri D2s si cabluri adaptoare pentru a ma apuca de treaba Smile

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Moga.Alexandru a scris:Gata , am 2 faruri , acum mai imi trebuie 2 becuri D2s si cabluri adaptoare pentru a ma apuca de treaba Smile


cat ai dat pe ele ?
  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ok . M-am apucat sa il demontez pe cel murdar ( dreptul ) si pot spune ca nu este exagerat de greu !
http://www.youtube.com/watch?v=7m1T6pqTl6k
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR