Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ok, sper ca se curata bine si merita desfacut. Dar tot nu ai specificat cat ai dat pe ele ?
Skip ads

  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...p=1229888#1229888 . S-a desfacut si curatat chiar surprinzator de bine ... De pret... Am dar 300 ron pe cel murdar si putin sub 100 lei pe stangul .... 100 RON ( Nu euro , si da ... nu am gresit am pus 100 Shocked )
  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
. Voila.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vreau sa montez si eu xenon. am gasit faruri, omul zicea ca poate sa imi dea la cerere si becuri d2s, numai ca eu deja aveam achizitionate 2 becuri d1s. intrebarea e, care e diferenta intre cele 2 tipuri de becuri si daca se potrivesc cele d1s pe faruri cu lupa originale fara AFL.
multumesc!
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu se potrivesc fara alte modificari... Oricum din ce stiu cele D1S sunt dublu la pret asa ca daca le vinzi...

De aici in jos s-a facut un pic de curatenie,
@alexxxstefan si alladin_allibaba - ClubOpel nu e chat, pentru asta exista PM

  • alexxxstefan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Scuze ...
  • lucus_d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Buna la voi!
Desi am citit mai tot topicul, as dori niste lamuriri sau sfaturi. Sunt nou ca si posesor de Astra H, am avut un G inainte. Datorita faptului ca nici nu se vad foarte bine (desi am pus becuti philips 100% putere plus fata de cele originale) dar si pentru design, as dori sa imi pun faruri cu lupa. Acum am studiat problema cat de cat, am vazut ca cei de la Hella au acel model cu DynaBeam, dar au si modelul standard cu faruri adaptive si fara. Acum intrebarile mele ar fi din perspectiva in care as dori sa achizitionez Hella cele fara AFL
- se potrivesc direct in mufa originala de la farurile clasice sau nu? Trebuie uniti acei 2 pin de care am citit in topic?
- daca iau varianta fara AFL se pot regla din butonajsul de la modulul de lumini?
- Farurile vin cu instalatia de xenon incorporata sau nu?
- pana cand pun instalatie de xenon se pot pune fara alte modificari si becuri normale?
Vamultumesc

alex82 a scris:250 afl si 270 cel normal dar e vb de ron nu euro

salut domnule ai reusit sa montezi farul fara afl si sa si functioneze?
multu
  • alexxxstefan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am montat eu un far fara afl si functioneaza perfect inclusiv reglajul sus-jos din buton. Acum il astept pe al 2 lea Smile
Skip ads

  • lucus_d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
alexxxstefan a scris:Am montat eu un far fara afl si functioneaza perfect inclusiv reglajul sus-jos din buton. Acum il astept pe al 2 lea Smile

super mister poti sa imi dai un mail de al tau sa mai pun cateva intrebari, eventual poate imi pui si cateva poze...multu mult
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dar topicul asta l-ai citit de la cap la coada? Ce alte intrebari nu au raspuns aici? Pentru tot ce ai intrebat mai sus ai raspuns in acest topic, mai putin ultima intrebare: poti pune si becuri H7, dar nu fara alte modificari (pentru ca becuri halogen D2S nu exista)
  • lucus_d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
GabiB77 a scris:Dar topicul asta l-ai citit de la cap la coada? Ce alte intrebari nu au raspuns aici? Pentru tot ce ai intrebat mai sus ai raspuns in acest topic, mai putin ultima intrebare: poti pune si becuri H7, dar nu fara alte modificari (pentru ca becuri halogen D2S nu exista)


da l-am citit da se sarea de la o ideea la alta, si nu s-a trans o concluzie finala gen:
- daca iti cumperi Hella DynaBeam, in afara de ce contine pachetul nu mai trebuie sa faci nimic sau? pierzi controlul farurilor din reglajul di bord sau nu?
- daca cumeperi cu AFL, in pachet cu ce vin daca stiti? Am inteles ca se pierde controlul din bord, dar cu se se regleaza, trebuie sa aiba acel senzor...unde se pune?
- daca cumparam fara AFL, in mod normal ar fi ca cele clasice ce le avem unii dintre noi acum, doar ca acei 2 pini se schimba sau? daca facem acasta modificare merge fara alte modificari motorasele de la butonul de pe bord.
Farul cu ce vine, gol? instalatia trebuie cumparata separat de xenon, unde se monteaza, adica se leaga undeva l.a far si cand se mufeaza farul functioneaza si aceea?
Sunt incepator, nu am cunostiinte tehnice absolut deloc.

am incercat sa descarc manualul de instalare pt dynabeam si de pe hella.com si .de...nu am reusit...are cineva idee de unde il mai pot da jos?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Raman la parerea mea, ca sunt raspunsuri:

lucus_d a scris:
da l-am citit da se sarea de la o ideea la alta, si nu s-a trans o concluzie finala gen:
- daca iti cumperi Hella DynaBeam, in afara de ce contine pachetul nu mai trebuie sa faci nimic sau? pierzi controlul farurilor din reglajul di bord sau nu?


Iti raspund cu un citat:

Dan56 a scris:My lord Laughing , farurile Hella DynaBeam (cu AFL) au motorase incorporate si se regleaza (electric) din blocul de lumini, fara nici o modificare. Se monteaza la fel de usor (prin mufare) ca si cele normale. Wink


Deci gaseai raspuns, da?


lucus_d a scris:
- daca cumeperi cu AFL, in pachet cu ce vin daca stiti? Am inteles ca se pierde controlul din bord, dar cu se se regleaza, trebuie sa aiba acel senzor...unde se pune?


aici se posteaza probleme si detalii de adaptare, nu detalii despre produse... astea le afli de la cei care comercializeaza... din cate stiu noi, farurile vin goale, fara nimic in ele

lucus_d a scris:
- daca cumparam fara AFL, in mod normal ar fi ca cele clasice ce le avem unii dintre noi acum, doar ca acei 2 pini se schimba sau? daca facem acasta modificare merge fara alte modificari motorasele de la butonul de pe bord.


Iti raspund cu alt citat:

GabiB77 a scris:Deci sa facem un rezumat:

1. Pentru montare far Hella fara AFL trebuie creati pinii 9 si 10 si conectati la masa

Pentru pinii 9 si 10 ar fi 2 variante... ori se mai adauga acesti pinii in mufa de pe masina care se conecteaza la far ori se leaga firele de la masa balastului de xenon si cel de la lamela care se ridica pentru faza lunga in interiorul lupei la pinul 1 sau la oricare masa in interior farului


Deci gaseai raspuns, da?


lucus_d a scris:
Sunt incepator, nu am cunostiinte tehnice absolut deloc.


Iti recomand sa nu te apuci singur de asa ceva... De asemenea iti recomand pe acest forum sa citesti tot ce se poate citi si sa intrebi doar ce nu gasesti raspuns
Skip ads

  • lucus_d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru rabdare, daca raman cu becurile de H7, mai trebuie modificat farul (schimbat acei pini)?
- daca montez xenon (am vazut pe forum un tutorial) se da gaura in acel capacel de cauciuc, sau doar la farurile normale se gaureste capacelul de cauciuc ce acopera locasul de la faza scurta.
Cei de la opel mi-au spus ca farurile originale de opel cu xenon au instalatia de xenon incorporata in far, adevarat sau?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
H7 poti pune doar la DynaBeam fara alte modificari... farurile originale Hella au xenon D2S
capacel de cauciuc exsita pe faruri cu oglinda, pe astea exista alt capac din plastic, il gasesti in unele poze

pai ti-am spus, farurile originale daca le cumperi complete au xenon, dar sub 1000 de euro nu cred sa gasesti
  • lucus_d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
GabiB77 a scris:H7 poti pune doar la DynaBeam fara alte modificari... farurile originale Hella au xenon D2S
capacel de cauciuc exsita pe faruri cu oglinda, pe astea exista alt capac din plastic, il gasesti in unele poze

pai ti-am spus, farurile originale daca le cumperi complete au xenon, dar sub 1000 de euro nu cred sa gasesti


ok asta inseamna ca (dupa cat am inteles eu)
- farurile originale au toata instalatia de xenon in far. doar legi mufa de la masina, faci modificarea la pini si merge da?
- daca optez pentru a-mi cumpara faruri noi de la Hella fara AFL (exista la ei pe site undeva la sectiunea pentru garaje si distribuitori de piese) faruri pentru modelul meu de H, va trebui sa cumpar si o instalatie de xenon, sa dau gaura in acel capacel alea alea da? instalatia de xenon nu se mufeaza la acel far sau?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu n-ai inteles... trebuie sa adaugi pinii 9 si 10 ca sa functioneze farurile cu lupa bi-xenon cu sau fara AFL

Singura posibilitate sa nu faci nicio modificare e sa cumperi DynaBeam si la alea cumperi o instalatie de csenon H7
  • lucus_d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am recitit ce e scris mai sus, am pus cateva intrebari la hella si cam acesta a fost raspunsul lor:
1. DynaBeam
This is no Xenon, it is H7.

2. Xenon
Lamp 1EL 008 700-321 is a Xenon Headlamp for Astra H (for the right side, for
left it is 1EL 008 700-311). If your car has today no Xenon lamps you cannot
retrofit these lamps. Reason: according to ECE regulation a car must have in
addition an electrical headlamp levelling system (you have this manual turning
switch 1-2-3- on the left side of your dash board) and headlamp cleaning
system. I suppose that your car doesn't have this, therefore it is not allowed
to install these lamps to your car. The headlamp levelling system and cleaning
system are not available as spare parts.
"
Inainte de a face achizitia si modificarile:>
Daca iau DynaBeam trebuie sa cumpar o instalatie xenon after market.
Daca iau farul de la hella vine cu instalatia de xenon incorporata, trebuie sa adaug acei 2 pin (probabil la far pt ca masina este in garantie) si farurile vor functiona, precum si regaljul manual din bord.
corect?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si ce ti-au raspuns in plus fata de ce e scris aici sau ce ti-am explicat eu? Raspuns: nimic

Chiar insist sa-ti recomand sa mergi la cineva care se pricepe in asa ceva... nu e chiar asa de simplu, dupa cum vezi a durat ceva pana ne-am inteles Wink
  • lucus_d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
GabiB77 a scris:Si ce ti-au raspuns in plus fata de ce e scris aici sau ce ti-am explicat eu? Raspuns: nimic

Chiar insist sa-ti recomand sa mergi la cineva care se pricepe in asa ceva... nu e chiar asa de simplu, dupa cum vezi a durat ceva pana ne-am inteles Wink

Iti dai seaman ca ma duc la un electrician, la cunostintele mele tehnice...hmm cam greu.
Dar nici cei de la hella nu m-au lamurit daca pot folosi reglajul manual din interiorul masinii...
multumesc pt ajutor
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Aoleu! O luam de la capat? Wink

La DynaBeam se poate folosi, la fel ca la cele Bixenon fara AFL
La cele cu AFL nu-l vei mai putea folosi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR