Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu n-am schimbat niciun bed de 3 ani de cand am masina. Nu-mi aduc aminte sa fi schimbat becuri asa des la niciuna din masinile pe care le-am avut. Poate pui mana pe becuri sau le lovesti cand le montezi.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
emilluss a scris:
Apropo de proiectoare , sunt seat, mercedes, fiat chiar si noile modele opel care la o viteza mica si cand virezi se aprinde in partea curbei luate...si sunt legale ,cel putin asa vin din fabrica.


Ai uitat sa adaugi VAG in gramada asta Wink - Se activeaza cu VAG-COM pe orice VW, Seat sau Skoda de generatie mai nou
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Cei care merg cu ele aprinse pe ceata/ploaie sunt doar inconstienti(in spate nu au nici o lumina),dar ei vor exista intotdeauna,ca si cei care folosesc (numai) proiectoarele indiferent de conditii.


Ai dreptate si-s de acord 100% cu ce spui. Eu le folosesc ziua, si doar pe timp frumos (adica fara precipitatii, de oricare-ar fi ele). si le-am pus pentru ca circul foarte mult in oras, cu opriri dese si distante scurte. Daca as folosi lumina de drum - faza scurta, ar fi doua inconveniente majore: as scurta viata xenonului si nu s-ar regenera ever bateria. Asa, consumul electric fiind mic, bateria ramane cat de cat in parametri.

GabiB-77 a scris:
emilluss a scris:
Apropo de proiectoare , sunt seat, mercedes, fiat chiar si noile modele opel care la o viteza mica si cand virezi se aprinde in partea curbei luate...si sunt legale ,cel putin asa vin din fabrica.


Ai uitat sa adaugi VAG in gramada asta Wink - Se activeaza cu VAG-COM pe orice VW, Seat sau Skoda de generatie mai nou


Nu se pot activa pe orice masina de orice generatie ar fi, pentru ca nu e o simpla functie (ca activarea DRL-ului la Corsa D sau Astra H) ci farurile sunt mai "speciale", adica au o semi-oglinda, alaturi de cea a fazei lungi / scurte (depinde de marca si model). In acea oglinda exista un bec orientat oblic fata de linia frontala. Acest bec se aprinde la viteze <20 km/h parca, in momentul in care se vireaza. Optiunea se numeste "Cornering Light".
@Jijele46, citindu-ti "opera de trei parale" (adica de-o zi Rolling Eyes ) pot sa-ti spun ca nu faci parte din categoria celor a caror parere sa conteze pentru mine. Parerea mea Laughing
Gud nait.


Ultima modificare facuta de Dan56 la Sam 18 Dec, 2010 11:08 pm
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cam diferite parerile tale, aici sunt de-o zi dar pe alte forumuri am ceva experienta, iti las un semn de intrebare sa vezi ce nick am acolo. Pe acel forum declarasei pentru cateva minute ca Dectane e pentru cocalari, dar pana sa-ti dau replica ai sters mesajul. Rusinica pentru ca nu esti consecvent in gandire,

PS - nu prea te poti abtine cu jignirile pe nicaieri, nu

PS2 - hoppa mai modifici si posturile, sa nu mai para jigniri, nu ?



Sa intelegem ca ai iesit la vanatoare de pe un forum pe altul,dupa @Dan56?
Nu ne intereseaza disputele voastre sau ce aveti de impartit;inceteaza cu atitudinea asta te rog!

Editat de Capella!

Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:
Nu se pot activa pe orice masina de orice generatie ar fi, pentru ca nu e o simpla functie (ca activarea DRL-ului la Corsa D sau Astra H) ci farurile sunt mai "speciale", adica au o semi-oglinda, alaturi de cea a fazei lungi / scurte (depinde de marca si model). In acea oglinda exista un bec orientat oblic fata de linia frontala. Acest bec se aprinde la viteze <20 km/h parca, in momentul in care se vireaza. Optiunea se numeste "Cornering Light".


Colegul vorbea de proiectoare, alea stock, nu de faruri, iar eu i-am raspuns, din proprie experienta, ca se poate activa acea optiune cu VAG-COM. Am activat-o la o Skoda Octavia 2.

@Gigi46 - ai PM
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Jiji, tu citesti ce scrii? Am modificat postul pentru ca intre timp a aparut cel al lui GabiB, am vrut sa fac acea precizare si n-am vrut sa mai postez o data. Despre Dectanele angel-eyes sau cele Audi-look sau BMW-look sau coca-look, imi mentin parerea.
In privinta ta, ramane cum am stabilit: n-am modificat nimic, asa a fost si prima data. Lasa-ti semnul de-ntrebare unde vrei, nu prezinta interes. Gud nait aghein.
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
LOL
Iar nu esti consecvent, intre timp ti-ai schimbat parerea despre daylight nu?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa devenim total OFF-topic, aveti ceva de comentat, utilizati PM sau discutati pe celalalt forum, eu unul m-am saturat de asa ceva
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@GabiB, proiectoarele nu bat la 90*, nici chiar cand virezi, ele bat tot inainte. Adica nu bat dupa colt. Cred ca colegul despre asta vorbea.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Normal ca nu, dar proiectoarele in general furnizeaza o lumina mai puternica in lateral, nu poti compara lumina cu varianta Cornering Light dar e destul de utila, am utilizat acea Skoda dupa activarea acelei optiuni si chiar se simtea utilitatea.

Dar sa terminam cu asta, aici vorbim despre DRL si atat, scuze ca am deraiat chiar eu subiectul Embarassed
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Mi se pare ca la modelele noi opel cu optiunea asta , sunt niste becuri numai pentru asta , dar la celelalte sunt din proiectoare.Cred ca sunt doua tipuri .Nu prea cred ca sunt utile, dar , na stil...
In schimb ledurile de craciun sunt utile, cel putin la mine.Ma duc pe aici pe distante scurte , xenonul se strica mai repede , unde mai pun ca la opel garaj unul singur costa 150 euro.Pentru 2 cu montare costa 500 euro.
Si ,vorba lui Creanga, sarbatori si craciun ll year long!

Scuze sunt admise , mai ales ca esti moderator Rolling Eyes si mai ales ca -ti masina e nice
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@emilluss
am astra j si acea optiune Cornering Light e doar pentru modelele cu AFL, si e montat in locul becului de faza lunga pentru modelele fara, exista un bec h7 care iti lumineaza la 90 grade fata de masina si e destul de util cum zicea si @GabiB-77 mai ales seara la parcari iti lumineaza zona din stanga sau dreapta masini in functie de cum rotesti volanul
iar DLR_urile
de vin montate de fabrica sunt decat pe modelele cu AFL
ele sunt pentru a reduce consumul si a face masina mult mai vizibila pe timp de zi si functionarea e cam asa:
daca lumina zilei sesizata de senzorul de lumina(o fotocelula) e suficienta nu aprinde xenonul ca sa il protejeze,dar ele raman aprinse si atunci cand se intuneca si faza scurta sau lunga e activa, din spunsele celor de la opel ele isi mai reduc din intensitate
PS
eu unu nu am vazut nici o diferenta de intensitate poate datorita xenonului care e destul de puternic
daca chiar iti doresti unele cu care sa nu ai probleme uita-te pe acel site de l-am spus i comanda-ti unele care merg pe astra H
sau cauta si la cei de la philips sau ostram ca am vazut ca au si ei unele doar ca sunt mai scumpe si din ce am vazut eu au schema de montaj exact ca aceea de vrei tu sa o pui in practica
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Las don Lucio ca o sa imi iau dlr-uri originale cand o sa imi iau insignia:))

Dlr-urile after market sa iti pui trebuie sa fii meticulos si sa faci treaba buna , altfel e uracios.Mai bine mai stau , mai analizez...si nu prea ma complic eu , sunt mai lenes.Prea multi bani nu as investi in asa ceva , poate maxim 100 euro.
Mersi de info mult.
Salutari!
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@emilluss
imi pare rau atunci si nu inteleg de ce ai mai deschis aceasta discutie daca nu vrei sa iti montezi singur si ti se pare complicat.
e alegerea ta eu din ce am vazut pe net se invart in jurul a 50-70E
tu cu 100E te incadrezi linistit
si din pacate trebuie sa remarc ca lenea te-a facut sa nu te uiti nici peste acel site unde ai fi vazut ca pentru astra H esista 2 modele unele exact ca proiectoarele pe rotund si altele de se aplica ca unele de le-ai pus tu intrunul din primele posturi
numai bine! si sper sa iti faci curaj sa te apuci de treaba ca nu e mare lucru putina vointa si se rezolva
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Cand am deschis discutia imi cumparasem un set frumusel, dar am fost la opel si am intrebat cum se instaleaza.Mi-a spus ca ar trebuie instalat si un releu ca sa fie bine.Si acum mai este si frig, garaj nu am unde sa mai umblu eu, deci, mai asteptam.Fii sigur ca mesajele tale sunt pretuite.
Multam inca o data!
Salutari!
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Terminati fratilor cu chestiile astea
stiu ca vine Craciunul, dar e suficent daca are prietenul Danila, nu mai e nevoie de altcineva. Cum dracu puteti afiram ca se vad astea mai bine decat faza scurta, mie mi se pare total aberant
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:Fiica-mea a trecut prin faza de negare intre 2,5 si 4 ani. De ce n-o lasi jos? Eu o fac, din momentul asta.


Na pe dracu motanul Danila are puradei Laughing
  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Gigi46 a scris:
Dan56 a scris:Fiica-mea a trecut prin faza de negare intre 2,5 si 4 ani. De ce n-o lasi jos? Eu o fac, din momentul asta.


Na pe dracu motanul Danila are puradei Laughing


Incearca te rog sa te rezumi strict la discutia topicului si sa respecti toti membrii forumului si nu in ultimul rand sa respecti regulamentul. Discutiile menite sa jicneasca pe oricine de pe acest forum nu sunt permise mai ales ca faci referire la membrii familiei. Deci te rog sa gasesti o alta modalitate de a rezolva probleme personale dar nu pe forum. Si mai multa atentie la limbaj. Multumesc de intelegere.

Scuze colegilor de OFF-TOPIC
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Acum, ca nu mai e jiji printre noi si nu mai are cine ma "corecta" (sper Rolling Eyes) pot sa mai dezvolt subiectul:
o cunostinta si-a luat un E Klasse (300 D), ultimul model. Are DRL-uri pozitionate in aceeasi zona ca ale mele, diferenta fiind ca ale mele sunt in linie dreapta, pe cand la el sunt o linie franta. Cred ca le-ati vazut cu totii.
Ca functionare, ziua se aprind la punerea contactului, la intensitate maxima, iar seara (si ziua, daca se aprind farurile), isi reduc semnificativ intensitatea, ramanand cu rol de pozitii.
Avem in Sb un coleg cu Insignia, la proxima intalnire verificam si la el cum functioneaza.
Sarbatori fericite tuturor!!! Very Happy
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Pe verificate la Insignia: daca becurile beculesc pe auto si e destula lumina, ledurile au intensitatea asta

Daca se da pe pozitii/faza scurta(ma gandesc ca la lunga e identic; nu pot proba pe auto lights control-cel care comuta automat faza lunga/scurta) intensitatea e mai redusa; in poza se vede ca si cum ar fi stinse niste leduri dar sunt toate aprinse.


Pentru luminarea la 90*(cand se ia curba/vireaza sau pentru marche arriere cand se aprind ambele) exista un bec special destinat acestui scop.


Cred ca sambata nu ne vedem(sau ma insel?) si pe aceasta cale va urez Sarba(u)tori Fericite!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR