Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
becurile astea sunt bune pentru pozitii ???

sunt becuri cu led T 500086 T20 21/5 W......COSTA 15 LEI UNUL Rolling Eyes
Skip ads

  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Din poza aia nu prea pot sa-mi dau seama.
Sunt doua modele de becuri T20 (21W cu un singur filament si 21W/5W cu doua filamente)
Daca este tip T20 21W/5W este bun. Ca sa fi sigura din soclul becului trebuie sa iasa 4 fire (indoite cate doua pe fiecare parte).
Cand il montezi trebuie sa tii cont de polaritate.
Oricum in bord o sa-ti dea eroare de bec ars.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
este tip 21/5 w, dar daca zici ca imi va da eroare de bec ars, nu-mi mai trebuie ! mersi !
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sigur iti vor da eroare. Toate cele cu soclu din plastic, dau eroare. Mai este o sansa cu cele care nu au acel soclu din plastic, care arata ca niste montaje electonice, cu SMD-uri (system mounted device-uri), montate direct pe placa. Vezi pozele mele anterioare. Tocmai asta spuneam mai devreme, ca eu nu am reusit nici cu SMD-uri. Cele din poza ta sunt cu LED-uri clasice, cu care nu ai sanse, poate doar cu rezistente. Are masina asta mica un calculator, de le vede pe toate (erorile)... Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@irmscher O1
pentru a putea monta acele leduri la placutele de la numar
iti trebuie una bucata rezistenta de 1Kohm si 2W se conecteaza o data cu ledul in soclu intre cele doua fire pur si simplu sau o poti lipi cu un letcon intre pini de + si - de pe led
sau poti folosi ceva de genul

http://cgi.ebay.it/KIT-SPEG...sh=item5d2e07c99b

@botea gabriela
pentru acele leduri iti trebuie intercalate rezistente atat pe cea de 5W cat si pe cea de 21W
ledul respectiv ar trebui sa arate cam asa


pentru inlocuirea becurilor clasice cu lumina galbuie exista 2 posibilitati
1. inlocuirea cu becuri cu sticla albastra si care fac lumina aproape alba
din ce am gasit pe net exista pe piata destule leduri pe piata unele din ele deja testate asa ca o sa pun cateva poze cu pordusele gasite si care au si fost folosite cu succes de alti colegi de prin Europa
cele mai folosite sunt becurile Racing, PIAA (aici trebuie mentionat doar cele 21/5W folosite si de colegul ecstim poze gasiti pe paginile anterioare)
becurile MTEC mai jos un mic tutorial pentru inlocuirea acestor becuri



2. inlocuirea cu leduri dar pentru asta trebuie sa se puna in paralel rezistente, fie prin a dezizola firele de ajung la bec si legarea rezistentei direct pe alimentare fie prin pini direct in mufa de la bec pentru asta ese nevoie de 2 becuri cu leduri si 4 rezistente
doua de 5W si 2 de 15W la unele tipuri de leduri e nevoie de rezistente decat pe firul de 21W asta in functie de numarul total de leduri existente pe acel bec si numarul acestora pe pozitie

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mersi lucio de informatii, dar te rog sa-mi spui daca ai gasit vreun site in Romania care comercializeaza acele becuri albastre T20 - 21w/5w si care nu dau eroare de bec ars (PIAA,Racing sau Mtec), pentru ca eu am cautat si nu am gasit....mi-ar placea sa schimb becurile de pozitii , pentru ca lumina aia galbena "scoasa" de becurile originale nu este chiar o.k. la aspect !
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Gabriela eu pana acum nu am gasit niciun site din tara care sa comercializeze becuri T20 white.
Niciun bec indiferent de fabricant (Simoni racing, Piaa, MTec , Polarg) nu o sa-ti dea eroare de bec ars (asta doar in cazul in care nu este ars)
lucio85 a scris:
cele mai folosite sunt becurile Racing, PIAA (aici trebuie mentionat doar cele 21/5W folosite si de colegul ecstim poze gasiti pe paginile anterioare)

Becurile T20 de la PIAA sunt numai W27/8W sau W27.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Sorin_cta
becurile de la piaa T20 sunt de 2 tipuri 21/5W si 27/8W

http://www.piaa.co.uk/bulbs...sp?ID=mirrorwhite
Skip ads

  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pe site-ul care l-ai pus este trecut gresit.
Modelul H228 care este trecut ca T20 W21/5W este de fapt S25 dublu filament (este cu soclu de metal) si este tot W27/8W.
Daca mergi pe pagina urmatoare o sa vezi ca este trecut corect.
Sau uite aici
http://cgi.ebay.ie/PIAA-H-2...sh=item27b9aa7b08
Am vazut si eu pe unele site-uri ca in oferta scrie W21/5W dar daca te uiti pe poza aferenta o sa vezi ca pe ambalaj scrie W27/8W
Am trimis si mail-uri pe mai multe site-uri si raspunsul a fost ca toate modelele T20 care au lumina alba sunt W27/8W (singurul T20 de 21W este modelul Orange)
Sunt mai multe modele care lumineaza alb.
- PIAA H-226 T20 Double Xtreme White (modelul pe care il am si eu)
- PIAA H-366 T20 Double Mirror White
- PIAA H-724 T20 Double 4250K Arrow Star White
- PIAA H-714 T20 Double 4400K Northern Star White
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
poate ca ai dreptate nu te contrazic, nu am stat fff mult sa caut ca nu ma prea intereseaza eu am leduri dar
eu am vazut inca o chestie aceleasi becuri au cutii diferite in functie cred de destinatie
si zic 21/5W e aproximativ 27/8W
http://cgi.ebay.co.uk/PIAA-...icles_CarParts_SM
http://cgi.ebay.com/ebaymot...lbs-/250732937675

PS
eu doar am incercat sa raspund unor intrebari, daca zici ca ai deja montate ai putea pune o poza cu masina si cutia
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In ambele linkuri ambalajele sunt aceleasi, dar sunt fotografiate din unghiuri diferite.
Daca te uiti pe ambele ambalaje scrie w27/5w
Astea sunt ale mele
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=4360
doua pagini mai incolo sunt si doua poze cu diferenta dintre cele stoc si cele noi.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am mai cautat pe net si am gasit un site italian care comercializeaza aceste becuri.....COSENTINO CAR TUNING ...becurile sunt simoni racing -17 euro (aveau unele si la 12 euro), pret transport 12 euro, total 29 euro.....cred ca o sa le comand !
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sorin si lucio va rog sa va uitati pe acel site si sa-mi spuneti care dintre cele trei becuri e mai bun....www.cosentinocartuning.com/auto tuning/illuminazione/lampade per luci de posizione/lampadine T 20... si aici vor fi trei modele de becuri T20 la preturi diferite .......MERSI!
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@botea gabriela


SS/T20 ai poze mai sus cu el pus in far daca e sa alegi intre cele doua
HS/T20 are un efect de xenon si probabil se vede mult mai alb Rolling Eyes iar pentru celelate 2 nu imi dau cu parerea ca mi se par deja cam scumpe mai ales ala la 25E Embarassed
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
becurile vin la set de 2 ? pretul e pentru doua becuri ?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
botea gabriela a scris:becurile vin la set de 2 ? pretul e pentru doua becuri ?

pretul vad ca e pe bucata, dar totusi mi se par scumpe alea la 25 bucata + transportul si daca ti se ard Question
eu iti recomand sa le iei pe alea ss/t20
poti sa le comanzi direct la ei pe site ca e 10 E bucata
http://shop.simoniracing.co...id=236&page=2


Ultima modificare facuta de lucio85 la Sam 23 Apr, 2011 3:59 pm, modificat de 2 ori in total
  • Sorin_cta

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
SS/T20 - 12 euro este bun
HS2/T20 - 17 euro este bun
LM 580 - 25 euro este bun

HS/T20 - 14,5 euro este monofilament

Dupa cum vezi in oferta sunt mai multe greseli.
Spre exemplu
- la HS -14,5 euro, in descriere este dat monofilament, dar la putere ii da 21/5w (date pentru dublufilament) - in poza este un bec monofilament
- la HS2 -17 euro in descriere este dat ca dublufilament dar poza este bec monofilament

Gabriela cel mai bine iei legatura cu ei prin mail.
Spui ce vrei si ei iti recomanda.
Pretul cred ca este pe bucata.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am comandat pana la urma SS/T20 SIMONI RACING de la maxellsound/italia .... sper sa fi reusit comanda...pret: 2 becuri x 11,88 euro + 10 euro transportul (plata la livrare) =33,76 euro !
  • mmara2005

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
botea gabriela a scris:am comandat pana la urma SS/T20 SIMONI RACING de la maxellsound/italia .... sper sa fi reusit comanda...pret: 2 becuri x 11,88 euro + 10 euro transportul (plata la livrare) =33,76 euro !


Salut, sunt si eu proaspatul posesor al unei Astra 1.4Turbo ST si m-ar interesa sa schimb si eu becurile acelea de pozitie...arata mult mai fain cu lumina alba, dar totoadata n-as vrea sa pierd prea mult din luminozitate(asa cum am mai vazut in unele poze p-aici).
Cand iti vin becurile, poti pune si tu niste poze cu before/after.
Merci!
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:hai sa va mai imbolnavesc cu ceva
ce parere aveti

Lucio, stii cumva cum se realizeaza Iluminarea din oglinzi ? Ma gandesc ca trebuie sa te legi la plafoniera (dar unde ?)... dai gauri... tragi fire... instalezi SMD-urile...Ma gandesc ca poate se pot adapta subansamblele de la alte masini care au acest sistem din fabrica (Mercedes, de exemplu). Ma refer la plasticul acela transparent, care se monteaza pe carcasa oglinzii, pentru a proteja SMD-ul, sa nu stea direct afara. Stii despre ce vorbesc ?
Poti sa dai un link pe site-ul unde ai gasit asta (banuiesc ca pe cel italian...) ? Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR