Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • ionut24

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1987 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Am un opel Kadett e-cc 1.3 din 1987 benzina
Aseara mi s-a ars becul de la faza scurta (stanga fata).
Dimineata am verificat si celelalte becuri (spate,semnalizari.....) si am observat ca s-a ars si becul de la iluminare numar inmatriculare. Oare exista ceva legatura intre acestea? (mentionez ca la ultima verificare toate au fost OK-verificarea am facut-o cam pe la jumatatea lunii noiembrie 2010).
Stie cineva cum se schimba acel bec? Acesta este pozitionat pe masca spate care este din plastic.
Trebuie desfacuta masca?
Astept sfaturi practice
Multumesc
  • driver1977

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Vectra 2001 Z 1,6 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
salut,
nu stiu cum ai tu bara pe spate....insa va trebui sa scoti tot ansamblul in care e becul care lumineaza numarul (trebuie sa bagi mana pe sub bara)....are niste clipsuri pe dedesubt... impingi inspre interior acele clipsuri si incerci sa-l scoti in sus.....ar trebui sa iasa relativ greu daca nu ai mai umblat de ceva vreme.....apoi partea de plastic mai inchisa la culoare de deasupra (gri sau neagra) trebuie scoasa si ea tot in sus ca sa poti ajunge la bec.....si cam asta ar fi....repeti operatiile in sens invers sa bagi la loc ansamblul respectiv......si grija la papuci mai ales cand ii scoti
nu cred ca au legatura cele doua becuri.......posibil doar prin siguranta......doar sa verifici daca e siguranta corespunzatoare...
sper sa-ti fie de folos.....cred ca e destul de corect ce am scris....poate sunt colegi care se pricep mai bine....bafta... Smile
  • ionut24

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1987 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Vad ca este un pic mai complicat dar sper sa reusesc oricum multumesc pentru sfat.
Am incercat sa ii desfac capacul pe sus dar nu am reusit si nu am vrut sa il fortez sa nu se rupa.
Oare ce bec se foloseste? este cel de 5W cu borne la cele doua capete in forma de tub (ca si la neon) pentru ca sa il cumpar inainte
  • driver1977

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Vectra 2001 Z 1,6 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pe dedesubt trebuie sa umbli ca sa il scoti......
becul este exact cum ai spus tu, cu borne la ambele capete in forma de tub...
  • ionut24

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1987 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ok
multumesc de sfaturi incerc sa il schimb numai sa vina vreme un pic mai buna Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR